https://yemek.com/tarif/gul-serbeti/ | Gül Şerbeti Tarifi

İftar Sofralarına Ferahlık Katacak 12 Özel Ramazan İçeceği Tarifi

Favorilerime
Ekle

Ramazanın gelmesiyle birlikte vücudun su ihtiyacını doğru şekilde karşılamak daha da önem taşıyor, herhangi bir sıvı tüketimi yapılmayan oruç saatleri dışında kalan zamanlarda dengeyi bulmak için doğal, katkısız, ev yapımı içeceklerden bol bol destek almak gerekiyor. Tam da bu noktada devreye mis gibi ramazan içecekleri giriyor, onlar hem iftar sofralarında yemeğin yanına hem de iftar sonrası keyfinde sohbet eşliğinde çok iyi gidiyor.

Siz de "Dışarıdan meşrubat alacağıma evde kendi ellerimle hazırlarım" diyenlerdenseniz aşağıda sizi bekleyen pratik, farklı ve nefis ramazan içeceklerinden damak tadınıza en uygun olanları seçip hazırlayabilir, her gün iftar sofranızdaki herkesin yüzünü gülümsetecek muazzam lezzetlere imza atabilirsiniz.

Her yudumu şifa olsun!

 • Osmanlı şerbeti tarifi

Ramazan denince akla ilk gelen içeceklerden olan şerbetler, bildiğiniz gibi özellikle Osmanlı zamanında sofrada sıkça kendine yer bulanlardan. Siz de bu lezzetli geleneği sürdürmek isterseniz hemen aşağıdaki tarifi kolayca uygulayabilirsiniz.

Az ve öz malzemeli: Osmanlı şerbeti tarifi

 • Hibiskus şerbeti tarifi

Aktarlardan kolayca temin edebileceğiniz hibiskusları hazırlayın, iftar hazırlıklarına başlıyoruz! Hazırlaması 5 dakikanızı alacak, yaklaşık 20 dakikada da pişip o muazzam rengine kavuşacak çok özel bir içecek o.

Midelere ferahlık: Hibiskus şerbeti tarifi

 • Reyhan şerbeti tarifi

İftarda yenen yemek ne olursa olsun midenize ağır geliyorsa, reyhanın ferahlığından destek alarak midenize iyilik yapacak şöyle dengeli bir şerbet hazırlayabilirsiniz.

Şeker miktarını damak tadınıza göre ayarlamayı unutmayın: Reyhan şerbeti tarifi

 • Gül şerbeti tarifi

Gülün o kendine has muazzam aroması ramazan boyunca güllaçlardan şerbetlere, birçok tarifte bizimle birlikte oluyor. Ramazanla özdeşleşen bu özel aroma sizin sofranıza konuk olmak için de sabırsızlıkla bekliyor.

Onu fazla bekletmeyin: Gül şerbeti tarifi

 • Ramazan şerbeti tarifi

Bu kez içinde hem baharatların hem de meyvelerin kullanıldığı özel bir şerbet hazırlıyor, lıkır lıkır içip susuzluğunuzu giderebileceğiniz nefis bir içecek yapıyoruz.

Kan şekeriniz düzenlensin: Ramazan şerbeti tarifi

 • Ayva kompostosu tarifi

Taze meyvelerden destek alarak iftar menülerine tatlı bir ferahlık katmak isteyenlerdenseniz hala bulabiliyorken ayva alıp şöyle nefis bir komposto hazırlayabilirsiniz.

Tanelerini de afiyetle yemeyi unutmayın: Ayva kompostosu tarifi

 • Hoşaf tarifi

Şimdi de kuru meyvelerden destek alarak sizi belki de çocukluğunuza götürecek nostaljik bir lezzet yakalıyor, mutfağımızın en ferah içeceklerinden hoşaf hazırlıyoruz.

En temel haliyle karşınızda: Hoşaf tarifi

 • Üzüm hoşafı tarifi

Kuru üzüm, damak tadınıza uygun olacak az bir miktarda şeker ve su. Sadece 3 malzemeyle de nefis hoşaflar yapmak, iftar menülerine ferah bir tat katmak mümkün.

İşte bu kadar kolay: Üzüm hoşafı tarifi

 • Kızılcık şerbeti tarifi

Tek bir tanesinde dahi onlarca fayda saklı kızılcıkları da aktarlardan temin ederek nefis şerbetlere dönüştürebilirsiniz. Hem de sadece 3 malzeme ilavesiyle...

Daha kolayı zor bulunur: Kızılcık şerbeti tarifi

 • Nane şerbeti tarifi

Şerbetlerimizi çeşitlendirmeye şimdi de naneden destek alarak devam ediyor, ilk kez gören herkesi rengiyle şaşırtacak, efsane aromasıyla kendine hayran bırakacak bir şerbet hazırlıyoruz.

Damaklar ferahlıyor: Nane şerbeti tarifi

 • Ev yapımı limonata tarifi

Ve tabii ki limonata... Evde ferah bir içecek hazırlamak söz konusu olduğunda dört mevsim aklımıza ilk gelenlerden oluyor, onu tıpkı dışarıdakiler gibi hazırlamanın yoluysa bu tariften geçiyor...

Her gün yapmak isteyeceksiniz: Ev yapımı limonata tarifi

 • 1 portakal 2 limondan limonata tarifi

https://yemek.com/tarif/1-portakal-2-limondan-limonata/ | 1 Portakal 2 Limondan Limonata Tarifi

1 Portakal 2 Limondan Limonata Tarifi

Eğer daha az malzemeyle daha çok limonata hazırlamak isterseniz 1 adet portakal ve 2 adet limondan destek alarak yaklaşık 3 litre limonata hazırlayabilirsiniz.

Püf noktalarına dikkat: 1 portakal 2 limondan limonata tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?