https://yemek.com/tarif/cilek-receli/ | Çilek Reçeli Tarifi

Yaz Meyvelerinin Lezzetini Bütün Yıla Taşımanızı Sağlayacak Mis Kokulu 14 Reçel Tarifi

Favorilerime
Ekle

Yazın gelmesiyle birlikte doğa, tezgahlar ve sofralar daha bir renklendi. Tabii onların bu denli renklenmesinin sebebi de taptaze, mis kokulu yaz meyveleri ve sebzeleri.

Peki onların insanı mutlu eden mis kokularını, enfes lezzetlerini tüm yıla yaymak mümkün olabilir mi dersiniz? Elbette, reçel tarifleri tam da bu yüzden var!

Tadına doyum olmayan çilekler, yedikçe yeme isteği uyandıran karpuzlar, kirazlar, vişneler... Her birini en taze halleriyle alıp bol bol yemeyi ihmal etmeyin tabii ama lezzetlerini en az 1 yıl boyunca canınız her istediğinde yeniden yakalayın diye enfes reçellerini de hazırlayın.

Buyursunlar, karşınızda yaz meyveleriyle yapılabilecek reçel tarifleri...

 • Şeftali reçeli

Sulu sulu şeftaliler tezgahlardaki yerlerini almaya başladı. Önce en taze halini alıp mis gibi kokusunu içinize çeke çeke yiyin onu. Bir sonraki yıla kadar özlemeyin, kışın bile güne onunla başlayabilin diye reçelini yapın sonra...

Tam kıvamında: Şeftali reçeli tarifi

 • Çilek reçeli

Reçellik çileklerinizi hazırlayın, doğru miktarda şeker ve bir miktar limon tuzu ya da suyu ile bir araya getirin onu. Sonrası kıvamıyla kahvaltı sofranızdaki ekmeği bile mutlu edecek kavanozlar dolusu mutluluk olsun.

Kavanozun kapağını açmanızla kokusunun tüm eve yayılması bir olsun: Çilek reçeli tarifi

 • Şekersiz çilek reçeli

Eğer rafine şeker kullanmamaya özen gösteriyor ama nefis reçeller hazırlamaktan da geri kalmak istemiyorsanız bu tarifimiz tam size göre demektir. Doğal şekerlerle lezzetlendirilen bu çilek reçeli, bugüne dek yediklerinizden çok daha farklı...

Çok daha sağlıklı: Şekersiz çilek reçeli tarifi

 • Kolay vişne reçeli

Yumuşak yapılı meyve ve sebzeler için reçel yapma süreci hemen hemen aynı ilerliyor desek yanlış olmaz. Ama size daha hızlı bir yöntem lazımsa bu tarifle işlerinizi biraz daha kolaylaştırmak elinizde.

Ekşi severlerin favorisi: Kolay vişne reçeli tarifi

 • Damla sakızlı vişne reçeli

Hep deriz, mutfkata "imkansız" diye bir şey yok. Meyvelerden yaptığınız o güzelim reçelleri farklı tatlarla mı aromalandırmak istiyorsunuz, hemen yapın. Damla sakızı sayesinde tek başına bile enfes bir tatlı gibi yenebilecek bu reçel gibi mesela...

Kokusu yeter: Damla sakızlı vişne reçeli tarifi

 • Kiraz reçeli

Vişneden reçel yaparız da kiraz bundan geri kalır mı? Vişnenin ikizi ama çok daha tatlısı kiraz da kavanozlara dolup tüm yılı sizinle geçirmek istiyor.

Bu isteğe karşı gelmek olmaz: Kiraz reçeli tarifi

 • Beyaz kiraz reçeli

Kahvaltı sofrasının sürpriz isimlerinden olmaya, sofradaki herkesi şaşırtmaya geliyor... Beyaz kiraz tanelerini hiç bu kadar tatlı görmemiştiniz?

Ekmeğin üzerine çok yakışırlar: Beyaz kiraz reçeli tarifi

 • Karpuz reçeli

Karpuz diğer meyvelere göre daha sert yapılı bir kabuğu olan meyvelerden olduğundan, onun yapımı klasik olarak bilinen reçel yapımından biraz daha farklı. Bu kez işin içine kireç de giriyor ama endişeye mahal yok, doğru tarifle o da çok kolay bir şekilde hazırlanabiliyor.

İşte böyle: Karpuz reçeli tarifi

 • Kayısı reçeli

Anne elindne çıkan ve tüm yıl hemen her sabah sofrada yerini alan reçellerden biridir o. Kayısının lezzetini kavanozla doldurup tüm yıl saklamanın en tatlı yoludur.

Sevilir: Kayısı reçeli tarifi

 • İncir reçeli

Yazın ilerleyen aylarında daha sık görmeye başlayacağımız, içinden adeta bal damlayan o mis gibi incirleri sadece taze taze yemek olmaz. Bu lezzet dört mevsim bizimle olmalı!

O zaman reçel yapalım: İncir reçeli tarifi

 • Böğürtlen reçeli

Orman meyvelerini sevenleri böyle alalım çünkü dilerseniz sadece ekmek üzerine sürüp yiyebileceğiniz dilerseniz yaptığınız çeşit çeşit tatlı tarifine dahil edebileceğiniz enfes bir önerimiz var!

Hiç bitmesin istersiniz: Böğürtlen reçeli tarifi

 • Karadut reçeli

Dut, çok hassas bir meyve olduğu için çok kısa bir süre bizimle birlikte olabiliyor. Mümkünse dut ağaçları yağmurla hiç karşılaşmadan toplanan mis gibi dutların değerini çok iyi bilmek gerekiyor. Bunun yolu da tabii ki yine reçelini hazırlamaktan geçiyor.

Canınız her karadut istediğinde kolayca erişin diye: Karadut reçeli tarifi

 • Üzüm reçeli

Tıpkı incir gibi biraz daha yazın ilerleyen zamanlarında kavuşacağımız üzümler için de şimdiden planlarınızı yapın. Hangi rengiyle, ne kadar reçel yapabileceğinizi hesaplayın ve lezzet dolu bekleyişe başlayın.

Bu sene kaç kavanoz yapalım: Üzüm reçeli tarifi

 • Baharatlı domates reçeli

Domates Reçeli Tarifi

Domates Reçeli Tarifi

Eğer farklı reçeller keşfetmek isterseniz taptaze domateslerle yapabileceğiniz ve damağınızda bir lezzet patlaması yaşatacak bu reçel ile hiç vakit kaybetmeden, hemen şimdi tanışın deriz.

Malzemeleri hazırlayın, başlayalım: Baharatlı domates reçeli tarifi

Unutmadan, eğer ihtiyaç duyarsanız şu yazılarımıza da mutlaka göz atın deriz:

Reçel Katı Olursa Ne Yapılır?

Reçelin Kıvamı Sulu Olursa Nasıl Koyulaştırılır?

Reçelin Küflenmemesi ve Şekerlenmemesi İçin Ne Yapılmalı?Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Vasvie Ahmed5 Haziran 2020 10:56
supersinis hersey lezetli ve kolay gorunuyor.ellerinize saglik
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?