Şu Andan İtibaren Daha Çok Kızılcık Tüketmeniz İçin 10 Nefis Neden

Favorilerime
Ekle

Eylül geldi mi ortaya çıkan, uygun iklimlerde ekim ayı boyunca da tüm tazeliğiyle hüküm süren kırmızı, mini mini bir meyve kızılcık. Farklı yörelerde kiren, kiran, ergen ve eğren gibi isimlerle de anılan kızılcığı en tazesinden yemeye devam edeceğimiz kısa bir zaman kaldı anlayacağınız.

Ama hemen endişeye mahal yok, zira kendisi kurutulmuş haliyle dört mevsim erişebileceğimiz bir lezzet. Marmelatı, şerbeti, reçeli ve hatta tarhanası bile yapılıyor bu kendine has mayhoş meyvenin.

Hemen hemen zeytin büyüklüğünde olan, ekşimsi tadı ve kıpkırmızı rengiyle hemen tanıyabileceğiniz kızılcıklar, sadece lezzetleriyle de mutlu etmiyor üstelik. Cüssesinden beklenmeyecek kadar çok fayda sağlıyor, mutfağa renk, sofraya lezzet, vücuda sağlık katıyorlar.

İşte biz de bu yüzden istiyoruz ki şu andan itibaren bol bol kızılcık tüketmek için çok nedeniniz olduğunu bilin, o nedenler neler, gelin hep birlikte inceleyelim.

Kızılcık, içindeki besin lifleri sayesinde kan basıncını dengeliyor

Kızılcık içindeki besin lifleriyle kan basıncını dengelediğinden, kan basıncının neden olduğu yüksek tansiyon sorununu da ortadan kaldırıyor.

Tansiyonu dengelemesi sayesinde kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor

Kızılcık, kan basıncını dengelemekle kalmıyor, bu etkisi sayesinde bir de damarlarda oluşabilecek ciddi boyutlu hasarların, doğal olarak da kroner kalp rahatsızlıklarının önüne geçmiş oluyor. Bu da kendimizi felç, kalp krizi ve bu duruma bağlı diğer hastalıklara yakalanmaktan koruyor. Halihazırda böyle bir hastalığı bulunanlarda ise iyileşme sürecine katkıda bulunuyor.

Bu besin lifleri diyabet ve kolesterol üzerinde de olumlu etkiler gösteriyor

kizilcik-derin-dondurucu

Kızılcıkta bulunan ve kan basının dengelenmesine katkı sağlayıp bizi kalp ve damar hastalıklarından koruyan besin lifleri aynı zamanda diyabet ve kolesterol üzerinde de olumlu etkiler göstermeyi ihmal etmiyor. Yüksek kolesterolü ve diyabeti olanların da öncesinde mutlaka doktorlarına danışmak koşuluyla düzenli olarak kızılcık tüketmeleri büyük önem taşıyor.

Kızılcık, içindeki flavonoidler ve C vitaminiyle vücudu mikroplardan koruyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Kızılcığın özellikle kış aylarında bitki çayı olarak sıkça tüketilmesinin nedenlerinden biri bu desek yanlış olmaz. Çünkü kendisi bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığı, grip, nezle gibi isimlerle andığımız birçok kış hastalığında mikroplara karşı verdiğimiz savaşlarda hep bizim tarafımızda. Bunu da içindeki flavonoidler sayesinde başarıyor. Antioksidan etkisi gösteren bu maddelerin amacı, vücudumuzdaki toksinleri, diğer bir ifadeyle zararlı maddeleri vücudumuzun dışına atmak. Sözün kısası, kızılcık, bizi bizden çok düşünen yiyeceklerden biri olup çıkıyor.

Kızılcık bu özelliği sayesinde diş sağlığımızı korumamıza da destek oluyor

Kızılcığın içinde flavonoid adlı maddeler olduğunu söyledik ama ilgilenenler için konuyu biraz daha açmak isteriz. Kızılcığın içinde flavonoid ailesinin yine adı sanı pek bilinmeyen üyelerinden proantosiyanidin bulunuyor. İşte bu madde de dişlerimizin üzerinde adeta bir kalkan gibi durarak zararlı maddelere karşı dişi koruyor. Bu sayede hemen herkesin yaşadığı o tartar, plak gibi sorunların oluşumunu önlüyor. Dişlerin asitli yiyeceklerden görebileceği zararı da en aza indiriyor.

İçindeki bolca E vitamini sayesinde iltihapların daha hızlı iyileşmesine destek oluyor

Kızılcık Reçeli Tarifi

Kızılcık Reçeli Tarifi

Vücudumuz için gerekli olan ve ne yazık ki her yiyecekte karşımıza çıkmayan E vitamini, kızılcıkta hatırı sayılır bir oranda bulunuyor. Bu da kızılcığı hayatımıza daha çok sokmamız için başlı başına bir neden oluyor. Çünkü E vitamini, vücudun herhangi bir yerinde kendini gösteren iltihapların hızlıca iyileşmesine destek oluyor. Zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştıran bu vitaminle vücut, yaralardan çok daha hızlı bir şekilde kurtuluyor.

Kızılcık, idrar yolu enfeksiyonlarının daha hızlı iyileşmesine yardımcı oluyor

kizilcik-nedir-faydalari-4

Kızılcık, içindeki E vitaminiyle iltihapların hızla iyileşmesini sağladığı gibi idrar yolu enfeksiyonlarının da düzelme sürecini hızlandırıyor. Zira bildiğiniz gibi idrar yolu enfeksiyonlarının en temel nedenlerinden biri de iltihaplanmada yatıyor. E bu noktada da devreye yine bu minik kırmızı meyve giriyor. Bize de onu bol bol tüketmek düşüyor. Özellikle kurutulmuş kızılcıklar alır ve kaynamış suya kızılcık atıp 10 dakika demledikten sonra, onu çay olarak tüketirseniz hızlıca olumlu sonuçlar almaya başladığınızı fark edeceksiniz.

Güçlü antioksidan özelliği sayeside birçok kanser türüne karşı da vücudu koruyor

kizilcik-nedir-faydalari-5

Kızılcık, C ve E vitamini bakımından zengin bir meyve olduğu için güçlü antioksidan özelliği gösteriyor dedik. İşte bu özellik sayesinde de vücudumuza en çok zarar verenlerden olan kanserli hücrelerin oluşumunu elinden geldiğince önlüyor. Özellikle kolon, meme ve mesane kanserleri üzerinde olumlu sonuçları gözlenen kızılcık, çayından reçeline, her haliyle sofradaki yerini almayı çoktan hak ediyor.

Mide rahatsızlıklarıyla baş etmede de üstüne tanımıyor

kizilcik-nedir-faydalari-8

Kızılcık, içerdiği tüm yararlı maddeler sayesinde mideyi aşırı yemek yeme, yediklerini sindirememe gibi sorunlardan kurtarıyor. Öyle ki ülser gibi çok daha ciddi rahatsızlıklar üzerinde bile etkili olduğu söyleniyor. Elbette sizin böyle bir konuda ondan yardım almadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekiyor.

Ve son olarak, bu kadar vitamin ve mineral bir araya geldiğinden kızılcık cildi de ışıl ışıl yapıyor, sağlığına kavuşturuyor

kizilcik-nedir-faydalari-7

Kızılcığın güçlü antioksidan özellikler göstermesine sebep olan C ve E vitamini, mineraller ve diğer bileşenler cildin de zararlı maddelerden içsel olarak arınmasını sağlıyor. Bu da bize ışıl ışıl bir cilt, erken yaşlanma gibi etkilerin görülmediği nefis bir ömür dilediği anlamına geliyor.

Siz mutlaka yaparsınız zaten ama biz yine de hatırlatmış olalım: Ciddi, kronik bir rahatsızlığınız varsa, hamilelik dönemindeyseniz ya da kızılcığa veya kızılcık benzeri başka bir ürüne karşı alerjiniz varsa kızılcığı kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın, aman unutmayın.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?