sehzade-kebabi-site

Güveci Uzun Süredir Durduğu Yerden Sofranın Başköşesine Taşıyacak 17 Mis Kokulu Tarif

Favorilerime
Ekle

Mutfakta leziz bir yemek için olması gereken araç gereçlerin başında geliyor güveç. Hele bazı yemekler adeta onun için yaratılmış gibi.

Dumanı üstünde misler gibi bir türlü mesela ya da en güzelinden bir fırın sütlaç...

Ama ne yazık ki pek sık da kullanılmıyor mutfaklarda. Tencerede yapmak hep daha kolay geliyor çünkü. Güveçte misler gibi pişen bir yemeğin tadı unutulup gidiyor çoğu zaman. Üzülüyoruz.

İşte tam da bu yüzden güveçleri dolap köşelerinden kurtaracak tariflerle geldik karşınıza. Bu yemeklere kayıtsız kalamayacak, güveçlerinizi çıkarıp çıkarıp kullanacaksınız, eminiz.

Karşınızda birbirinden nefis güveç yemekleri!

 

 • Enfes bir video bonusuyla başlayalım: Her damak tadına hitap eden 6 farklı güveç yemeği tarifi

Zeytinli tavuk güvecinden harem güvecine, damla sakızlı sebze güvecinden lahana güvecine, her damak tadına uyacak, bu farklı ve nefis güveç yemeklerini görünce her gün bir tanesini denemek isteyeceksiniz.

Yazılı tariflerine ulaşmak isteyenleri hemen şöyle alabiliriz.

 • Güveçte tavuklu arpa şehriye pilavı tarifi

Güveç kullanarak yapabileceğiniz en doyurucu, en pratik, en nefis lezzetlerden biri o. Arpa şehriye pilavı, tavuk ve renk renk sebzeler bir arada.

Bu tarifi başka yerde bulamazsınız: Güveçte tavuklu arpa şehriye pilavı tarifi

 • Tavuk güveç tarifi

Tavuk göğsünün en leziz, en sulu hali olan tavuk güveç, patates ve bezelyeler de işin içine girince doyuruculukta üstüne tanımıyor.

Bize de afiyetle yemek düşüyor: Tavuk güveç tarifi

 • Tavuklu sebzeli güveç tarifi

Tavuk yalnız kalmasın, yanında bol bol sebze de yer alsın isterseniz sizi hemen bu tarifimize doğru da alabiliriz. Mevsime göre içine ilave edeceğiniz sebzeleri çeşitlendirmek elinizde.

Lokum gibi pişiyor, tam kıvamında oluyor: Tavuklu sebzeli güveç tarifi

 • Güveçte soslu köfte tarifi

Hep aynı klasik köfteleri yapmaktan sıkıldıysanız güveçte pişip bambaşka bir lezzete dönüşen bu köfte ile sofranıza hem farklılık hem de lezzet katabilirsiniz.

Sofradaki herkes ona bayılır: Güveçte soslu köfte tarifi

 • Mantarlı karides güveç tarifi

Alın karidesinizi, mantarınızı; terayağlı, soğanlı, sarımsaklı mis gibi bir güveç yemeği yapın. Çünkü deniz ürünleri de güveçte çok daha lezzetli!

Üzerine de bolca rendelenmiş kaşar peyniri: Mantarlı karides güveç tarifi

 • Güveç tarifi

Bildiğiniz gibi güveç aslında bir çeşit toprak kap. Ancak güveçte pişen yemek öyle güzel oluyor ki adını bile ondan alıyor. Kuzu eti, patates, havuç ve çeşitli baharatlarla yapılan güveç yemeği, sadece kokusuyla bile ağız sulandırıyor.

Her gün yesen bıkmazsın: Güveç tarifi

 • Kış güveci tarifi

Adının kış güveci olduğuna bakmayın, bir güveç yemeğinden bahsediliyorsa her mevsim sofraların baş tacı olabilecek güçtedir o.

Mevsim sebzeleriyle zenginleştirilirse hele: Kış güveci tarifi

 • Güveçte kuru fasulye tarifi

Hızlı pişsin diye düdüklü tencerelere hapsedilen kuru fasulyelerin aksine, uzun uzun, tadını vere vere pişen gerçek bir kuru fasulyeden bahsediyoruz. Suyuna ekmek banmaya, yanında da turşu yemeye doyamazsın.

Dibini sıyırırsın: Güveçte kuru fasulye tarifi

 • Güveçte et

Şu zamana dek pişirdiğiniz etlerin hiç de istediğiniz gibi olmadığını düşündüyseniz belki de çoktan güveçten destek almanızın zamanı gelmiş demektir.

Kurumadan, lokum gibi pişirmek işte bu kadar kolay: Güveçte et tarifi

 • Güveçte kaşarlı kavurma tarifi

Güveçte bir et yemeği yapmak istiyor ama şöyle daha havalı bir lezzet olsun istiyorsanız kaşar peyniri ne güne duruyor? Kavurmanın enfes tadı peynirle buluşuyor...

Sıcak sıcak sofradaki yerini alıyor: Güveçte kaşarlı kavurma tarifi

 • Sebzeli güveç tarifi

"Ben et, tavuk ya da deniz ürünü istemiyorum, sadece sebzelerle nefis bir yemek hazırlıyorum" derseniz en sevdiğiniz sebzeleri çıkarın, gerisini el birliğiyle hallederiz.

Lezzeti güveçle katlanıyor, tadı damakta kalıyor: Sebzeli güveç tarifi

 • Fırında yaz güveci tarifi

Suyuna ekmek banmaya doyamayacağınız, yanında ekstra hiçbir yemek yapmasanız dahi tek başına tıka basa doyurabilecek bir lezzet o.

Nasıl da mis gibi kokuyor: Fırında yaz güveci tarifi

 • Şehzade kebabı tarifi

Kalabalık sofralara ilaç gibi gelecek, o sofraya gelir gelmez gözler üzerine çevrilecek. Tadı deseniz herkesten tam puan alacağı şimdiden belli.

Sofraların yıldız ismi: Şehzade kebabı tarifi

 • Türlü tarifi

Aslında kuşbaşı kuzu etlerinin başrolde olduğu ancak patlıcan, patates, kabak ve çeşit çeşit biberin ondan rol çalıp lezzetlerini ortaya koydukları bir yemek türlü. Hem sebzeye hem ete tıka basa doyuran nefis lezzetlerden.

Etsiz de enfes olur: Türlü tarifi

 • Güveçte işkembe tarifi

İşkembe öyle bir yemektir ki ya çok seversin onu ya da hiç sevmezsin. Biz şimdi sevenlerine sesleniyoruz. İşkembeyi güveçte nasıl yapacağınızı A'dan Z'ye anlatıyoruz. Daha ne olsun.

Güvenle yapabilirsiniz: Güveçte işkembe tarifi

 • Restoran bonusu: Fırında mantı tarifi

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Bu muazzam fırında mantı, tereyağının mis kokusu eşliğinde yiyebileceğiniz, içindeki zahter otu ile farkını ortaya koyan tatlardan.

Tadına doyum olmayanlardan: Fırında mantı tarifi

 • Onsuz olmaz bonusu: Fırın sütlaç tarifi

Pirincin en tatlı hali sütlacın fırında, güveç içinde yapılmış halinden daha güzel ne olabilir? Soğuk soğuk kaşıklar dolusu yersin.

Bir taneyle yetinmezsin: Fırın sütlaç tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?