Patlıcan Dolması Tarifi

Sofranızı Mutluluk ve Lezzetle Dolduracak 30 Enfes Dolma Tarifi

Favorilerime
Ekle

Hem zeytinyağlısı hem etli olanı aynı derecede lezzetli olan kaç yemek var derseniz dolmayı ilk sıraya koyarız. Meze olarak da yenir, ara sıcak ya da ana yemek olarak da... İster sarımsaklı ister sarımsaksız yoğurtla bir ziyafete dönüşebilen enfes bir yemektir. Dolmaya ne methiyeler düzsek yetmez.

Türk mutfağının vazgeçilmez yemeklerinden biri olan dolmanın bir o kadar da çeşidi var. Her sofraya konuk olabilecek, ailenizi ve misafirlerinizi mutlu edecek ve lezzet dolu saatler vadeden bu dolma tariflerinden seçin, beğenin, mutfakta buluşalım!

Şimdiden afiyet olsun.

 • Enginar dolması tarifi

Enginar dolması hazırlamak biraz uğraştırıcıdır ama bir o kadar da keyiflidir. Çünkü ortaya çıkacak lezzete değecektir vereceğiniz tüm emekler. Sofranızda bir çiçek gibi açacak enginar dolmaları ile sağlık dolu bir öğün geçireceğinizden bahsetmiyoruz bile.

Tam da mevsimi: Enginar dolması tarifi

 • Etli biber dolması tarifi

Kıymayla hazırlanan etli biber dolması her Türk ailesinin sofrasının vazgeçilmezidir. Aileden uzak yaşayanlar için bir özlemdir, nostaljidir. Ama ne olursa olsun lezzeti asla ağızlarımızdan, kokusu burnumuzdan gitmeyen muhteşem bir yemektir. Israrla yapınız.

Vazgeçilmeyecek bir klasik: Etli biber dolması tarifi

 • Zeytinyağlı biber dolması tarifi

Etli biber dolmasının vejetaryen ve herkesin sevdiği versiyonu olan zeytinyağlı biber dolması her öğüne yakışır. Akşam yemeği ana yemekten sonra da yenilir, çay saatlerinde misafirlere de ikram edilir. Buram buram anne kokar!

Kalabalık sofraların tercihi: Zeytinyağlı biber dolması tarifi

 • Patlıcan dolması tarifi

Kuru patlıcan dolması daha çok bilinse de tencere ya da fırında taze patlıcanlarla hazırlanan bu patlıcan dolması hafif acı iç harcıyla bu dünyaya iyi ki geldik dedirten tariflerden biri. Öyle ki bunu yapıp yedikten sonra etli biber dolmasının pabucunu bile dama atabilirsiniz, bizden söylemesi.

Yanına da yoğurt: Patlıcan dolması tarifi

 • Kabak dolması tarifi

Kabak bol lifli ve B1, C vitaminleri yönünden zengin olması, başta potasyum ve fosfor olmak üzere magnezyum, demir, sodyum gibi elementleri barındırması sebebiyle sağlıkla dolup taşan bir sebze. Onun dolma hali ise hem çok hafif hem çok leziz. Üstüne de yoğurdu döktünüz mü, sizden mutlusu yok!

Tencereyi bitirirsin: Kabak dolması tarifi

 • Kabak çiçeği dolması tarifi

Ege mutfağının en güzel zeytinyağlılarından biri kuşkusuz kabak çiçeği dolması. Ege ve Akdeniz'in pek çok köşesinde sabahın erken saatlerinde güneş yükselmeden toplanan kabak çiçekleri ile yapılan bu dolma o kadar leziz ki insanın tası tarağı toplayıp bir Ege köyüne yerleşesi geliyor.

Üstüne de bol limon: Kabak çiçeği dolması tarifi

 • Zeytinyağlı kuru patlıcan dolması tarifi

Nar ekşisi ve baharatların en fazla yakıştığı tariflerden biri olan kuru patlıcan dolması Türk mutfağının en özel tatlarından biri. Yiyenin yemeye doyamadığı kuru patlıcan dolması yoğurtla da bir ayrı leziz oluyor.

Tadına doyum olmaz: Zeytinyağlı kuru patlıcan dolması tarifi

 • Karışık kuru dolma tarifi

Sadece kuru patlıcanlarla yetinmek olmaz, biberler de ona eşlik etsin isterseniz çok doğru tarife geldiniz demektir!

Sofralara renk gelsin: Karışık kuru dolma tarifi

 • Katıklı dolma tarifi

Yöreden yöreye, hazırlaması farklılık gösteren dolmalarımızdan biri de kabaklarla hazırlanan bu özel dolma. Klasik kabak dolmasından çok daha farklı olan bu dolmanın içinde kıyma ve ince bulgurla hazırlanan özel bir harç kullanılıyor...

Kendisi Bitlis mutfağının sofralarımıza armağanlarından oluyor: Katıklı dolma tarifi

 • Kıymalı biber dolması tarifi

Biber dolmasını kıymalı ve domatesli sevenleri hemen bu tarifimize doğru alalım, anne elinden çıkmışçasına nefis kokusu tüm mutfağı saracak mis gibi bir biber dolması hazırlayalım.

Domates ona çok yakışıyor: Kıymalı biber dolması tarifi

 • Kıymalı patates dolması tarifi

Dört mevsim kolayca ulaşabildiğimiz sebzelerden, mutfaklarımızın demirbaş malzemelerinden patates de dolma yapmak için değerlendirebileceğiniz nefis alternatiflerden biri.

Tek bir tanesiyle tıka basa doyurur: Kıymalı patates dolması tarifi

 • Zeytinyağlı soğan dolması tarifi

Neredeyse her yemeğe dahil ettiğimiz soğanı bu kez başrole alıyor, soğanların içini nefis bir iç harçla doldurup ılık ya da soğuk olarak servis edebilecğeiniz ferah bir dolmaya dönüştürüyoruz.

Soğanı bu haliyle çok seveceksiniz: Zeytinyağlı soğan dolması tarifi

 • Ekşili soğan dolması tarifi

Eğer soğanı kıymalı bir iç harçla buluşturmak isterseniz onu şöyle ekişi ve kıymalı bir şekilde de nefis bir dolmaya dönüştürebilirsiniz. Farklı yörelerde ufak değişikliklerle de olsa sofrada kendine yer bulan bu lezzetle siz de en yakın zamanda tanışmalısınız.

Onu deneyip de sevmeyen yok: Ekşili soğan dolması tarifi

 • Lor dolması tarifi

Şimdi de Erzurum mutfağına uzanıyor ve yöresel dolma tariflerimizden lor dolmasıyla sizi tanıştırmak istiyor, bu kez içi klasik dolma harcı yerine lorlu bir harçla buluşuyor...

Tereyağı ona çok yakışıyor: Lor dolması tarifi

 • Fırında kabak dolması tarifi

Fırında pişen dolma yemeklerini tercih edenleri de unutmadık, kabak dolmasını fırında misler gibi pişirip sıcak sıcak sofralara çıkardık.

Şimdi deneme sırası sizde: Fırında kabak dolması tarifi

 • Kavun dolması tarifi

Dolmaların mutfağımızdaki yeri ve önemini ne kadar vurgulasak az kalır ama bakar mısınız, kavunu dahi nefis bir dolma tarifine dönüştürmeyi başarmışız.

Nasıl övmeyelim: Kavun dolması tarifi

 • İzmir usulü enginar dolması tarifi

Klasik enginar dolmasına nefis bir İzmir dokunuşu geliyor, bu tarif enginar sevmeyene dahi enginarı sevdirecek kadar muazzam bir tada dönüşüyor...

Mevsimin en lezzetlilerinden: İzmir usulü enginar dolması tarifi

 • Domates dolması tarifi

Genelde dolma tariflerinde kapak olarak kullanılsa da aslında domates de tek başına içini doldurup enfes bir hale getirebileceğiniz lezzetlerden.

Bakınız, yaptık, nefis oldu: Domates dolması tarifi

 • Kapya biber dolması tarifi

Sadece dolmalık biberlerle dolma yapılacak diye bir kural yok tabii ki, nefis kapya biberlerle de harika dolmalar yapabilir, sofranıza iştah açan rengiyle onu konuk edebilirsiniz.

Kapya biberin en lezzetli hallerinden biri: Kapya biber dolması tarifi

 • Kuru incir dolması tarifi

Eğer hep aynı tarifleri yapmaktan sıkıldıysanız, değişik bir dolma tarifiyle sofradaki herkesi şaşırtmak istiyorsanız incirleri hazırlayın!

Başlıyoruz: Kuru incir dolması tarifi

 • Tek tava dolması tarifi

"Dolma yapmak çok meşakkatli" diye düşünenlerdenseniz sizi hemen bu tarifimize doğru alabiliriz. Zira kendisi, neredeyse hiç bulaşık çıkarmadan yapabileceğiniz kadar pratik.

Pratiklik sevenler buraya: Tek tava dolması tarifi

 • Ayva dolması tarifi

Mevsimi geldiğinde ayvaları bol bol değerlendirmenize sebep olacak, ayvayla sadece tatlı değil ana yemek de yapılabileceğinin en lezzetli kanıtlarından biri karşınızda!

Keşke dört mevsim olsa: Ayva dolması tarifi

 • Porsiyonluk lahana dolması tarifi

Klasik lahana sarması tarifi bir yana, içi dolu dolu bu tarif bir yana. Biz kendisine dolma dedik zira hem içi dolu dolu, hem de 1 tanesiyle doyuracak kadar iddialı.

Sarmadan çok daha fazlası: Porsiyonluk lahana dolması tarifi

 • Fırın poşetinde kuru dolma tarifi

Kurutulmuş patlıcanlar, kabaklar ve biberlerle yapabileceğiniz bu karışık kuru dolma tarifi, fırın poşeti sayesinde tahmin ettiğinizden çok daha kısa sürede ve kolayca pişiyor, tüm ihtişamıyla sofrada yerini alıyor.

Onu bir de böyle deneyin: Fırın poşetinde kuru dolma tarifi

 • Zeytinyağlı yaprak sarma tarifi

Şimdi sırada dolma değil ama en az dolma kadar çok sevdiğimiz nefis bir sarma tarifi var! Zeytinyağlı yaprak sarma denince akan sular durur çoğu kişi için. Gönlümüzde ve midemizde çok özel bir yeri olan zeytinyağlı yaprak sarmayı iyi yapan, ince ince sarıp ikram eden kişi ise kalbimizin hakimi oluyor anında.

Serçe parmağı kalınlığında: Zeytinyağı yaprak sarma tarifi

 • Pazı sarması tarifi

Zeytinyağlı yaprak sarmasına bayılanlar pazı sarması için de ölüp biter. Çünkü pazı yapraklarının dolma harcına kattığı ekşi lezzet kolay kolay başka yerde bulunmaz. Asma yaprağına göre daha büyük ve damarlı olan pazı yapraklarıyla mutfakta harikalar yaratacağınıza eminiz.

Maharetli eller için: Pazı sarması tarifi

 • Kalamar dolması tarifi

Dolma illa yapraklardan, biberlerden yapılacak diye bir kural yok. Bu sefer denizin içinden gelen lezzet kalamarı enfes bir dolma haline getiriyoruz. Kalamar tavayı ara sıcak olarak tüketirken kalamar dolmasını şık akşam yemeklerinize konuk edeceksiniz.

Sıcak günlere yakışır: Kalamar dolması tarifi

 • Midye dolma tarifi

Midye dolma sadece sokak yemek kültürünün bir parçası olarak kalacak diye bir kural yok. Çünkü siz de evde nefis midye dolmalar yapabilir, tadına doyum olmayan ve çekirdek gibi bağımlılık yapan midye dolmaları sokaktakinden daha hijyenik şekilde tüketebilirsiniz.

Bağımlılık yapar: Midye dolma tarifi

 • Hindi dolma tarifi

Bir yılbaşı geleneği olan hindi dolma tıka basa doyururken lezzetten de dört köşe eden bir tarif. Hindinin içini doldururken üzerine de ekleyeceğiniz malzemelerle bir lezzet bombası yaratmış olacaksınız. Kalabalık aileler için tercih edilesi.

Her sofraya çok yakışır: Hindi dolma tarifi

 • İç pilavlı tavuk dolma tarifi

İç Pilavlı Tavuk Dolma Tarifi

İç Pilavlı Tavuk Dolma Tarifi

Hindiyi yılın her zamanı bulmak çok kolay değil. Böyle durumlarda sofralarımızın daimi konuğu tavukla da mis gibi bir tarif yapabilirsiniz. Mutfakta biraz daha fazla zaman geçireceksiniz ama hazırlanışı aslında çok kolay olan bu tarifle bereketli sofraların da kurucusu olacaksınız.

Özel günler için: İç pilavlı tavuk dolma tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?