Her Bayram Baklava Yapmaktan Sıkılanlara 14 Hafif ve Değişik Sütlü Tatlı Tarifi

Favorilerime
Ekle

Söz konusu bayram olunca aklınıza hep baklava, kadayıf, şekerpare gibi şerbetli tatlı tarifleri geliyor biliyoruz. Ancak Türk mutfağının naif tarafı olan sütlü tatlılar da aslında bayram sofralarına çok yakışıyor.

Hele ki daha hafif bayram sofraları hayal ediyor, evdekilere değişik bayram tatlıları sunmak istiyorsanız bu bayramda aşağıdaki sütlü bayram tatlılarına da şans verin deriz.

Nefis bir bayram dileklerimizle, buyursunlar...

 • Süt şerbetli tatlı tarifi

Bayram tatlılarının olmazsa olmazı şerbet bu tarifte de var. Ancak bu sefer sütlü bir şerbet hazırlayıp çok daha hafif bir tatlıya imza atıyoruz.

Revani kıskandırır: Süt şerbetli tatlı tarifi

 • Yalancı tavuk göğsü tarifi

Geleneksel tatlılarımızdan vazgeçmiyor ama onu daha pratik ve kolay bir şekilde yapmanın yollarını da unutmuyoruz. Tadına bakanlar gerçeğinden ayırt edemeyecek.

Hızlı çözüm: Yalancı tavuk göğsü tarifi

 • Sultan sarması tarifi

Lezzetli olduğu kadar sunumu havalı bir tatlı sunmak istiyorsanız bu tarif tam size göre. Bayramın sultanlarına da bu yakışırdı.

Herkes tarifini soracak: Sultan sarması tarifi

 • Aslan sütü tarifi

İsmiyle merak uyandıran, malzemeleriyle şaşırtan bir tarifte sıra. Zira içinde tel şehriye olan bir muhallebi hazırlayacağız, ardından lezzetine hayran olacağız.

Bildiklerinizden çok farklı: Aslan sütü tarifi

 • Kadayıf çanağında muhallebi tarifi

Şerbetli bayram tatlılarının olmazsa olmazı kadayıflardan vazgeçemedik ve onun eşliğinde nefis bir sütlü tatlı hazırladık. İkramlara çok yakışacak.

Çıtır lezzet: Kadayıf çanağında muhallebi tarifi

 • Süt şerbetli haşhaşlı tatlı tarifi

sut-serbetli-hashasli-tatli-yemekcom

Normal şerbetli tatlılara göre daha az şekerli ve sütle yapıldığı için de çok hafif bir tatlı var sırada. Üstelik haşhaş da ona çok yakışıyor.

Kek niyetine: Süt şerbetli haşhaşlı tatlı tarifi

 • Kadayıflı irmik pastası tarifi

Pasta dediğimize bakmayın, yapımı oldukça kolay bir lezzetten bahsedeceğiz size. Tatlıların, helvaların olmazsa olmazı irmikle kadayıf kol kola girecek ve tüm özel günler kadar bayramlara da yakışacak bir tarife imza atacak.

Dilim dilim lezzet: Kadayıflı irmik pastası tarifi

 • Fincan tatlısı tarifi

Görünüşüyle büyüleyecek, bayramın geldiğine bir kez daha sevindirecek fincan tatlısında sıra. Yapımı da çok kolay olan bu tarif bayramın yıldızı olacak.

Bayram sevinci: Fincan tatlısı tarifi

 • Damla sakızlı süt helvası tarifi

Bursa'nın meşhur süt helvasına damla sakızı da ekledik, ferahlığına ferahlık kattık. Sıcak günlere denk gelen bayramlara o çok yakışacak.

Yok böyle lezzet: Damla sakızlı süt helvası tarifi

 • Bisküvili saray sarması tarifi

Bu tarifi yapmak için fırına dahi ihtiyacınız yok. Damağınızda iz bırakan nefis bir muhallebiye sahip olan bisküvili saray sarması serinletici etkisiyle favorilerinizden biri olacak.

Adım adım mutluluk: Bisküvili saray sarması tarifi

 • Muhallebili Kemalpaşa tatlısı tarifi

Şerbetli tatlıların en sevilenlerinden Kemalpaşa tatlısını bir de bu haliyle görün. Şerbetli tatlı sevenlerin de sütlü tatlılardan vazgeçemeyenlerin de gönlünü kazanmak işte bu kadar kolay.

Orta yolu bulduk: Muhallebili Kemalpaşa tatlısı tarifi

 • İrmikli sütlü tatlı tarifi

Şık görünümü, az malzemeli oluşuyla bayram menünüze girmeye gönüllü olan irmikli sütlü tatlı cheesecake kıskandırıyor, şerbetli irmik tatlılarını bile kendine hayran bırakıyor.

Hafif mi hafif: İrmikli sütlü tatlı tarifi

 • Antep fıstıklı mafruka tarifi

"Bayram dediğin fıstıklı baklavayla olur, Antep fıstığı olmadan bayram tatlısı olmaz" diyenlerdenseniz sizi farklı bir tarifle tanıştıralım. Bir dilimiyle dahi sizi tatlı rüyalara daldıracak bu tatlıyı yedikçe kendinizden geçeceksiniz.

Yeşil güzel: Antep fıstıklı mafruka tarifi

 • Bayram pastası tarifi

Bayram Pastası Tarifi

Bayram Pastası Tarifi

Adı üstünde bayram pastasını şimdi yapmayacaksanız da ne zaman yapacaksınız? Akraba ziyaretlerinde şerbetli tatlı üzerine şerbetli tatlı yemeye doyanların asla hayır diyemeyeceği bayram pastası sizin mutfaktan çıkmayı hak ediyor.

İyi bayramlar: Bayram pastası tarifiDoyamayanlar için bir önerimiz daha var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?