Sensiz Olmaz:

Kuzu Kokoreç Tarifi

Sensiz Olmaz:

Kuzu Kokoreç Tarifi

https://yemek.com/tarif/kuzu-kokorec/ | Kuzu Kokoreç Tarifi
Bu tarifi ne kadar beğendiniz?
4
Simge Güngörer Manacıoğlu
Doğuştan gurme, sonradan şef, şimdi de food editor.
Simge Güngörer Manacıoğlu
7136 takipçi162 içerik

Sıkça Yenen Konular

4.5
Alp Tuncer
Mayıs 4, 2015
20 dakika
5
Alp Tuncer
Şubat 17, 2015
30 dakika
Vestel
Nisan 12
Yemek.com
Nisan 16

Sakatat kelimesini duyanların bazılarının gözleri parlar, bazılarının rengi yeşile döner. Ekmek arası kokoreç yemek, ızgaraya böbrek atmak, tabakta koca bir kelle durması, bizim mutfağımızın alt seviye kültürleri gibi algılansa da, aslında dünyada sakatat işi, ciddi gurme bir iştir.

En basitinden, kaz ciğerinin düşünmek bile bu işin ne boyutlarda algılandığını gözler önüne serer. Fransa'nın domuz kanından yapılan "black puddingi", Norveç'in koyun başı, İngiltere'nin hayvanın jelatininden yapılan dilimlenerek yenen yemeği(brawn), Italya'nın sırf kafa etlerinden yapılan jambonları.... Hepsi popüler ve kabul görmüşken, diğer tarafta bizim itilip kakılan kokoreçimiz.

Sakatatta en kritik nokta tabii ki hijyendir. Eğer doğru koşullarda temizlenmiş ve saklanmışsa hayvanın diğer yerlerinden daha az temiz olduğunu söylemek mümkün olmaz.

En yaygın, belki de diğerlerine kıyasla en çok tüketilen, kokoreç olduğuna göre onu evinizde pişirmeyi deneyerek, ilk adımı atabiliriz.

Devamını Oku

KAÇ KİŞİLİK

2 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ

20 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

30 dakika

Kuzu Kokoreç Tarifi İçin Malzemeler

 • 250 gramkokoreç (yuvarlak)
 • 2 adetdomates
 • 5 adetsivri biber
 • 1 tatlı kaşığıkimyon
 • 1 tatlı kaşığıkekik
 • 1 tatlı kaşığıacı kırmızı pul biber
 • 1 tatlı kaşığıtuz

Kuzu Kokoreç Tarifinin Püf Noktası

Kokoreçi bildiğiniz yerden almaya özen gösterin. Ne kadar iyi ve özel bir kekik kullanırsanız, kokoreçiniz o kadar leziz olur.

Kuzu Kokoreç Tarifinin Pişirme Önerisi

Kokoreç ağır ağır piştiğinde daha lezzetli olur, bu sebeple ateşi kontrollü kullanın. Eğer domates ve biberli sevmiyorsanız, kokoreçleri kıydıktan sonra tekrar tavaya alın 1-2 dakika kavurup, baharatlarını ekleyin.

Kuzu Kokoreç Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Öncelikle kokoreçi bildiğiniz ve güvendiğiniz bir yerden almanız çok önemli. En güzel kokoreç 6 aylık kuzudan yapılan ve sütte bekletilendir.

 2. 1,5-2 parmak kalınlığında yuvarlaklar halinde alın. Orta ateşte ısınmış tavaya atın ve 1-2 dakika sonra ateşi kısın. Ağır ağır her bir yüzü, kendi yağında 6-7 dakika pişsin.

 3. Kokoreçleri kenara alın. Eğer tavada yağ yoksa bir yemek kaşığı sıvıyağ ekleyin, ısıyı yükseltin ve minik küpler halinde kesilmiş domates ve biberleri soteleyin.

 4. Domates ve biberler sotelenirken, bir kesme tahtası üzerinde kokoreçlerinizi büyük bir bıçakla kıyın.

 5. Domates ve biberler piştikten, suyunu da çektikten sonra kokoreçi  ekleyin ve kavurun. Kavurmayı çok uzun tutmayın ki kokoreçler kurumasın.

 6. Birkaç dakika sonra baharatları da ekleyip ateşten alın.

Kuzu Kokoreç Tarifinin Servis Önerisi

Kokoreçleri tavadan aldıktan sonra, aynı tavaya bir ekmek koyarak yağını çektirebilir ve sunumu da o ekmekle yapabilirsiniz.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?