Kurutmadan Pişirmek Mümkün: Tavuk Sote Yapmanın Püf Noktaları

Favorilerime
Ekle

Birçoğumuzun mutfakta denediği ilk tariflerin başında tavuk sote geliyor. Hayat kurtaran, lezzeti nefis ve doyuruculuğu da yüksek olan tavuk sote tarifi, mükemmel kıvamı yakalanması da bir o kadar zor tariflerden biri. Aslında çok basit birkaç adımdan oluşsa da tavuk sotenin en iyi hali için dikkat edilmesi gerekenler var. Gelin bugün neredeyse herkesin evde denediği o tarifi püf noktalarıyla uygulayalım. Olabilecek en iyi sonucu bu püf noktaları sayesinde alacağınızdan eminiz. Şimdiden ellerinize sağlık diyoruz.

Tavuk sote yapmanın püf noktaları

tavuk-sote-yapmanin-puf-noktalari1

Sote yaparken tavuk göğsü sıkça tercih edilen bir malzeme. Ancak tavuk göğsü en hızlı kuruyan ürünlerden de biri aynı zamanda. Kurumaması için ve daha sulu sulu olması için tavuk ya da kalça da kullanabilirsiniz sotelerinizde. Tavuk göğsünden bir sote yapacaksanız da orta-kısık ateşte pişirme, yağ miktarını bir nebze daha fazla arttırmaya özen gösterin.

tavuk-sote-yapmanin-puf-noktalari2

Soteyi yaparken kalın tabanlı, yanmaz yapışmaz bir tava kullanmaya özen gösterin. Döküm bir tava kullanırsanız suyu içerisinde daha fazla hapsedeceği için lezzet daha nefis olacaktır. İlk aşamada tavuklarınızı sıvı yağ ve tereyağı desteğiyle tavada suyunu salıp çekene kadar en az 5 dakika kavurmak. Tavuklarınız tam sotelenmeden diğer malzemeleri ilave etmeyin. Diğer malzemeleri pişirip sonra tavukları içerisine atarsanız tavuğunuzun kuruma riskini arttırmış olursunuz. Aklınızda olsun.

Malzemeleri doğru sırada pişirmek önemli

tavuk-sote-yapmanin-puf-noktalari3

Sotenin en önemli püf noktası aslında malzemelerinin pişirilme sırası diyebiliriz. Tavukları soteledikten sonra en zor pişen üründen en kolay pişenlere doğru olsun sıralamanız. Örneğin soğan zor pişen bir malzeme bu nedenle tavuğu soteledikten sonra üzerine sırasıyla soğanı biraz kavurduktan sonra biberleri, dilerseniz mantarı son olarak da eğer tarifinizde varsa domatesleri ilave edebilirsiniz.

tavuk-sote-yemekcom

Her malzeme arasında en az birkaç dakika soteleme süreniz mutlaka olmalı. Domates ilaveli bir sote yapıyorsanız domateslerin suyunu salıp çekmesini mutlaka bekleyin. Ardından baharatları, dilerseniz kremayı veya peyniri ilave edebilirsiniz. Ve soteleriniz hazır! İşin sırları doğru malzeme sırasında, unutmayın. Şimdiden ellerinize sağlık.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?