Bayram Hazırlıklarına Başlayanlara Lezzetiyle Baklavayı Bile Unutturacak 12 Pratik Bayram Tatlısı

yemek.com
Zeynep Çetin
Yemek yemediğim zamanları, ne yiyeceğimi düşünerek değerlendiririm.
Zeynep Çetin
254023 takipçi2084 içerik

Sıkça Yenen Konular

Cemre Özgüzel
Temmuz 25, 2019
YENİ
Cemre Özgüzel
Ekim 20
YENİ
4.5
Sütaş
Ekim 22
15 dakika
Cemre Özgüzel
Ekim 16, 2018

Bayram yaklaşıyor, hazırlıklar yavaş yavaş başlıyor!

Ev yapımı mis gibi baklavalar yapmak herkesin hayali ama anneanne-babaanne ellerinden çıkan o baklavaların lezzetine bir türlü ulaşamadığı için artık evde baklava yapmayı denemeyenler bile bir hayli fazla, biliyoruz.

E işin içine bir de çalışmaktan, yorgunluktan uzun uzun tatlı hazırlamaya fırsat bulamayanlar girince pratik tatlı tariflerine büyük iş düşüyor, bu pratik bayram tatlıları mutfakta işleri bir hayli kolaylaştırıyor.

O zaman buyursunlar, sözü hemen birbirinden kolay ve nefis pratik bayram tatlılarına bırakalım.

 • Bülbül konağı tarifi

Hazırlaması da pişirmesi de oldukça az bir sürenizi, 15'er dakikanızı alacak bir tatlı ile başlıyoruz. Şerbetini saymazsak sadece 3 malzeme ile hazırlanmasına da ayrıca bayılıyoruz.

Yok böyle kolaylık: Bülbül konağı tarifi

 • Kolay revani tarifi

Mutfağımızın en sevilen tatlılarından revaniyi aldık, mutfakta çok acemi olanların bile kolayca hazırlayabileceği bir hale getirdik.

Yine çok pofuduk, yine çok lezzetli oldu: Kolay revani tarifi

 • İrmikli perde tatlısı tarifi

Baklavalık yufkalar irmik ve file bademle buluşuyor, sunumunda kullanacağınız kaymak ya da vanilyalı dondurma ile ortaya görsel bir şölen çıkıyor. Daha önce hiç denemediyseniz...

Hiç vakit kaybetmeyin deriz: İrmikli perde tatlısı tarifi

 • Kolay şekerpare tarifi

Bayramlar başta olmak üzere tüm özel günlerin, tüm davetlerin vazgeçilmez isimlerinden biri olacak kadar çok sevdiğimiz bir tatlıyı evde, en güzelinden yapmak gibisi olur mu? Tabii ki hayır! Malzemeleri hazırlayın, hemen yapalım.

Düşündüğünüzden çok daha kolay olacak: Kolay şekerpare tarifi

 • İncirli & cevizli taş kadayıf tarifi

Adana başta olmak üzere Akdeniz mutfaklarında sıklıkla yapılan, özellikle bayram gibi özel günlerde sıkça sofrada kendisine yer verilen taş kadayıfı ceviz ve incirle hazırladık, ortaya tadına doyum olmayan efsane lezzetler çıkardık.

Kaymağa bana bana: İncirli & cevizli taş kadayıf tarifi

 • Şerbetli badem tatlısı tarifi

Yine bir irmik güzeli ile devam ediyor, ağızda dağılan dokusuyla damaklarda uzun süre iz bırakacak, nereden baksanız 40 yıllık hatırı olacak bir tarife imza atıyoruz.

Üstelik sadece 15 dakikada hazırlanıyor: Şerbetli badem tatlısı tarifi

 • İrmikli gül tatlısı tarifi

Bayramda hemen hemen her yer baklava olacak zaten, siz çok daha farklı bir lezzet hazırlayın misafirlerinize. Görünce yüzlerinde güller açacak bir tarif...

Onun gibi mesela: İrmikli gül tatlısı tarifi

 • Hurmisa tatlısı tarifi

Eğer misafirlerinizi şaşırtmak, onları ve kendinizi belki de hiç bilmediğiniz bir tatlı ile şımartmak isterseniz bir Çerkez lezzeti olan hurmisa ile bir an önce tanışın deriz.

Yedikçe yemek isteyeceksiniz: Hurmisa tatlısı tarifi

 • Cevizli fincan kadayıf tarifi

Tel kadayıfın pratikliği sayesinde toplam 35-40 dakika gibi bir sürede hazır olan, kullanacağınız fincan sayesinde işlerinizi hem daha çok kolaylaştıracak hem de sunumunu çok şık bir hale getirecek bu tarif bağımlılık yapar, bizden söylemesi.

Bir kez yapan hep yapmak isteyecek: Cevizli fincan kadayıf tarifi

 • Hira tatlısı tarifi

Tokat mutfağından çıkan ve sadece görüntüsüyle bile insanı tatlı krizine sokabilecek kadar nefis hira tatlısı, şerbetinin kaynatılmadan hazırlanması sayesinde pratikliğine pratiklik katıyor, bu bayram her eve girmesi gereken tatlılardan biri oluyor.

Yiyenler sizden hemen tarifini isteyecek: Hira tatlısı tarifi

 • Damla tatlısı tarifi

Farklı şerbetli tatlı tarifi arayanlardansanız bu tarifte hem dilediğiniz o farklılığı hem de enfes bir lezzeti bir arada bulabileceksiniz. İlk çatal darbesinde kendine aşık edecek kıvamı da cabası.

İrmiğe teşekkürlerimizle: Damla tatlısı tarifi

 • Ev yapımı kolay baklava tarifi

Ev Yapımı Kolay Baklava Tarifi

Ev Yapımı Kolay Baklava Tarifi

En başında size "Baklavayı unutturacak kadar nefis ve pratik tatlılar vereceğiz" dedik ama siz, "Baklava nasıl unutulur?" derseniz hak vermeden edemeyiz. Mis gibi baklavaları evde, kolayca hazırlayabilin, "Bayram dediğin baklavasız olmaz" diyen tüm misafirlerinizi ve en önemlisi kendinizi mutlu edin.

Onsuz olmaz diyenler buraya: Ev yapımı kolay baklava tarifi

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?