Üzüm

Favorilerime
Ekle

Arkeolojik kazılarda ortaya çıkan buluntular, üzümün, binlerce yıldır, Anadolu'nun hemen her bölgesinde yetiştirilerek, ticaretinin yapıldığını göstermektedir. Orta Amerika, Avrupa, Orta Asya, Avustralya ve Mısır'da da tarımı yapılan ilk bitkilerden biri olan üzümün günümüzdeki en önemli üreticileri arasında başta İtalya olmak üzere Çin, Amerika, Fransa ve İspanya sayılabilir.

Üzüm çeşitleri nelerdir?

Genel olarak şaraplık ve sofralık olarak sınıflandırılan üzümün binden fazla çeşidi vardır. Türkiye'de iklim şartlarına göre farklı bölgelerde, farklı amaçlar için üzüm yetiştirilmektedir. Şaraplık üzümler genellikle Trakya, Doğu ve Güneydoğu bölgeleri ile Ege adalarında üretilirken, sofralık ve kurutmalık türler ise İç Anadolu'da yaygındır. Şaraplık olan kullanılan üzüm çeşitleri arasında Kalecik karası, Narince, Öküzgözü, Boğazkere sayılabilir. Sofralık, kurutmalık ve pekmez yapımında kullanılanlar ise Çavuş üzümü, Bornova misketi, Müşküle, Emir ve Horozkarası çeşitleridir.

Üzümün içerdiği vitamin ve mineraller nelerdir?

Üzüm bol miktarda C, K, A, E ve B6 vitaminleri ile potasyum, bakır, manganez, demir, kalsiyum ve selenyum mineralleri içerir. Ama üzümün sahip olduğu en değerli besin ögesi, son yıllarda antioksidanlar üzerine yapılan araştırmaların artmasıyla ön plana çıkan resveratrol ve flavonoid maddeleridir. Özellikle kırmızı ve koyu renk üzümlerde bulunan bu maddeler, iltihap önleme, hücreleri yenileme ve kanda bulunan zararlı kimyasal maddeleri yok etme gibi görevler üstlenmektedir. Resveratrol ve flavonoidlerin kanseri önleyici ve kalp sağlığını koruyucu olduğunu gösteren birçok bulgu vardır.

Üzüm nasıl kullanılır?

Üzümün en fazla kullanıldığı alan şarap ve sirke yapımıdır. Sofralık olarak yetiştirilen üzümler ise yaz mevsiminin sonları ile sonbaharda, taze şekilde ya da meyve suyu ve hoşaf olarak tüketilir. Üzüm, kış aylarında da yararlanmak amacıyla kurutulur ya da pekmez, pestil ve köfter gibi farklı biçimlerde değerlendirilir. Bazı bölgelerde reçel ve turşu olarak tüketilen üzüm, tıpkı ahududu ve böğürtlen gibi, tatlı yapımında da oldukça sık tercih edilir. Kuru üzüm ise yaygın olarak kurabiye ve keklerde kullanılmaktadır. Sağlıklı bir besin olması nedeniyle son zamanlarda üzüm çekirdeği yağının yemeklerde kullanımı da artmaktadır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?