Yararı Boyundan da Büyük Olan Ayvanın Hiç Bilmediğiniz 9 Faydası

yemek.com
Mert Öndaş
Her şeyi unuturum, dün ne yediğimi asla!
Mert Öndaş
1431 takipçi315 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Nisan 24, 2019
Duygu Arslan
Nisan 3, 2019
Yemek.com
Mart 18
Reyhan Yıldızlı
Şubat 21

Sonbahar ayının gelmesiyle tezgahlarda yavaş yavaş yerini almaya başladı ayva. Evet, çok fazla seveni olmayabilir ama faydaları boyundan büyük desek hiiiç abartmış olmayız.

Bir kere reçeli olan bir meyve nasıl sevilmez yahu? Sadece reçelle kalsa yine iyi. Et yemeklerini güzelleştirir, marmelatı olur, mis gibi bir crumble yapılır. Off tatlısını da unutmamak lazım en kaymaklı olanından.

Şimdi, "Türk mutfağı başta olmak üzere birçok dünya mutfağında da başköşede konumlanan ayvanın faydalarını biliyor musunuz?" desek birçoğunuz haklı olarak hayır cevabını verecek. Olsun hiç üzülmeyin, biz evet demeniz için buradayız.

Vücudu toksinlerden arındırır

Antioksidanlar arasında gösterilen tüm vitaminlerin içinde bulunduğu ayva, vücudu toksinlere karşı koruyarak bir kalkan görevi üstlenir. Bu özelliğiyle ayva, çeşitli hastalıklara neden olan serbest radikalleri engeller ve oksidatif hastalıklara karşı vücudu koruyarak halsizliği önler.

En az portakal kadar C vitamini deposudur

İçerdiği C vitamini nedeniyle kışın bol miktarda tüketilmesi gereken meyveler arasındadır. Bir adet büyük boy ayva, günlük C vitamini ihtiyacımızın neredeyse yarısını karşılamaya yeter.

Kronik kabızlığın tedavisinde önemli bir rol oynar

ayva-receli-tarifi-yenii

Ayva, içerdiği lifler sayesinde sindirim sistemini düzenler ve kabızlık sorunu çekenlerin yardımcısı olur. Aynı zamanda ayva ishal hastalığına da iyi gelir, suda çözünen ve çözünmeyen besin lifleri ishal durumundan dışkıyı katılaştırarak, kabızlık durumundan ise yumuşatarak vücuttan atılmasını sağlar.

Hemoroid gibi rahatsızlıklara iyi gelir

tarcin-soslu-ayva-tatlisi

Yukarıdaki faydalarına ek olarak, vücuda yeterince besin lifi kazandırdığı için bağırsakları korurken hemoroid gibi rahatsızlıkların görülme oranını da azaltır.

Kan basıncını kontrol altına alarak tansiyonu düzenler

ayva

ayva

Potasyum bakımından zengin gıdaların tüketilmesi kan basıncı seviyesinin kontrol altında tutulmasını sağlar. Ayva da potasyum bakımından zengin meyveler arasındadır. 1 orta boy ayva ortalama 181 mg. potasyum içerir ve bu miktar günlük potasyum ihtiyacının %5’ine denk gelmektedir.

Böbreklerinize iyi bakmanızın en güzel yoludur

Ayvanın içerdiği maddelerin, böbrek sağlığının korunmasında da oldukça etkisi vardır. Potasyum içeren ayva böbrek sağlığına olumlu etkilerle cevap verir.

Günümüzün en yaygın hastalığı olan kolesterolü düşürür

Ayva tüketildiği an itibarı ile kolesterolü dengeler. Bunun haricinde damar sağlığına da etki ederek damar tıkanıklığının önüne geçer. Bu konuda ayvanın kendisini yiyebileceğiniz gibi, çayını da içebiliriz.

Eklem ağrılarını yok eder

Ayvalı Kereviz Salatası Tarifi

Ayvalı Kereviz Salatası Tarifi

İçerdiği enzim ve bileşenler doğal bir ağrı kesicidir. Bunun için dilimlenmiş ayvayı ağrıyan eklem bölgelerinize sürerek ağrıları hafifletebilirsiniz.

Geçmek bilmeyen öksürüğün kökünü kurutur

haberkita

haberkita

Ayrıca taze sıkılmış ayva suyu veya ayva çayı tüketildiğinde göğsü yumuşatarak öksürüğe iyi gelir. Yatmadan önce tüketmeniz özellikle büyük fayda sağlayacaktır.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Yorumlar

0 yorum yapılmış
Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?