http://www.potsandpans.com/recipes/caramel-iced-coffee/ | potsandpans

Ferahlık Hissi Emrinizde: Ev Yapımı 6 Buzlu Kahve Tarifi

Favorilerime
Ekle

Sıcaklar kendini hissettirdikçe Americano’lar buzlanmaya, “iced” hale gelmeye başlıyor. Çay deseniz onun da soğuk hali var. Hem de öyle soğuk çay olarak servis edilenlerden değil. Bildiğiniz Roiboos çaylardan, beyaz çaylardan hazırlanan soğuk çaylar.

Konumuza dönelim. KAHVE diyorduk. Yaz günlerinde iç ferahlatmalık buzlu kahve tarifleri diyorduk. Birazdan o ferahlama hissini daha okurken hissedeceğiniz buzlu kahve tariflerini vereceğiz. Vantilatöre, masa pervanelerine gerek kalmayacak. İçiniz ferahlayacak.

Hadi başlayalım.

Not: Tüm kahvelerde hazırlama prensibi aynıdır. Hepsinde cold brew kahve kullanmanız gerekir. Kahvenin yoğunluğunu dilediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Eğer kahveyi cold brew olarak bulamıyor ya da yapamıyorsanız french press ya da moka pot da uygun olacaktır.

Şimdiden afiyet olsun.

Tropik kökenli: Mocha hindistan cevizi buzlu kahve

Kreması için: 100 ml. hindistan cevizi sütü ve 1 yemek kaşığı şeker
Kahvesi için: 150 ml. cold brew kahve, 2 yemek kaşığı çikolata şurubu, 1/2 çay kaşığı vanilya özütü, 1 çay kaşığı şeker, 2 yemek kaşığı kurutulmuş hindistan cevizi, 200 ml. hindistan cevizi sütü
Hazırlanışı: Öncelikle kahve bardağınızın dibine çikolata şurubunu dökün. Üzerine 7-8 adet buz küpü atın. Kahveyi, vanilya özütünü, şekeri, kurutulmuş hindistan cevizini ve hindistan cevizi sütünü ekleyin. Bu sırada yan tarafta mikser kabına 100 ml. hindistan cevizi sütü ve 1 yemek kaşığı şekeri ekleyin. Krema kıvamına gelene kadar karıştırın. Krema olduktan sonra kahvenizin üzerine kremayı yavaşça dökün. Üzerini dilediğiniz şekilde süsleyin.

Mis gibi kokar: Vanilyalı buzlu kahve

Malzemeler: 200 ml. soğuk kahve, 400 ml. süt, 1/2 tatlı kaşığı vanilya özütü, dilediğiniz kadar şeker
Hazırlanışı: Kahve, süt ve vanilya özütünü iyice karıştırın. Üzerine dilediğiniz kadar şeker ekleyin. Karıştırdığınız kahvenin üzerine bardak dolana kadar buz ekleyin. Dilerseniz üzerine bir top dondurma da ekleyebilirsiniz.

Aşıkları bayılır: Nutellalı buzlu kahve

Malzemeler: 400 ml. soğuk kahve, 100 ml. süt, 2 yemek kaşığı Nutella, 2 yemek kaşığı şeker
Hazırlanışı: Kahve, süt ve Nutella’yı blender’a dökün ve ardından iyice karıştırın. Karışımı bardağa dökün ve tadın. Dilerseniz biraz daha kahve ya da şeker ekleyebilirsiniz. Bardağınızı buzla doldurun ve üzerine dilerseniz krema ya da dondurma ekleyin. Afiyet olsun.

Yaz da gelmişken: Dondurmalı buzlu kahve

Malzemeler: 300 ml. soğuk kahve, 2 top vanilyalı dondurma, dilerseniz 1 tatlı kaşığı şeker, 1 tatlı kaşığı kakao
Hazırlanışı: Vanilyalı dondurmayı uzun bir bardağa yerleştirin. Üzerine soğuk kahveyi ekleyin, hafifçe karıştırın. Ardından dilerseniz şeker ekleyebilirsiniz. Son olarak servis öncesinde kakaoyu kahvenin üzerine serpin.

Canınız çeker: Karamelli buzlu kahve

Malzemeler: 300 ml. soğuk kahve, 200 ml. süt, 2 yemek kaşığı karamel şurubu, 1 yemek kaşığı çikolata şurubu, bir çimdik tuz, 1/2 çay kaşığı vanilya özütü
Hazırlanışı: Blender’ın içine soğuk kahve, süt, karamel ve çikolata şurubunu ekleyin. Üzerine tuz ve vanilya katın. Malzemeler tamamen karışana kadar karıştırın. Ardından bir bardak dolusu buzu blender’a ekleyin ve tekrar karıştırın. Artık gerçek bir smoothie kıvamına sahipsiniz. Dilerseniz üzerine ekstra olarak karamel şurubu dökebilir, süslemenizi yapabilirsiniz.

Bir serinlik geldi: Naneli buzlu kahve

http://operagirlcooks.com/2013/08/06/honey-mint-iced-coffee-recipe/ | operagirlcooks

operagirlcooks

Malzemeler: 300 ml. soğuk kahve, 2 yemek kaşığı nane şurubu ya da 5 dal nane, alabildiğine buz
Hazırlanışı: Soğuk kahveyi ve nane şurubunu blender'a dökün. Ardından üzerine bir bardak dolusu buz ekleyin ve smoothie kıvamı alana kadar karıştırın. Nane şurubunuz yoksa aynı işlemi 5 dal naneyle de yapabilirsiniz. Kahveyi şekerli seviyorsanız karışımınızın içine bir tatlı kaşığı esmer şeker atabilirsiniz.

Serinledik mi?

Ohhh.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?