sekeri-ne-dusurur-shutter-2

"Şekeri Ne Düşürür?" Diye Düşünenlere Kan Şekerini Dengeleyen 10 Besin

Favorilerime
Ekle

Kan şekeri sık sık ve/veya aniden değişenler ve kronik şeker hastaları başta olmak üzere birçok insanın zaman zaman aklına takılan "Şekeri ne düşürür?", "Kan şekeri nasıl düşer?", "Kan şekeri nasıl dengelenir?" gibi sorulara yanıt arıyoruz bugün.

Sağlıksız, bol şekerli, asitli yiyecek ve içeceklerin sıkça tüketilmesinden tutun uzun süre hareketsiz kalınmasına kadar birçok sebeple ortaya çıkabilen yüksek kan şekeri sorunuyla baş etmenin en önemli adımlarından biri sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmak aslında. Düzenli bir şekilde sağlıklı beslenmek, sağlıklı bir yaşam biçimi oluşturmak içinse aşağıdaki besinleri beslenme planınızın içine dahil etmeniz önemli.

Buyurun o zaman, lafı hiç uzatmadan şekeri ne düşürür sorusunun yanıtlarını öğrenmeye başlayalım.

Şekeri ne düşürür?

sekeri-ne-dusurur-shutter-1

Şekeri ne düşürür sorusunun yanıtlarını hızlıca sıralayarak başlıyoruz. Kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olabilen besinler temel olarak şöyle:

Tarçın

Brokoli

Kabak çekirdeği

Bamya

Keten tohumu

Zerdeçal

Yulaf

Yaban mersini

Yoğurt

Deniz ürünleri

Önemli bir not: Biz bu besinleri saydık ama siz, bu besinleri düzenli olarak tüketmeye başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın ve doktorunuzun sizin için uygun gördüklerini, onayladıklarını tüketin. Unutmayın ki her besin maddesi her bünyede aynı etkileri göstermez ve sizin sağlığınızı en iyi bilecek kişi kendi doktorunuzdur. Aynı şekilde bu besinler arasında vücudunuzun alerjik reaksiyonlar gösterdikleri, intoleransınız olanlar varsa yine tüketmemelisiniz tabii ki, bizden hatırlatması.

Kan şekerini dengeleyen besinler

sekeri-ne-dusurur-shutter-2

Şekeri ne düşürür sorusuna cevap olabilecek besinlerin sadece isimlerini sıralamakla yetinecek değiliz. Bu besinleri daha yakından tanımak, nasıl tüketebileceğimizi bilmek de önemli. Kan şekerini dengelemeye yardımcı besinleri bir bir tanımaya başlayalım şimdi.

Tarçın

Diyabet başta olmak üzere kan şekeriyle ilgili sorunlara en çok önerilen isimlerden biri olan tarçın, içindeki yararlı maddeler sayesinde kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olurken tatlı yeme isteğini bastırması sayesinde de çokça tercih ediliyor. Özellikle tarçınlı su içmenin kan şekerini dengeleme konusunda büyük yardımları olduğu biliniyor.

Daha detaylı bilgi için:

Tarçınlı Su

Tarçının Şaşırtıcı Faydaları ve Farklı Kullanım Alanları

Brokoli

Kan şekerinin aniden yükselmesinin önüne geçen besinlerden biri olan brokoli, içindeki sülforafan isimli madde başta olmak üzere birçok yararlı vitamin ve mineral sayesinde vücudu diyabet gibi rahatsızlıklara karşı koruyor, antidiyabetik, antienflamatuvar ve antioksidan özellikler gösteriyor. Bu etkisinden faydalanmak için brokoliyi salata olarak ya da besin değerlerini kaybetmeyecek şekilde haşlayarak veya buharda pişirerek yemeniz yeterli oluyor.

Daha detaylı bilgi için:

Yeşil Rengini ve Besin Değerlerini Kaybetmeden Brokoli Nasıl Haşlanır?

Sebzelerin En Sağlıklısı Brokoliyle Yapabileceğiniz 20 Farklı ve Nefis Tarif

Kabak çekirdeği

Antioksidan özellikler bakımından zengin kabak çekirdeği de ölçülü şekilde tüketildiğinde kan şekerinin aniden yükselmesinin önüne geçebiliyor, uzun vadede karşılaşılabilecek kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu koruyor. Bunun için günde 1 avucu geçmeyecek miktarda kabak çekirdeğini tuzsuz, baharatsız ve sossuz halde tüketmeniz yeterli.

Daha detaylı bilgi için:

Sivilce Yapar Diye Yemediğiniz Kabak Çekirdeğinin Hiç Bilmediğiniz 9 Faydası

Bamya

Sonbahar-kış aylarında bolca faydalanabileceğiniz brokolinin yaz aylarındaki muadili bu konuda bamya desek yeri. Zira bamya da içindeki flavonoidler sayesinde kan şekerinin dengede kalmasına ve vücudun toksinlerden arındırılmasına yardımcı oluyor, antidiyabetik özellikler gösteriyor. Onun bu etkisinden faydalanmak için mevsiminde bamyayı düzenli olarak yemek büyük önem taşıyor.

Daha detaylı bilgi için:

Kıymetini Sonradan Anladığımız Sebze Bamya ve Bamya Tohumunun Şaşırtan Faydaları

Sevmeyenine Bile Kendini Tabak Tabak Yedirtecek 12 Farklı Bamya Yemeği Tarifi

Keten tohumu

İçindeki sağlıklı yağlar ve yüksek orandaki besin lifi sebebiyle diyet listelerinin aranan isimlerinden biri haline gelen keten tohumu, kan şekerinin aniden yükselmesinin de önüne geçerek "Şekeri ne düşürür?" sorusuna yanıt olabilen besinlerden. Süt, yoğurt ya da farklı salata soslarınıza ilave ederek yiyebileceğiniz keten tohumunu ölçülü şekilde tüketmeniz gerektiğini de hatırlatalım.

Daha detaylı bilgi için:

Dört Önemli Soruda, Her Şey Dahil: Keten Tohumu

Faydalarını Keşfedince Her Gün Tüketmek İsteyeceğiniz Bir Karışım O: Yoğurtlu Keten Tohumu

yogurtlu-keten-tohumunun-faydalari-shutter-1

Yoğurt

Konu yoğurda gelmişken onu da anlatalım. Yoğurt, sadece keten tohumuyla karıştırıp yemeniz halinde değil tek başına yemeniz halinde de kan şekerinizin dengelenmesine yardımcı olabiliyor. Probiyotik besinler arasında yer alan yoğurdu bulabildiğiniz en doğal haliyle yemeniz yeterli oluyor. Tıpkı yoğurt gibi probiyotik bakımından zengin kefiri de tercih edebilirsiniz, aklınızda bulunsun.

Daha detaylı bilgi için:

Evde Yoğurt Yapma Rehberi

Yoğurt Diyeti

Zerdeçal

Faydaları saymakla bitmeyen besinlerden zerdeçal da kan şekerini dengeleme konusunda bizi yalnız bırakmayanlardan. Onu toz halde bir baharat olarak ya da bulabilirseniz taze haliyle tüketebilirsiniz. Güçlü antioksidan özellikler gösteren zerdeçalı yine yoğurt ve süt gibi malzemelerle karıştırarak tüketebileceğiniz gibi bir baharat olarak yemeklerinize, çorbalarınıza, salata soslarınıza da ilave edebilirsiniz, seçim sizin.

Daha detaylı bilgi için:

Zerdeçal Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

12 Ay Boyunca Her Sabah Zerdeçal Suyu İçtiğinizde Vücudunuzda Neler Oluyor?

Bugüne Kadar Tanımadığınıza Üzüleceğiniz Bir Doğal Mucize: Zerdeçal Sütü

Yulaf

Sağlıklı beslenme ve diyet gibi konular söz konusu olduğunda akla ilk gelen isimlerden biri yulaf oluyor, yulaf kan şekerini aniden yükseltme özelliği bulunmayan bir besin olduğundan şeker sorunu yaşayanlara da öneriliyor. Yulafın bu etkisinden faydalanmak için onu kahvaltılarınıza ve diğer tüm öğünlerinize konuk edebilir, yulafı piyasada yulaf ezmesi, yulaf kepeği ve yulaf unu gibi farklı formlarda kolayca bulabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için:

Onu Tüketmenin En Lezzetli Yollarını ve Faydalarını Keşfetme Zamanı Geldi: Yulaf

Yulaf Diyeti

Yaban mersini

Başta yaban mersini olmak üzere antioksidan bakımından zengin olduğu bilinen ahududu, çilek gibi mor ve kırmızı renkli meyveleri de daha sık ve ölçülü bir şekilde tüketerek kan şekerinizin yükselmesinin önüne geçebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken doktorunuzun size önereceği miktarda porsiyonlarınızı ayarlamak ve taze taze meyveleri tüketmek.

Daha detaylı bilgi için:

Onu Yakından Tanıyınca Mutfağınıza Daha Sık Konuk Edeceksiniz: Yaban Mersini

Diyabetten Damar Tıkanıklığına Her Derde Deva Bir Meyve: Yaban Mersini

Deniz ürünleri

Başta omega 3 yağ asitleri bakımından zengin balıklar olmak üzere vitamin ve mineralce zengin deniz ürünleri de kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olan besinlerden. Bunun için haftalık beslenme planınızın içine doktorunuzun uygun gördüğü deniz ürünlerini ilave etmeyi unutmayın.

Daha detaylı bilgi için:

Hangi Mevsimde Hangi Balık Yenir?

Hangi Balık Nasıl Pişirilir?

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?