patlicanin-kararmamasi-icin-ne-yapilironecikan

Çok Basit Bir Püf Noktasıyla: Patlıcanın Kararmamaması İçin Ne Yapılır?

Favorilerime
Ekle

O nefis karnıyarıkları yapmak adına buzdolabından çıkardınız patlıcanları. Yaz vakti muhteşem patlıcanlı mezeler hazırlamak adına da sahneye gelmiş olabilir patlıcanlarımız. Kızartmasından yoğurtlamasına çeşit çeşit tarifini hazırlama bahanemiz var. Ancak patlıcanlı tarifler hazırlarken hepimizin başına o talihsiz olay geliyor. Patlıcanlarımız kararıyor. Özellikle meze tariflerinde sıklıkla başa gelen bu durumu engellemek için aslında çok basit birkaç çözüm var. Hem rengini hem de lezzetini koruması için patlıcanlara bu püf noktalarını uygulayın. Sonuçları yüzünüzü güldürsün.

Patlıcanın kararmaması için ne yapılır?

patlicanin-kararmamasi-icin-ne-yapilir3

Aslında yöntemi çok basit. Öncesinde patlıcanların neden çok kısa sürede karardığından bahsedelim sizlere. Patlıcanı kestiğinizde ya da kabuklarını soyduğunuz bölümlerde çok hızlı bir renk değişimi oluşmaya başlar. Önce sarılaşıp sonrasında da müdahale edilmezse rengi iyice kararır. Bunun nedeni kesildiği veya soyulduğu noktalarda hücre bölünmeleri olur, bu da renk ve tat değişimmine neden olur.

patlicanin-kararmamasi-icin-ne-yapilir1

Peki patlıcanın rengini nasıl koruyabiliriz, lezzetinin de acılaşmasını nasıl engelleyebiliriz derseniz çözümü çok basit: Limon, tuz ve su. Klasik patlıcan acılığı alma püf noktalarında tuz sıkça kullanılan bir malzeme. Ancak limon desteği onun çok daha uzun süre rengini beyaza yakın bir şekilde korumasına destek olacaktır.

patlicanin-kararmamasi-icin-ne-yapilir2

Patlıcanlarınızı kestikten sonra hiç vakit kaybetmeden soğuk suyun içerisine atın ve üzerine tuz ilave edin. Bu şekilde birkaç dakika beklettikten sonra yüzeylerini limonla ovun. Suyuna limon dilimleri de ilave edebilirsiniz ancak ovmak çok daha etkili olacaktır. Ardından birkaç defa yıkayıp yüzeylerini kurulayarak pişirme işlemine geçebilirsiniz. İşte bu kadar basit!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?