Sofranızı Mutluluk ve Lezzetle Dolduracak 13 Enfes Dolma Tarifi

Favorilerime
Ekle

Hem zeytinyağlısı hem etli olanı aynı derecede lezzetli olan kaç yemek var derseniz dolmayı ilk sıraya koyarız. Meze olarak da yenir, ana yemek olarak da... İster sarımsaklı ister sarımsaksız yoğurtla bir ziyafete dönüşebilen enfes bir yemektir. Dolmaya ne methiyeler düzsek yetmez.

Türk mutfağının vazgeçilmez yemeklerinden biri olan dolmanın bir o kadar da çeşidi var. Her sofraya konuk olabilecek, ailenizi ve misafirlerinizi mutlu edecek ve lezzet dolu saatler vaat eden bu dolma tariflerinden seçin, beğenin, alın.

Afiyet olsun.

Enginar dolması tarifi

Enginar dolması hazırlamak biraz uğraştırıcıdır ama bir o kadar da keyiflidir. Çünkü ortaya çıkacak lezzete değecektir vereceğiniz tüm emekler. Sofranızda bir çiçek gibi açacak enginar dolmaları ile sağlık dolu bir öğün geçireceğinizden bahsetmiyoruz bile.

Tam da mevsimi: Enginar dolması tarifi

Kabak çiçeği dolması tarifi

Ege mutfağının en güzel zeytinyağlılarından biri kuşkusuz kabak çiçeği dolması. Ege ve Akdeniz'in pek çok köşesinde sabahın erken saatlerinde güneş yükselmeden toplanan kabak çiçekleri ile yapılan bu dolma o kadar leziz ki insanın tası tarağı toplayıp bir Ege köyüne yerleşesi geliyor.

Üstüne de bol limon: Kabak çiçeği dolması tarifi

Etli biber dolması tarifi

Kıymayla hazırlanan etli biber dolması her Türk ailesinin sofrasının vazgeçilmezidir. Aileden uzak yaşayanlar için bir özlemdir, nostaljidir. Ama ne olursa olsun lezzeti asla ağızlarımızdan, kokusu burnumuzdan gitmeyen muhteşem bir yemektir. Israrla yapınız.

Vazgeçilmeyecek bir klasik: Etli biber dolması tarifi

Zeytinyağlı yaprak sarma tarifi

Zeytinyağlı yaprak sarma denince akan sular durur çoğu kişi için. Gönlümüzde ve midemizde çok özel bir yeri olan zeytinyağlı yaprak sarmayı iyi yapan, ince ince sarıp ikram eden kişi ise kalbimizin hakimi oluyor anında. Ve inanın harika sarmalar yapmak bazı hayat kurtaran tüyolarla sandığınızdan aslında çok daha kolay.

Serçe parmağı kalınlığında: Zeytinyağı yaprak sarma tarifi

Pazı sarması tarifi

Zeytinyağlı yaprak sarmasına bayılanlar pazı sarması için de ölüp biter. Pazı yapraklarının dolma harcına kattığı ekşi lezzet çünkü kolay kolay başka yerde bulunmaz. Asma yaprağına göre daha büyük ve damarlı olan pazı yapraklarıyla mutfakta harikalar yaratacağınıza eminiz.

Maharetli eller için: Pazı sarması tarifi

Zeytinyağlı biber dolması tarifi

Etli biber dolmasının daha vejetaryen, daha herkesin sevdiği versiyonu olan zeytinyağlı biber dolması her öğüne yakışır. Akşam yemeği ana yemekten sonra da yenilir, çay saatlerinde misafirlere de ikram edilir. Buram buram anne kokar, yapan herkese günde üç vakit dua edilir.

Kalabalık sofraların tercihi: Zeytinyağlı biber dolması tarifi

Patlıcan dolması tarifi

Kuru patlıcan dolması daha çok bilinse de tencere ya da fırında yapılan patlıcan dolması hafif acı iç harcı ile bu dünyaya iyi ki geldik dedirten tariflerden biri. Öyle ki bunu yapıp yedikten sonra etli biber dolmasının pabucunu dama bile atabilirsiniz, bizden demesi.

Yanına da yoğurt: Patlıcan dolması tarifi

Kalamar dolması tarifi

Dolma illa yapraklardan, biberlerden yapılacak diye bir kural yok. Bu sefer denizin içinden fışkıran lezzet kalamarı enfes bir dolma haline getiriyoruz. Kalamar tavayı ara sıcak olarak tüketirken kalamar dolmasını şık akşam yemeklerinize konuk edeceksiniz.

Sıcak günlere yakışır: Kalamar dolması tarifi

Kabak dolması tarifi

Kabak bol lifli ve B1 ve C vitaminleri yönünden zengin olması, başta potasyum ve fosfor olmak üzere magnezyum, demir, sodyum gibi elementleri barındırması sebebiyle sağlıkla dolup taşan bir sebze. Onun dolma hali ise hem çok hafif, hem çok leziz. Üstüne de yoğurdu döktünüz mü, sizden mutlusu yok!

Tencereyi bitirirsin: Kabak dolması tarifi

Kuru patlıcan dolması tarifi

Nar ekşisi ve baharatların en fazla yakıştığı tariflerden biri olan kuru patlıcan dolması Türk mutfağının medah-ı iftiharlarından biri. Yapanın sevap kazandığı, yiyenin yemeye doyamadığı kuru patlıcan dolması yoğurtla da bir ayrı leziz oluyor.

Tadına doyum olmaz: Kuru patlıcan dolması tarifi

Midye dolma tarifi

Midye dolma sadece sokak yemek kültürünün bir parçası olarak kalacak diye bir kural yok. Çünkü siz de evde nefis midye dolmalar yapabilir, tadına doyum olmayan ve çekirdek gibi bağımlılık yapan midye dolmaları sokaktakinden daha hijyenik şekilde tüketebilirsiniz.

Bağımlılık yapar: Midye dolma tarifi

Hindi dolma tarifi

Bir yılbaşı geleneği olan hindi dolma tıka basa doyururken lezzetten de dört köşe eden bir tarif. Hindinin içini doldururken üzerine de ekleyeceğiniz malzemelerle bir lezzet bombası yaratmış olacaksınız. Kalabalık aileler için tercih edilesi.

Her sofraya çok yakışır: Hindi dolma tarifi

İç pilavlı tavuk dolma tarifi

İç Pilavlı Tavuk Dolma Tarifi

İç Pilavlı Tavuk Dolma Tarifi

Hindiyi yılın her zamanı bulmak çok kolay değil. Böyle durumlarda sofralarımızın daimi konuğu tavukla da mis gibi bir tarif yapabilirsiniz. Mutfakta biraz daha fazla zaman geçireceksiniz ama hazırlanışı aslında çok kolay olan bu tarifle bereketli sofraların da kurucusu olacaksınız.

Özel günler için: İç pilavlı tavuk dolma tarifiDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?