Osmanlı Şerbeti Tarifi

İftar Sofralarına Ferahlık Katacak 12 Özel Ramazan İçeceği Tarifi

Favorilerime
Ekle

Ramazanın gelmesiyle birlikte vücudun su ihtiyacını doğru şekilde karşılamak daha da önem taşıyor, herhangi bir sıvı tüketimi yapılmayan oruç saatleri dışında kalan zamanlarda dengeyi bulmak için doğal, katkısız, ev yapımı içeceklerden bol bol destek almak gerekiyor. Tam da bu noktada devreye mis gibi ramazan içecekleri giriyor, onlar hem iftar sofralarında yemeğin yanına hem de iftar sonrası keyfinde sohbet eşliğinde çok iyi gidiyor.

Siz de "Dışarıdan meşrubat alacağıma evde kendi ellerimle hazırlarım" diyenlerdenseniz aşağıda sizi bekleyen pratik, farklı ve nefis ramazan içeceklerinden damak tadınıza en uygun olanları seçip hazırlayabilir, her gün iftar sofranızdaki herkesin yüzünü gülümsetecek muazzam lezzetlere imza atabilirsiniz.

Her yudumu şifa olsun!

 • Ramazan şerbeti tarifi

Bu kez içinde hem baharatların hem de meyvelerin kullanıldığı özel bir şerbet hazırlıyor, lıkır lıkır içip susuzluğunuzu giderebileceğiniz nefis bir içecek yapıyoruz.

Detaylı tarifi için: Ramazan şerbeti tarifi

 • Hibiskus şerbeti tarifi

Aktarlardan kolayca temin edebileceğiniz hibiskusları hazırlayın, iftar hazırlıklarına başlıyoruz! Hazırlaması 5 dakikanızı alacak, yaklaşık 20 dakikada da pişip o muazzam rengine kavuşacak çok özel bir içecek o.

Detaylı tarifi için: Hibiskus şerbeti tarifi

 • Reyhan şerbeti tarifi

İftarda yenen yemek ne olursa olsun midenize ağır geliyorsa, reyhanın ferahlığından destek alarak midenize iyilik yapacak şöyle dengeli bir şerbet hazırlayabilirsiniz.

Detaylı tarifi için: Reyhan şerbeti tarifi

 • Gül şerbeti tarifi

Gülün o kendine has muazzam aroması ramazan boyunca güllaçlardan şerbetlere, birçok tarifte bizimle birlikte oluyor. Ramazanla özdeşleşen bu özel aroma sizin sofranıza konuk olmak için de sabırsızlıkla bekliyor.

Detaylı tarifi için: Gül şerbeti tarifi

 • Osmanlı şerbeti tarifi

Ramazan denince akla ilk gelen içeceklerden olan şerbetler, bildiğiniz gibi özellikle Osmanlı zamanında sofrada sıkça kendine yer bulanlardan. Siz de bu lezzetli geleneği sürdürmek isterseniz hemen aşağıdaki tarifi kolayca uygulayabilirsiniz.

Detaylı tarifi için: Osmanlı şerbeti tarifi

 • Ayva kompostosu tarifi

Taze meyvelerden destek alarak iftar menülerine tatlı bir ferahlık katmak isteyenlerdenseniz hala bulabiliyorken ayva alıp şöyle nefis bir komposto hazırlayabilirsiniz.

Detaylı tarifi için: Ayva kompostosu tarifi

 • Hoşaf tarifi

Şimdi de kuru meyvelerden destek alarak sizi belki de çocukluğunuza götürecek nostaljik bir lezzet yakalıyor, mutfağımızın en ferah içeceklerinden hoşaf hazırlıyoruz.

Detaylı tarifi için: Hoşaf tarifi

 • Demirhindi şerbeti tarifi

Osmanlı'da şifa için dağıtılan bu şerbet zamanla o kadar sevilmiş ki günümüze kadar gelmiş. Yapması da hiç zor değil.

Detaylı tarifi için: Demirhindi şerbeti tarifi

 • Kızılcık şerbeti tarifi

Tek bir tanesinde dahi onlarca fayda saklı kızılcıkları da aktarlardan temin ederek nefis şerbetlere dönüştürebilirsiniz. Hem de sadece 3 malzeme ilavesiyle...

Detaylı tarifi için: Kızılcık şerbeti tarifi

 • İncaz hoşafı tarifi

En farklı hoşaf tariflerinden biri o! O kadar ferah ve leziz ki tadına doyamayacaksınız. Her evde yapılmalı, üstelik çok pratik.

Detaylı tarifi için: İncaz hoşafı tarifi

 • Ev yapımı limonata tarifi

 

 

Ve tabii ki limonata... Evde ferah bir içecek hazırlamak söz konusu olduğunda dört mevsim aklımıza ilk gelenlerden oluyor, onu tıpkı dışarıdakiler gibi hazırlamanın yoluysa bu tariften geçiyor...

Detaylı tarifi için: Ev yapımı limonata tarifi

 • Hibiskus çayı tarifi

İftardan sonra sıcak bir şeyler içmek isterseniz klasik çaya biraz ara verin ve şifalı mı şifalı hibiskus çayını deneyin.

Detaylı tarifi için: Hibiskus çayı tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?