Türk Mutfağının En Lezzetli Köşesi 16 Nefis ve Kolay Sütlü Tatlı Tarifi

Favorilerime
Ekle

Olimpiyatlara yemek yapma kategorisini ekleseler, açık ara altın madalya alabileceğimiz iki kategori var. Şerbetli tatlılar ve sütlü tatlılar. Abartmıyoruz, bu konuda çok iyiyiz. Özellikle sütlü tatlı tarifleri söz konusu olduğunda!

Bir sütlü tatlı ne kadar farklı şekilde yapılabilir ki demeyin çünkü biraz düşününce siz de bize hak vereceksiniz. Hafızanızı tazeleyiniz ya da aşağıdaki muhteşem tatlılara bir göz gezdiriniz.

Tam kıvamında sütlacından mis gibi ev yapımı muhallebisine, kaşıklamaya doyum olmayan tavuk göğsüne, kazandibine... Daha da neler neler sıralardık ama sizi hiç merakta bırakmadan Türk mutfağının en lezzetli, en hafif ve en tatlı köşelerinden birine doğru, sütlü tatlı tariflerimize doğru alalım.

Şimdiden hepinizin ellerine sağlık, tüm yiyenlere de afiyet, bal, şeker olsun.

 • Fırın sütlaç

Pirinç gibi dahil olduğu lezzetin tadını en az iki katına çıkaran bir lezzeti ilk olarak kim tatlılarda kullanmayı düşündüyse aklına sağlık demekten kendimizi alamıyor ve üzeri nar gibi kızaran bu nefis sütlaçla sizi baş başa bırakıyoruz.

Tam kıvamında: Fırın sütlaç tarifi

 • Tavukgöğsü

Tavukgöğsü tatlısında gerçekten tavuk eti kullanıldığını ilk öğrendiğiniz anda eminiz siz de herkes gibi çok şaşırmış, bir an tereddüt ettikten sonra afiyetle yemeye devam etmişsinizdir. Şimdi, bu lezzeti en gerçek haliyle evde yapma zamanı!

Yenilikler güzeldir: Tavukgöğsü tarifi

 • Kazandibi

Kabul edelim, kazandibi pek evde yapılan bir lezzet değil, daha çok dışarıdan hazır olarak alınan ve yenilen bir lezzet. Ama bu tariften sonra işler değişecek.

Evde bu kadar kolay olacağını bilmiyordunuz: Kazandibi tarifi

 • Krem karamel

Karamelle sütün buluşması da kuru fasulye ve pilavın buluşması kadar standart bir hadise değil. Kendi içinde havai fişekler patlatan bir hadise...

Güzel bir hadise: Krem karamel tarifi

 • Fincan tatlısı

Görüntüsüyle misafirlerinizi önce şaşırtıp sonra da kendine hayran bırakacak, üstelik bunu yapabilmeniz için sizi de çok uğraştırmayacak pratik bir tatlı o.

Fincanları hazırlayın, başlıyoruz: Fincan tatlısı tarifi

 • Muzlu puding

Sütlü tatlı yapacağız diye illa pratik olmayan tatlıya girişeceğiz diye bir kaide yok. Sütlü tatlı da gayet pratik ve lezzetli olabilir...

Kendilerine sorabilirsiniz: Muzlu puding tarifi

 • Kupta kadayıflı muhallebi

Klasik muhallebi tarifini kadayıflarla buluşturup lezzetine lezzet katıyor hem daha doyurucu hem de çıtır çıtır bir lezzet sunuyoruz.

Çok da şık: Kupta kadayıflı muhallebi tarifi

 • Supangle

bby-spangle-yemekcom

Sütlü ama aynı zamanda da bolca çikolatalı bir tatlı hazırlamak istiyorsanız ondan daha iyi bir alternatif bulamazsınız.

Kaşıklarca: Supangle tarifi

 • Sultan sarması

Sütlü tatlıların en sevileni, görüntüsüyle iştahları kabartırken daha ilk kaşığıyla bağımlılık yapan bir lezzet o.

Kıvrımlarında kaybolasın gelir: Sultan sarması tarifi

 • Keşkül

Atadan yadigar bir sütlü tatlı o. Bilirsiniz, Osmanlı sütlü tatlı konusunda çağın çok ilerisindeydi. Kaldı ki biz de o bilgi ve lezzet birikimini en nefis şekilde devam ettiriyoruz...

Pek iyi ediyoruz: Keşkül tarifi

 • Deve kuşu yumurtası tatlısı

Söylemiştik size, sütlü tatlılar konusunda millet olarak üzerimize yok. Baksanıze, yeri geldiğinde otıpkı deve kuşu yumurtası gibi dev ve enfes bir tatlı bile yapabiliyoruz bolca sütle.

İlk kez görenler şaşkın: Deve kuşu yumurtası tatlısı tarifi

 • Sütlü irmik tatlısı

Tıpkı irmik helvası gibi bunu da çok sevdik hepimiz. Taze meyveler ya da çikolata sos da ona çok yakışıyor üstelik. Kolayca yapılıyor, her eve, her bütçeye uygun...

Daha ne olsun: Sütlü irmik tatlısı tarifi

 • Kaymaçina

Süt de dahil olmak üzere toplam sadece ama sadece 3 basit malzemeyle muhallebiden bile güzel, kaşık kaşık yenen enfes bir tatlı hazırlayabilirsiniz desek?

Buyurun hemen şöyle alalım sizi: Kaymaçina tarifi

 • Lavantalı muhallebi

Geleneksel tatlıların en güzel masasında yer alır muhallebi. Birçoğumuzun doğduktan hemen sonra tanıştığı ilk tatlıdır hatta. Bir kültürdür o yüzden...

Lavantalıdır bazen: Lavantalı muhallebi tarifi

 • Güllaç

Yine köklü geçmişiyle çok uzun zamanlardan bu yana sofralarımıza konuk olan, sırf sevgimizden 11 ay gözümüzü bile kırpmadan beklediğimiz ve ramazan ayının gelmesiyle birlikte bir gün bile sofradan eksik etmediğimiz bir lezzet o.

Onu atlamak olur mu: Güllaç tarifi

Sütlü tatlıya destek bonusu: Dondurma

Dondurma Tarifi

Dondurma Tarifi

Dondurma, beni onlarsız bırakmayın dedi...

Kıramadık: Dondurma tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?