Pirincin En Güzel Halini Yeniden Keşfetmenizi Sağlayacak 13 Farklı Sütlaç Tarifi

https://yemek.com/tarif/pastane-usulu-firin-sutlac/ | Pastane Usulü Fırın Sütlaç Tarifi
Duygu Arslan
Sevdiğim insanlara "annesinin balı" diye hitap ederim.
Duygu Arslan
253404 takipçi1763 içerik

Sıkça Yenen Konular

Cemre Özgüzel
Eylül 26, 2019
YENİ
Cemre Özgüzel
Şubat 23
Pepsi BadgeAdvertisement
Pepsi
Şubat 9
Cemre Özgüzel
Mart 5, 2019

Sütlaç kuşkusuz sütlü tatlıların en besleyicisi, pirincin en güzel hali. Geleneksel tatlılarımız arasında çok özel bir yeri olan sütlaç hep bize sıcak anne evini, anneannenin, babaannenin maharetli pamuk ellerini hatırlatır ve bu yüzdendir ki yerini öyle kolay kolay hiçbir şey dolduramaz.

Yapanın çok iyi yaptığı sütlaç gelin görün ki sadece tek bir klasik tarifle sınırlanamayacak kadar özel bir lezzet. Onu birbirinden farklı birçok şekilde yapabilir ve sofranıza gururla davet edebilirsiniz.

Tatlınız hazır, akşama hangi yemek tarifini yapacağınızı düşünmekse size kalsın.

En klasik haliyle başlayalım: Sütlaç tarifi

Sütlaç yapmak isteyip de kıvamını tutturamamaktan endişelenler buraya. Çünkü bu tam ölçülü sütlaç tarifiyle onu yapamayan kalmayacak, kıvamıyla herkesi şaşırtacak.

Tarçını bol olsun: Sütlaç tarifi

Fırının icadına sevinme sebebi: Fırın sütlaç tarifi

Sütlacın klasik hali kadar sevilen diğer bir formuyla karşınızdayız. Fırında usul usul pişip üzeri mis gibi kızarmış olarak çıkan fırın sütlaç en tatlı rüyadan bile daha tatlı.

Kaşıklar hazırlansın: Fırın sütlaç tarifi

Herkes yapabilsin diye: Kolay sütlaç tarifi

Sütlaç her ne kadar az malzemeli bir tatlımız olsa da hazırlamak biraz emek ve zaman istiyor. Eğer pratik bir tatlı arıyor, kolay bir tarif peşinde koşuyorsanız kolay sütlacı mutlaka denemelisiniz.

Gelenekselliğini de bozmadan: Kolay sütlaç tarifi

Kıvamı hep tutsun: Nişastalı sütlaç tarifi

Pirincin kendi nişastasının nefis bir kıvam oluşturmaya yetmediği durumlarda bildiğimiz hazır nişastalardan yardım alıyor ve kıvamı tutma garantili bu nişastalı sütlaç tarifiyle mutfaktaki korkularımızın önüne geçiyoruz.

Endişe yok: Nişastalı sütlaç tarifi

Böylesi de mümkün: Nişastasız sütlaç tarifi

Annenizin sütlaç tarifine tıpatıp benzeyecek bir sütlaç tarifiyle karşınızdayız. Ekstra nişasta eklemeden kıvamını tutturacağınız bu sütlaç tarifinin sırrı günlük, taze süt kullanmak ve pirinçleri yıkamadan suyla yumuşayana kadar pişirmek.

Gerisi kase kase mutluluk: Nişantasız sütlaç tarifi

Şimdi onlar düşünün: Pastane usulü fırın sütlaç tarifi

Pastanelerde gördüğünüz üzeri nar gibi kızarmış sütlaçların evde yaptığınızdan hep daha lezzetli olduğunu düşünüyorsanız şimdi bunu değiştirmenin zamanı geldi.

Tüm püf noktalarıyla: Pastane usulü fırın sütlaç tarifi

Mis gibi koksunlar: Lavantalı sütlaç tarifi

Lavantanın tatlının içinde ne işi var demeyin. Mis kokulu, mor renkli lavantalar dondurmadan keke, muhallebiden kurabiyeye kadar o kadar farklı tarifin içinde kullanılıyor ve onlara o kadar yakışıyor ki...

Denemeden olmaz: Lavantalı sütlaç tarifi

Bir tatlı daha ne kadar lezzetli olabilir ki: Damla sakızlı sütlaç tarifi

Pirincin en tatlı hali sütlacı daha ne kadar ferah, daha ne kadar lezzetli yapabiliriz dedik ve içine damla sakızı ekledik. Biz bile böyle nefis bir sonuç beklemiyorduk doğrusu.

Ferah ferah: Damla sakızlı sütlaç tarifi

Çok yakıştı: Limonlu sütlaç tarifi

Limon aromasının sütlaca nasıl yakıştığını bir bilseniz... İçine vanilya ve limon kabuğu rendesi ekleyerek lezzetini ikiye katladığımız bu sütlaç tarifi özellikle yaz aylarının favorisi olacak.

Tarçın bu seferlik kenarda dursun: Limonlu sütlaç tarifi

Daha fazla keyif için: Baharatlı sütlaç tarifi

Güzelim sütlaçları sadece tarçına mahkum etmeyelim dedik, çubuk vanilyanının muhteşem aromasını, karanfilin, anasonun mis gibi kokusunu da içine kattık.

Ne de iyi yaptık: Baharatlı sütlaç tarifi

Bakliyatlar buraya: Yörük sütlacı tarifi

Çok eski bir tarihe sahip olan yörük sütlacında nohut, kuru fasulye, mercimek gibi bakliyatlar şov yapıyor; rengini ise safrandan alıyor.

Aşure kıskandırır: Yörük sütlacı tarifi

Karadeniz'e teşekkürlerimizle: Hamsiköy sütlacı tarifi

Trabzon'un Hamsiköy ilçesinden çıkıp ünü yayıldıkça yayılan, sütlaç sevmeyene bile kase kase sütlaç yediren bir tarif bu. Bu nefis lezzete ulaşmak için Hamsiköy'e kadar gidemezseniz artık onu evde de kolayca hazırlayabilirsiniz.

O bir efsane: Hamsiköy sütlacı tarifi

Sağlıklı beslenenleri de unutmadık: Chia tohumlu şekersiz sütlaç tarifi

Chia Tohumlu Şekersiz Sütlaç

Chia Tohumlu Şekersiz Sütlaç

Son dönemlerin yükselen yıldızı chia tohumu yediğiniz sütlacı daha sağlık dostu yapmak için görevde. Chia tohumu sayesinde sütlacın içindeki pirinç miktarı azalıyor, nişasta ve şeker de aramızdan ayrılıyor ve sağlıklı, nefis bir tatlıya dönüşüyor.

Böylesi de nefis: Chia tohumlu şekersiz sütlaç tarifi

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?