Yaz Kış Demeden Evlerimize Misafir Olan Elmanın Hiç Bilinmeyen 10 Faydası

Favorilerime
Ekle

Sarısı, kırmızısı, yeşili; ekşisi, tatlısı, kepeklisi... Ayırt etmek ne mümkün. İddia bile edebiliriz sevmeyeni yoktur diye. Tamam tamam, sevmeyeni de vardır kabul ediyoruz. Olmasa aramam da diyen vardır, onlara da hay hay.

Ancak aşağıdaki yazımıza bir göz atın olur mu? Fikriniz ister istemez değişecek, en yakın markete, pazara koşacaksınız.

Hazır tam da marketlerde "Elma Günleri" yapılıyorken belki kilo kilo alırsınız.

İşte elmanın mükemmel faydaları.

Enerji verir, sporu destekler

yesil-elma-aralik-2020

Elma, spor öncesinde tüketildiğinde içerdiği vitaminler sayesinde enerji verir. Sonrasında tüketildiğinde ise yüksek orandaki su içeriğiyle organizmanın ihtiyacı olan suyu tamamlayarak toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır.

Hafızayı güçlendirir, alzheimer'ı önler

elma-simetri-aralik-2020

Yapılan araştırmalara göre, elmanın düzenli tüketiminin, alzheimer gibi beynin işlevini etkileyen hastalıkların görülme riskini düşürdüğü gözlemlenmiştir.

Astıma yakalanma riskini azaltır

elma-zencefil-suyu-aralik-2020

Yaklaşık 1500 kişinin katıldığı Utrecht Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmanın sonucunda, elma tüketen insanlarda (özellikle de hamilelik döneminde düzenli olarak elma tüketen kadınların çocuklarında), astım görülme riskinin yüzde 50 oranında azaldığı tespit edilmiş.

Dolaşım sistemini çalıştırır

elma-cayi-aralik-2020

İçerdiği lifler sayesinde kronik kabızlık çekenlerin yardımına koşar. Sabahları yiyeceğiniz bir elma bu konuda oldukça etkili olacaktır. Aynı şekilde elma çayını da bu gibi durumlarda tüketebilirsiniz.

Kanseri önleyen en etkili meyvedir

elma

elma

Amerikan Kanser Araştırmaları Enstitüsü’nün yaptığı araştırmalarda elmanın, içerdiği yüksek besin lifi sayesinde kolon kanserine, doygun C vitamini içermesinden dolayı gırtlak kanserine ve antioksidan özelliği sayesinde mide ve akciğer kanserine karşı koruma sağladığı ortaya çıkmıştır.

Kan şekerini dengeler aşırı yükselmesinin önüne geçer

elma-kabuklari-hidirellez-aralik-2020

Elma içerdiği doğal şekerler sayesinde kan şekerini düzenler ve kan şekerinin ani yükselişlerini ortadan kaldırır.

Kolestrolü hızlıca düşürür

elma-suyu-1

Günlük rutininizde ve temponuzda yorulduğunuzda ve başka etkenler nedeniyle de kolesterlünüz yükselebilir bu durumda bir adet elma tüketerek kolesterolünüzü düşürebilirsiniz.

Özellikle yaşlılarda görülen kemik erimesinin önüne geçer

elma-faydalari-aralik-2020

Özellikle elmada bulunan bir bileşen olan phloridzin 50 yaş üzeri erkeklerde ve menopoz dönemi sonrası kadınlarda görülen kemik erimesi hastalığıyla savaşır.

Felç geçirme oranlarını yarıya indirir

elma-kabuklari-yeni-farkli

20 bin kişinin katıldığı büyük çaplı bir araştırma sonucunda, 20-65 yaş arasındaki sağlığı yerinde olan deney grubu 1 yıl boyunca düzenli olarak elma yemişler ve gelişimleri takip edilmiş. Meyve yiyen grubun felç geçirme riskinin yüzde 52 oranında daha az olduğu saptanmış.

Hücreleri bir sihirbaz gibi yeniler

elma-agaci-yeni-1

İçinde bulunan lifler ve vitaminler, elmanın (özellikle muz ve portakalla birlikte tüketildiğinde) hastalıkların karşısında hücre yapısını koruduğunu ve özellikle de psikolojik etkenlere bağlı hücre hasarını önlediğini ortaya koymaktadır.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?