sihil-mahs-site

Sebze Yemeye Bahane Birbirinden Nefis ve Doyurucu 12 Etli Sebze Yemeği

Favorilerime
Ekle

Genelde diğer yemeklerin gölgesinde kalan sebze yemekleri aslında besleyiciliği ve sağlıklı olmalarıyla her sofraya konuk olması gereken lezzetler. Eğer siz de sebze yemeklerini görünce burun kıvıranlardansanız, "Ben et yemeden doymuyorum" diyorsanız fikrinizi değiştirmeye kararlıyız. Çünkü birazdan göreceğiniz tarifler içindeki etle doyuruculuğunu artıran, lezzetiyle parmak ısırtan sebze yemeklerine aitler.

Günün menüsünü belirlerken, "Bugün ne pişirsem?" diye kara kara düşünürken açın bu listeye bakın ve seçtiğiniz yemeği ana yemek olarak sofranıza gururla davet edin.

Sağlık ve afiyetle, buyursunlar...

 • Ekşili soğan dolması tarifi

Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi'nde sıklıkla yapılan nefis bir tarif bu. Dolmanın dışı soğandan ama inanın ağzınıza hiç soğan gelmiyor ve lezzetiyle "Ben bunu daha önce neden denemedim?" dedirtiyor.

Kokusuz, mis gibi: Ekşili soğan dolması tarifi

 • Kıymalı pırasa tarifi

Pırasa denince aklına sadece zeytinyağlısı gelenleri şaşırtan bir tarif bu. Dilim dilim ekmek yedirtecek kıymalı pırasa ana yemek olmayı hak ediyor.

Az malzemeli: Kıymalı pırasa tarifi

 • Şıhil mahşi tarifi

Şıhıl mahşi yani "dolmaların şahı" demek. İsmine yakışır derecede nefis olan bu tarif en özel yöresel tariflerden biri. Bol yoğurtla tüketiniz.

Kabak dolması demezsin: Şıhil mahşi tarifi

 • Fırında etli lahana tarifi

Lahana yemekleri, kapuskayı sevmeyenlere sözümüz. Bu tarif o kadar lezzetli ki lahanayı sevmediğiniz her gün için üzüleceksiniz. Üstelik fırında pişiyor.

Bir göçmen tarifi: Fırında etli lahana tarifi

 • Etli patates bombası tarifi

Dışı çıtır, rendelenmiş patates, içi ise nefis yumuşacık kuşbaşı eti ile dolu bu tarif sebze yemeği diye adlandıramayacağınız kadar özel. Patatesin her halini sevenlere duyurulur.

Lezzet bombası: Etli patates bombası tarifi

 • Etli patlıcan kebap tarifi

İçinde ete çok yakışan patlıcan, biber ve bolca sarımsak olan bu tarif akşam yemeğine farklı ve herkesi mutlu eden bir yemek hazırlamak isteyenler için birebir. Güveçler hazırlansın.

Mis gibi pişti: Etli patlıcan kebabı tarifi

 • Kuşbaşı etli karnıyarık tarifi

Genelde kıymayla yapmaya alıştığımız nefis milli yemeğimiz karnıyarığı bu sefer kuşbaşı etle doldurduk. Hem çok doyurucu hem de aşırı lezzetli oldu.

Yanına da cacık: Kuşbaşı etli karnıyarık tarifi

 • Etli patates yemeği tarifi

Tencere yemeklerinden vazgeçemeyenler için etli patates yemeği tüm aileyi doyuracak nefis bir tarif. Suyuna bana bana yiyeceğiniz etli patates yemeğini menünüze hemen ekleyin deriz.

Yapımı da kolay: Etli patates yemeği tarifi

 • Etli patlıcan bohçası tarifi

Patlıcanın etle müthiş uyumundan bahsetmiştik. İslim ya da kürdan kebabına benzeyen bu tarif de bunun bir kanıtı. Üstelik içinde küçük sürprizler saklı.

Dolu dolu: Etli patlıcan bohçası tarifi

 • Kıymalı taze fasulye tarifi

Hemen herkesin en sevdiği sebzelerden olan taze fasulye en doyurucu, en lezzetli haliyle karşınızda. Pilavın, cacığın en güzel arkadaşı taze fasulye sofranıza çok yakışacak.

Herkes sever onu: Kıymalı taze fasulye tarifi

 • Kıymalı bezelye tarifi

Yazın tazesini, kışın konservesini severek yediğimiz bezelyeyi bu sefer güveçte kıyma desteğiyle pişiyoruz. Pilav ona ilk görüşte aşık oluyor, yoğurt onunla buluşmak için saniyeleri sayıyor.

Üstelik güveçte: Kıymalı bezelye tarifi

 • Şevketibostan tarifi

Şevketibostan Tarifi

Şevketibostan Tarifi

Son sırayı Ege'nin nefis lezzetlerinden şevketibostana ayırdık. Üstelik bu lezzetli ve sağlıklı otu kuzu etiyle birleştirdik; ortaya harika bir yemek çıktı.

Buram buram Ege kokar: Şevketibostan tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?