yumurta-haslama-test-kitchen

Tam Kıvamında Pişmeleri İçin Bunları Bilmek Şart: Yumurta Nasıl Haşlanır?

Favorilerime
Ekle

Diyetisyenler, doktorlar söylüyor, sağlık dergileri, makaleler yazıyor. Kahvaltı günün en önemli öğünü. Bu öğünün en vazgeçilmez oyuncusu ise yumurta. İster omletini yapın, ister poşe edin, isterseniz menemen yapın. Her hali nefis yumurtanın, çok tercih edilen, sağlıklı hali ise haşlanmış hali. Rafadan, kayısı, katı yumurta elde etmek için bilmeniz gereken birkaç minik bilgi var.

''Aman canım yumurta haşlamakta ne varmış'' diyenleriniz! Sizi aşağıdaki maddelere doğru olalım. Zamanın çok önemli rol oynadığı bir pişirme sürecinden bahsedeceğiz şimdi sizlere. Ocaklarınızın başında olun ve saatlerinizi ayarlayın. Mükemmel kıvamlı yumurtalarla kahvaltınızı güzelleştirin. Süreniz başladı.

Yumurta nasıl haşlanır?

Mükemmel ve çok lezzetli yumurta haşlamanın sırrı yumurtanızın ne kadar taze olduğunda saklı. Yumurtalarınız tazeyse lezzetleri de kıvamları da tam beklediğiniz gibi olacaktır. İhtiyacınız olan şey yumurtaları haşlamak için bir minik sos tenceresi, cezve ya da fazlaca bir miktarda yumurta haşlayacaksınız orta boylarda bir tencere. Taze yumurtalar ve su.

Rafadan yumurta için: Bir cezve, orta boy sos tenceresi ya da tencerenin içerisine su ilave edin. Yumurtaları içerisine koyun ve pişirmeye başlayın. Su kaynatıktan tam 3 dakika sonra yumurtalarınızı alın. Yumurtaları aldıktan sonra pişirme işlemini durdurmak için soğuk suyun içerisine koyun. Bu şekilde daha fazla pişmeyecek ve dilediğiniz kıvamda kalacaktır. Rafadan yumurta beyazı hafif pişmiş, içi de sıvı kıvamlı kalan yumurtadır. Bu süre içerisinde bu kıvamı elde edersiniz.

test-kitchen-yumurta

Kayısı kıvam için: Kayısı kıvam için ise aynı adımları uyguladıktan sonra 4-6 dakika arası kaynattıktan sonra çıkarın. Yine pişirme işlemini durdurmak için soğuk su ya da buzlu suyun içerisine koyun. Bu şekilde yine enfes kıvamlı bir yumurta elde etmiş olursunuz.

thekitchn.com

thekitchn.com

Katı yumurta için: Çok katı yumurta seviyorsanız 10, kayısı kıvamında hallice bir katı yumurta seviyorsanız da 7 dakika pişirmek önemli. İkisini ortası için ise tam 8 dakika pişirmek yeterli olacaktır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

3

Ayhan Ünal7 Aralık 2022 23:06
Sizin yapacağınız tarifin de , size o aklı verenin de taaa ….. 8 dk da aldım , cacık gibi yumurta…
Yanıtla
Ege Şahin 8 Aralık 2022 09:14
Yanıtla
8 dakikada katıya yakın bir yumurta elde edilir ancak sanıyoruz sizin zamanlamada sorun olmuş olabilir. Şeflerimiz tarafından denenmiş ve genel bilgilerdir bu süreler. Zamana sadık kalarak pişirmenizi öneriririz.
Celaz 8 Nisan 2023 01:09
Yanıtla
dayı bunlar su kaynadıktan sonraki geçmesi gereken dakikalar -_- sen 8 dk da alınca anca 1-2 dakika kaynamıştır o

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?