Bayramda Kuracağınız O Kalabalık Sofraları Donatacak 16 Şahane Yemek Tarifi

https://yemek.com/tarif/kiymali-patates-dolmasi/ | Kıymalı Patates Dolması Tarifi
Zeynep Çetin
Yemek yemediğim zamanları, ne yiyeceğimi düşünerek değerlendiririm.
Zeynep Çetin
254022 takipçi2078 içerik

Sıkça Yenen Konular

Cemre Özgüzel
Ekim 2
Cemre Özgüzel
Şubat 6
Cemre Özgüzel
Eylül 25
Zeynep Çetin
Mart 5

Kurulsun sofralar, toplansın tüm sevdikleriniz bir araya!

Bu yıl bayram daha bir lezzetli, daha bir mutlu geçsin herkes için.

Akrabalarınızla, arkadaşlarınızla, tüm sevdiklerinizle bir araya geldiğiniz kocaman sofralar kurun mesela, "Nerede o eski bayramlar?" sorusunu kimse sormasın, hatta sormayı aklından bile geçirmesin. Öylesine mutlu, öylesine ağız tadıyla...

E tabii bu mutluluk için sofrada da şu birbirinden nefis bayram yemekleri olsun mesela!

Çünkü sofraya ışıl ışıl çıkan bir biber dolmasını, bir yaprak sarmasını, tüm heybetiyle başrolü kapacak bir saç kavurmasını ya da kaç tane yendiği asla sayılamayan içli köfteleri görünce kim mutlu olmaz ki?

Hadi o zaman, herkese şimdiden iyi bayramlar!

"Ben yapılışlarını izlemek istiyorum" diyenleri hemen böyle alalım: Kalabalık sofraların vazgeçilmezi olacak tepside pişen 8 leziz ana yemek tarifi

Koskoca bir tepside, herkese yetecek kadar bol bir şekilde hazırlayabileceğiniz, tüm bereketiyle sofradaki yerini alacak enfes tarifler onlar...

Hemen yazılı tariflerine ulaşmak isteyenleri böyle alabiliriz.

 • Zeytinyağlı biber dolması tarifi

Dolmalık biberler en taze halleriyle tezgahlardayken, e bir de bayram gelmişken onları sofraya taşımasaydık olmazdı. Zeytinyağıyla bir araya gelip sofraya pırıl pırıl çıkan bu dolmaları sevmeyen var mı?

Bol bol yapın, hızlıca bitebilir: Zeytinyağlı biber dolması tarifi

 • Barbunya pilaki tarifi

Bayramın yaz aylarına denk gelmesini iyi değerlendirmeye, mevsimin en tazelerini sofraya taşımaya kararlıyız. Misler gibi barbunya pilaki yapıp ısıtma uğraşı bile olmadan tüm misafirlerimizi ağırlarız.

Sofradaki herkes mutlu: Barbunya pilaki tarifi

 • Lor dolması tarifi

Mis gibi pazı yapraklarının lor peynirle doldurulması, hemen ardından da mis gibi bol tereyağlı bir sosla buluşmasından oluşan bir tarif düşünün... Erzurum mutfağından çıkan bu lezzet, kalabalık sofraların en aranan isimlerinden olacak.

Bir kez tadına bakan bir tabak daha isteyecek: Lor dolması tarifi

 • Patates graten tarifi

Kalabalıklar için sofra kurarken sizin de endişeniz "Ya herkes doymazsa" ise sizi hemen böyle alalım. Kolayca hazır edilen ve patates sayesinde herkesi doyuracak güce kavuşan bu tarif, tüm endişelerinizi boşa çıkaracak.

Bayram bu, burada endişeye yer yok: Patates graten tarifi

 • Nezaket kebabı tarifi

Hazır yufka kullanarak çok pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz bir tarif o. Üstelik neredeyse tek başına bile yenebilecek efsane sosuyla bugüne dek yediğiniz tüm yufkalı ana yemeklerden farklı bir lezzete kavuşuyor...

Parmak yedirtiyor: Nezaket kebabı tarifi

 • Tavuklu keşkek tarifi

Anadolu'nun hemen her yerinde ufak farklılıklarla hazırlanan, özellikle düğün ve bayram sofralarında sık sık boy gösteren bir isim olur kendisi.

Unutmak olmaz: Tavuklu keşkek tarifi

 • Siron tarifi

Anadolu lezzetlerinden söz etmişken tam da bayrama yakışır bir lezzet olan sirondan söz etmeden geçemezdik. Yufkaların rulo şeklini alıp misler gibi piştiği, kıyma ve yoğurtla buluşup lezzetini göklere çıkardığı bu tarifle tüm misafirlerinizi şaşırtabilirsiniz.

Herkes tarifini isteyecek: Siron tarifi

 • Patlıcan oturtma tarifi

Yumuşacık ağızda dağılan patlıcan lezzeti ve o lezzetin kıymayla bir araya gelmiş hali...

Bir dilimle yetinebilen henüz görülmedi: Patlıcan oturtma tarifi

 • Sac kavurma tarifi

Kurban etlerini değerlendirmenin en lezzetli yollarından biri olduğundan genelde Kurban Bayramı'nda kurulan sofraları taçlandıran sac kavurmayı aslında Ramazan Bayramı'da, hatta diğer tüm özel günlerimizde, davetlerimizde, akşam yemeklerimizde kullanmayı seviyoruz, doğruya doğru.

Böyle bir lezzet sevilmez mi zaten: Sac kavurma tarifi

 • Macar kebap tarifi

"Kavurmalar, patlıcanlar, dolmalar güzel ama şöyle hem etli hem de daha çok sebzeli bir tarif ne de güzel olur bayram sofrasına" derseniz sizi hemen macar kebapla tanıştırmak isteriz.

Aradığınız her şey onda: Macar kebap tarifi

 • Kıymalı patates dolması tarifi

Sadece tek bir tanesi bile herkesi tıka basa doyurmaya yetecek kadar doyurucu, içindeki kıyma sayesinde bir o kadar da besleyici bir tarif o. Porsiyonluk olması sayesinde kalabalık sofralar için servisi en kolay yemeklerden de biri.

Tek başına dev bir menü gibi: Kıymalı patates dolması tarifi

 • Tavuklu pilav tarifi

Eğer eve kalabalık misafir grupları gelecekse yapılmak için akla ilk gelen ve en sevilen lezzetlerden biri olur tavuklu pilav bildiğiniz gibi. O zaman bu bayram da ondan destek alsak ya...

Yanına da bol köpüklü bir ayran: Tavuklu pilav tarifi

 • Buzdolabı poşeti ile yaprak sarma tarifi

Tıpkı biber dolması gibi yaprak sarma da tane tane yenmesi, soğuk tüketilmesi sayesinde bayram sofraları için en ideal lezzetlerden. Tek tek sarmakla uğraşmak size zor geliyorsa hemen vazgeçmeyin öyle. Çünkü dedik ya, kolayı var!

Siz yeter ki yapın diye: Buzdolabı poşeti ile yaprak sarma tarifi

 • Piliç Topkapı tarifi

Yine servis yaparken hiç zorlanmayacağınız, porsiyonluk oluşu sayesinde kişi başı misafir sayınıza göre rahat rahat hazırlayabileceğiniz bir tarif o. İçi öyle dolu dolu ki yanına ekstra hiçbir yemek hazırlamasanız da olur.

Belki bir cacık ya da ayran: Piliç topkapı tarifi

 • Limon sıkacağında içli köfte tarifi

Yaprak sarmasını kolayca yapmanın yolundan söz ettik, misler gibi tarifimizi de verdik. Ama özene bezene bayram sofrası hazırlıyorsunuz sonuçta, biraz şov yapmak da hakkınız. Hem içli köfte de çok yakışmaz mı kurduğunuz o güzelim sofraya.

Çok pratik, çok şekil: Limon sıkacağında içli köfte tarifi

Ev baklavası tarifi

Ev Baklavası Tarifi

Ev Baklavası Tarifi

Bayram sofranızı donatacak birbirinden nefis yemek tariflerimizi verdik ama mutlu bir son için bayramlarımızın vazgeçilmezi ev baklavasından da söz etmeden edemedik. Her bayram gibi bu bayram da herkesi mutlu etmenin yolu ondan geçecek.

Bir yiyen bir daha, bir daha yiyecek: Ev baklavası tarifi

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?