armudun-faydalari

Öğrenince İyisini Kendinize Ayıracağınız Armudun Bilinmeyen 9 Faydası

Favorilerime
Ekle

Armut tartlara, turtalara ne kadar yakıştığından ziyade çok önemli bir meyve olmasından dolayı birçok atasözü ve deyimlere bile konu olmuştur; armut dibine düşer, armudu soyarak, elmayı sayarak ye, armudun sapı, üzümün (veya kirazın) çöpü, armut piş ağzıma düş ve daha niceleri.

Tabii bunların yanı sıra armudun cilde ve vücuda olumlu etkileri de saymakla bitmiyor. Hepsini birazdan aşağıda uzun uzun konuşacağız ama, uzun lafın kısası iyi ki varsın armut!

Ağır yemeklerden sonra bile sindirimi kolaylaştırır

armudun-faydalari-shutter-1

Gün içerisinde sebze ve meyvelerden aldığımız lif oranı, sindirim sistemimize önemli ölçüde yardımcı olmaktadır. Orta boy bir armut günlük lifli gıda tüketimi konusunda oldukça yeterlidir. Bu da sinridim sistemimizin en önemli yardımcısı olup özellikle mide rahatsızlığına iyi gelir.

İçerdiği o lifler kabızlığı da yok eder

Kabızlık ve bu rahatsızlığa bağlı diğer şikayetler (karın ağrısı ve hatta basur) lifli gıdalar sayesinde iyileşebilir. Bunun haricinde lif, diğer vitamin ve minerallerden maksimum verim almamızı sağlar.

Vücudun su dengesini düzenler

Potasyum içeren meyve ve sebzeler vücudun su dengesine olumlu bir etki sağlar. Armutta bulunan potasyum ise bu konuda oldukça yardımsever bir meyvedir

Kasları çalıştırır kalp atışlarını kontrol altına alır

Armut içerdiği bileşenler sayesinde kasların gerektiği gibi çalışmasında ve en önemlisi kalp atışlarının düzenlemesinde oldukça yararlı bir meyvedir. Özellikle spor yapanların muhakkak tüketmesi gereken meyvelerden birisidir.

Portakal greyfurt sevmeyenlere C vitamini sağlar

armut-fayda-ocak-2021
Armudun şekerli tadında C vitamini de bulunuyor arkadaşlar ve artık hepinizin bildiği gibi bu vitamin enfeksiyonları önlüyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Akşamları yiyeceğiniz bir adet armut, günlük C vitamini ihtiyacınızın önemli bir kısmını tek başına karşılamaya yetecektir.

Kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur

Şimdi size güzel bir bilgi daha vereceğiz arkadaşlar. Kanın pıhtılaşmasının insan vücudundaki önemini biliyorsunuz. Doğal yolla aldığımız vitaminler arasında K vitamini bu işe oldukça yardımcıdır. Ve bilin bakalım armutta bol miktarda ne vitamini var? Eveeeeet, K vitamini!

Kan şekerini dengede tutarak diyabete yakalanma riskini düşürür

Armutlu Kek Tarifi

Armutlu Kek Tarifi

Armutun içinde bulunan doğal bileşen ve şekerler kan şekerini dengede tutarak özellikle de tip 2 diyabet riskini büyük oranda azaltır.

Anne karnındaki bebeklere folik asit aşılar

armut-gorsel

Folis asitin özellikle hamilelik sürecinde, anne karnındaki bebeklere sağladığı yararları bilmeyen yoktur. Bu asit kemikten tutunda, hücrelerin oluşmasına kadar birçok yararı vardır. Hamile ve emziren annelerin armut tüketmesinde oldukça fayda var.

Böbrek ağrısı çekenlerin acısını dindirir

armut-gorseli

Armut yapısı nedeni ile böbrek taşları ve böbrek kumlarının dökülmesine yardımcı olur. Ağrılı süreci azaltır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış