trabzon hurmasi

Trabzon Hurması

Favorilerime
Ekle

Abanozgiller familyasına ait olan Trabzon hurması, Akdeniz iklim kuşağında yetişen bir ağaç türü ve bu ağacın meyvesidir. Cennet hurması, kocayemiş, Akdeniz hurması, kara hurma, amme ve Japon elması isimleriyle de bilinen Trabzon hurması, ülkemizde Karadeniz kıyıları, Hatay ve Antalya civarında yetiştirilmektedir.

Trabzon hurması nasıl kullanılır?

Trabzon Hurması yaş ve kuru olarak tüketildiği gibi, gıda sanayisinin kek, muhallebi, püre, krema, reçel, marmelat, tatlı ve dondurma gibi alanlarında da kullanılmaktadır. Yapraklarının kaynatılmasıyla elde edilen su, saç ve cilt üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Trabzon Hurmasının yapraklarıyla hazırlanan çay, deterjan gibi temizleyici niteliktedir. Bitkileri sulamak için de tercih edilebilecek bu şifalı çay, aynı zamanda organik bir temizlik malzemesi olarak kullanılmaktadır. Trabzon Hurmasının kabukları kurutulup, tabii gübre olarak değerlendirilebilir. Meyvenin kuru atıkları çay şeklinde demlenerek bitkiler için doğal bir vitamin desteği sağlanabilir.

Trabzon hurması nasıl saklanır?

Trabzon hurması, belli bir yumuşaklığa gelmeden yenildiğinde, ağızda buruk bir tat bırakır. Tam anlamıyla olgunlaşmamış meyve tüketimi zorlaştırdığı için bu haliyle tüketilmemelidir. Kıyı bölgelerin yüksek kesimlerinde yetişen Trabzon hurması, yirmi bir derece sıcaklıkta iki-üç hafta saklanabilir. Meyveler, daha çabuk yumuşamaları için armut, muz ya da elma ile birlikte plastik torba içine konularak bir hafta süresince bekletilmelidir. Trabzon Hurması kurutularak da muhafaza edilebilir. Bunun için, henüz sert durumda olan meyveler, saplarına dokunulmadan soyulur. Bu işlemin ardından hurmalar sıcak ve nemsiz bir ortamda iplere asılarak kurumaları sağlanır. Farklı bir teknik de, sapına ip bağlanan hurmayı kaynamakta olan suya batırıp, birkaç saniye sonra çıkarıp ipe asmaktır.

Trabzon hurmasının faydaları nelerdir?

-Bol miktarda kalsiyum, çinko, potasyum, magnezyum, fosfor, A, B1, B2, B3 ve C vitaminleri içeren Trabzon Hurması, doğal bir sağlık kaynağıdır.

-İçeriğindeki fenolik bileşikler ve askorbik asit sayesinde oldukça güçlü bir antioksidandır. Buruk tadı, bünyesindeki fenolik maddelerden gelmektedir.

-Karbonhidrat, yağ ve protein yönünden zengindir. Bu niteliğiyle vücut ısısını artırarak kış aylarının daha rahat geçirilmesini sağlar ve soğuk algınlığından korur.

-Kayısı ve portakal gibi, cilt ve saçlar üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.

-Mide ve bağırsak dostudur. Önemli bir lif kaynağı olduğu için kabızlığı ortadan kaldırır. Aynı zamanda sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.

-Son yıllarda yapılan araştırmalarla kolesterolü düşürdüğü kanıtlanan Trabzon Hurması, kalp ve damar hastalıklarının da önüne geçer.

-Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için kansere karşı kalkan vazifesi görür.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?