Mangal Yakıp İp Atlanılabilecek İstanbul'daki 7 Piknik Alanı

Favorilerime
Ekle

Gözünü sevdiğim Avrupalılar gibi hala bir ritüele dönüşemedi gitti bisiklete binmek, piknik yapmak. "Yeşil alan mı bıraktılar?” ya da “Bisiklete binecek yol mu var?” gibi sitem dolu cümlelerinizi işitebiliyoruz. Siz de haklısınız! Ama hala ucundan köşesinden yakalayıp bırakmayacağımız yeşillikler de yok değil.

Yeri geldiğinde kalabalıktan uzak bir adada yeri geldiğinde şehrin göbeğinde piknik yapabileceğiniz yerleri sizin için seçtim, sıralıyorum. Geçen hafta zevkten dört köşe olarak yazdığım koru ve parkları da bu listeye ilave edebilirsiniz. O ayakları çime basmak, üstümüzdeki kötü enerjiyi dışarıya atmak lazım. Yeşil bir alan bulunca hoopp atlamak lazım. Bu sebeple pötikare örtülerinizi çantanızdan eksik etmeyin efendim.

Piknik demişken Urban Picnic'den bahsetmemek olmaz. Bu sene ikincisini düzenlediğimiz Urban Picnic 12-13 Mayıs'ta, yani bu hafta sonu!

urban-picnic-2018-fb

Türkiye'nin ilk gece pikniği Urban Picnic'te sınırsız yeme içme, workshop'lar, sürprizler, konserler, Yeni Türkü... Her şey bilete dahil!

Detaylar burada, biletler Biletix'de. Tabii tükenmezse

Yeni gözde: Moda Sahili

Maçka ve Caddebostan’dan sonra son yılların en sevilesi sahili ve çimenleri burada. Piknik için özel bir arabaya atlayıp, saatlerinizi yolda harcamak istemiyorsanız burası tam size göre!

Şehrin göbeğindedir kendisi. Yazın daha bir cıvıl cıvıl olan Moda’da dört’ten, Walter’s’dan kahvenizi alıp sahile doğru yol alabilir, çimenlere yayılabilirsiniz. Hem eminiz Modalı ya da Yeldeğirmeni’nde oturan en az bir arkadaşa sahipsinizdir. Bir an önce harekete geçmeli, sandviçler hazırlanmalı, şu pikniklik naylon sandalyelerden hemen alınmalı!

Epey bir D vitamini aldıktan, iyice mayıştıktan sonra hemen kalkıp da eve gitmeyin! Moda’da eğlence fora, Zeplin ve Ayı Pub ne güne duruyor!

Moda Sahili adres: Caferağa Mh., 34710 Kadıköy, İstanbul

Gizli saklı: Dilburnu

Büyükada’nın huzura şayan noktalarından. O ne burun, o ne manzara, o ne biçim bi sessizlik! Hastasıyız! Bir kusuru var ki bizi bizden etmiyor değil. Giriş ücretli. Öyle cep yakmıyor ama tamamen gereksiz. Neyse!

Buraya gitmek için bence bisiklet kiralamanız en mantıklı şey. “Yaz sıcağında pıtır pıtır ter döksem de yine yürürüm” diyenlere de saygımız sonsuz tabii.

Meydandan alacağınız abur cubur ya da evde hazırlayacağınız meyve sebze, böyle güzellikte bir manzara ile yapacağınız pikniğe paha biçilemeyecek! O kadar eminiz yani, ona göre!

Dilburnu adres: Dilburnu Mevkii Büyükada, Adalar, 34970 İstanbul

Keyif çatmalık: Caddebostan Sahili

Hipsterların toplanma yeridir o. Poi çevirenler mi, ip üstünde durmaya çalışanlar mı, kitabına yoğunlaşanlar mı, şarkı söyleyip içenler mi, sevgilisiyle romantik dakikalar yaşayanlar mı isterseniz? Evet hepsi burada. İstanbul’da rahatça yayılabildiğiniz, kimsenin kötü bakışlarına ya da ayıplamalarına maruz kalmadan takılabildiğiniz nadir yerlerden.

Moda Sahili gibi buraya da lazım o sandalyelerden. Bir de biranızı koyabileceğiniz bir yeri olmalı o sandalyenin, eğil kalk hiç uğraşmazsınız o zaman. "Ayağımı o çime basmam lazım” diyorsanız bir örtü şart ama öyle basit düz örtülerden değil, pötikare olması lazım ki Instagram’da en güzel piknik fotoğraflarını paylaşabilesiniz. Bir de radyo ya da telefonunuza bağlayabileceğiniz en şekil hoparlör aldınız mı işte o zaman Caddebostan’ın en popüler hipster'ı siz olacaksınız!

Caddebostan Sahili adres: Caddebostan Mah. Kadıköy, 34728 İstanbul

Bir gelenek: Belgrad Ormanları

Evet şimdi geldik birkaç saatinizi yolda harcayıp sonunda huzura ereceğiniz o yere. Piknik denilince akla ilk gelendir. Özel araba şart.

Buraya gitme planı yaparsanız eğer benim önerim şu yönde olacak: Sabahın köründe buraya geleceksiniz, giydiğiniz en rahat kıyafetler ile yürüyüşünüzü, sporunuzu yapacak sonra deli gibi acıkacaksınız. İşte tam bu sırada evde hazırlayıp getirdiğiniz piknik alet adevatını, kahvaltılıkları çıkarıp en uygun çimeni seçip bir güzel yerleşeceksiniz. Sonra meyveler ve kitabınız derginiz çıkacak o sepetten. Saatlerce oksijeni içinize çekip kitabınıza boğulabilirsiniz. Öğle vakti gelince o sepetten bir de çeşit çeşit peynir ve bir beyaz şarap çıkarsa o pikniğin canına okursunuz!

Belgrad Ormanları adres: Sarıyer - Kemerburgaz Yolu, İstanbul

Mangalı unutmayın: Aydos Mesire Yeri

Bu liste ile Anadolu Yakası’nda oturan keyfine düşkün arkadaşlarımızın yüzünü güldürmeye niyetliyim.

Şimdi yine onların burnun dibinde olan bir güzelliğe dikkat çekmek istiyorum. İstanbul’un en yüksek tepesidir o. Adaları bile görüyor yani. Buradaki gün batımının güzelliğini artık siz düşünün. Koşu parkurunda sporunuzu yapabilir, piknik alanlarında fink atabilir ve termostaki çayınız ile günü batırıp doğurabilirsiniz.

İsmini tarım tanrıçası Damatrys’ten alan bu yerde bir de kafanızı dinlemelik bir gölet var. Hem manzara hem gölet hem de bol bol yeşillik. Hemen listenize ekleyiverin.

Aydos Mesire Yeri adres: Yakacık Yeni Mah Üst Sok No:6 Kartal, İstanbul

Heybeli'nin kalbi: Değirmenburnu

Büyükada’dan öneri veririz de caanım Heybeli’yi unutur muyuz hiç! Hem bu piknik alanı Dilburnu kadar uzak değil. Heybeliada İskelesi’nden oraya 400 metrelik yürüme mesafesinde. Yine muhteşem bir manzara yine büyük bir keyif.

Buranın avantajları hiç de yabana atılacak cinsten değil! Bir kere elinizde sizi yoracak piknik eşyaları, yemek olmak zorunda değil. Hepsini oradan temin edebilirsiniz: Hamak, mangal, semaver…

Gelelim bir diğer avantaja. Karnınızı doyurdunuz, keyfinizi yaptınız şimdi sıra denize girmede! Hemen yanı başınızda Değirmenburnu Plajı olacak, durmayın atlayın!

Değirmenburnu adres: Heybeliada Mahallesi, Değirmen Burnu Mesire Yeri, Adalar, İstanbul

Botanik cennet: Bahçeköy Fidanlığı

Bir nevi açık hava müzesidir o. Özellikle doğayla içli dışlı olan arkadaşlarımız, “ben bitkiyi, ağacı kökünden tanırım” diyenler için cillop gibi alan.

Maslak, Sarıyer, Levent semtlerinde oturanların kolaylıkla ulaşabileceği bu fidanlığa diğer semtlerden gelen arkadaşların özel araç kullanmaları şart. Yoksa rezil günlerinize bir yenisini daha eklersiniz.

Sadece piknik yapıp kalkışa geçmeyin. Dönüşte bahçeniz, balkonunuz için fidan da satın alabilirsiniz. Çünkü kendisi 1944 yılından beri fidan üretim ve dağıtım merkezi. Ladin, göknar, servi, mazı, ardıç, akuba, taflan, şimşir, ortanca, dağ muşmulası, kartopu, mavi ladin, mavi sedir burada yetiştirilen ağaç ve bitki türlerinden.

Bahçeköy Fidanlığı adres: Valide Sultan Cad.No:43, Bahçeköy, Sarıyer, İstanbul

Piknik İstanbul bonusu

facebook

facebook

Yeni bir akım başlatan Piknik İstanbul, amaçlarını şöyle dile getirmiş: "Size özel hazırlanmış piknik sepetlerini satış noktalarımızdan alıp bir defa bile olsa gündelik hayatın hızlı temposuna ve yemek alışkanlıklarına biraz ara vererek İstanbul’u parkları ve yeşil alanlarını sağlıklı piknik sepetlerimizle bir de ‘’yavaş şehir’’ olarak deneyimlemeniz.”

Tek yapmanız gereken sitelerine bir göz atıp favori menünüzü seçmek. Sonrasında size tatlı mı tatlı geri dönüştürülebilir bir piknik sepeti yollayacaklar. Siz de sepet hazırlama uğraşından rahatlıkla sıyrılabileceksiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

Ozan Karadag1 Mayıs 2018 08:37
"Rezil günlerinize bir yenisini daha eklersiniz." bu yazıyı yazan kaç yaşında?
Yanıtla
berra22 Mayıs 2015 09:40
Sahiller sahil olarak kalsa piknik mekanı olmasa keşke :)
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?