kiraz

Kiraz

Favorilerime
Ekle

Ağacı 5-6 yılda meyve vermeye başlayan kirazın hasat zamanı mayıs ve haziran aylarıdır. Ülkemizde Uludağ, aşlama, Napolyon, sultani, ballı kiraz ve ak kiraz gibi çeşitleri yetiştirilmektedir. En çok kiraz yetiştirilen bölgelerimiz ise Marmara, Ege, Göller Bölgesi ve İç Anadolu’dur.

Kirazın faydaları nelerdir?

-Kiraz kolesterolü ve kan şekerini düşürür.

-Kanı temizler.

-Romatizma ve gut hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

-Eklem kireçlenmesi ve damar sertliğine iyi gelir.

-Kabızlığı önler.

-Böbrek taşı ve böbrek kumu dökülmesinde yardımcı olur.

-Karaciğerin yükünü azaltır.

-Nikotinin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

-Göz hastalıklarının önlenmesini sağlar.

-Kirazın idrar söktürücü özelliği vardır.

Kirazda hangi vitamin ve mineraller vardır?

Kiraz meyvesi; demir, magnezyum, potasyum, çinko, kireç, A, B, C ve K vitaminleri ve fosfor bakımından oldukça zengin bir meyvedir.

Kiraz saklama yöntemleri nelerdir?

Kiraz, hem tatlı hem de tuzlu olarak uzun süre saklanabilmektedir. Mevsimi geldiğinde özellikle kışlık komposto yapımı için buzlukta veya yemek yapımı için salamura olarak saklanabilir. Kiraz tuzlusu adı verilen salamura yöntem, kirazın kaya tuzu ve su ile cam kavanozlarda muhafaza edilmesi şeklinde gerçekleştirilir. Daha çok Karadeniz bölgesinde, özellikle de Giresun’da yaygın olan bu yöntemle saklanmış kirazlardan yine aynı adı taşıyan kiraz tuzlusu yemeği yapılmaktadır. Kirazlar, derin dondurucuda da uzun süre tazeliğini koruyarak muhafaza edilebilmektedir. Derin dondurucuda saklanacak kirazların çekirdeklerinin çıkarılması gerekir. Küçük poşetlere doldurulan kirazlar derin dondurucuda aylarca saklanabilir. Buzdolabında saklanacak kirazlar ise yıkamadan plastik poşete konularak muhafaza edilmeli, yeneceği zaman yıkanmalıdır. Kiraz buzdolabında 3-7 gün kadar tazeliğini koruyabilmektedir. Ayrıca kirazı kurutarak da saklamak mümkündür. Sapları çıkarılıp yıkanan kirazlar çekirdekleri ile birlikte güneşin altında kurutularak uzun süre tüketilebilir.

Kirazın püf noktaları nelerdir?

Kiraz alırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey temiz ve parlak olmasıdır. Ayrıca koyu renkli kirazların her zaman daha lezzetli olduğu da unutulmamalıdır.

Kirazı daha uzun süre saklamak için sapları ile birlikte muhafaza etmek gerekir. Buzdolabında saklanacak kirazların poşeti bir kaç yerden delinirse tazeliğini daha uzun süre korumasına yardımcı olur.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?