Çilek

Çilek

09 Nisan 2015
Favorilerime
Ekle

Latince adı "Fragaria Ananassa" olan ve yaklaşık olarak yirmi civarında türü bulunan çilek, ülkemizin hemen hemen her bölgesinde yaygın olarak yetiştirilmektedir. Yetiştirilmesi çok zor olmadığından evlerdeki balkonlarda ya da terastaki uygun bir saksıda bile kolaylıkla yetiştirilebilmektedir.

Çileğin mevsimi ne zamandır?

Çileğin mevsimi ilkbahar sonu ile yazın başlangıcı arasında olup, en çok mayıs ve haziran aylarında görülür. Günümüzde her ne kadar zaman zaman mevsimi dışındaki aylarda karşımıza çıksa da, faydalı olması açısından çileği mevsiminde tüketmek gerekmektedir.

Çileğin içerdiği vitamin ve minareller nelerdir?

B, C ve K vitamini yönünden hayli zengin olan çilek ayrıca kalsiyum, potasyum, sodyum, manganez, fosfor, folik asit, askorbik asit ve retinol maddelerini de içermektedir. Günde beş adet çilek tüketmek vücudun günlük C vitamini ihtiyacının neredeyse tamamını karşılamaktadır.

Çileğin faydaları nelerdir?

-İyi bir antioksidandır. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve kansere karşı koruma sağlar.

-Düzenli tüketilmesi halinde kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlayarak kalp krizi riskini azaltır, damar tıkanıklıklarını önler.

-Lifli bir besin olması nedeni ile bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasını sağlayarak kabızlığı giderir ve sindirimi kolaylaştırır.

-İçerdiği vitamin ve asitler cildin yaşlanmasını geciktirir, pürüzsüz bir görünüm sağlar.

-Kemik ve dişleri güçlendirir, diş eti sağlığını korur.

-Kötü kolesterolü (LDL) ve yüksek tansiyonu düşürücü özelliğe sahiptir.

-Karaciğer yağlanmasını azaltır.

Çilek nasıl saklanır?

Çilek ne yazık ki uzun süre boyunca tazeliğini koruyabilen bir meyve değildir. Ancak yine de çileği temizleyip yıkadıktan sonra derin dondurucuda bir yıl süre ile bozulmadan saklayabilirsiniz. Bununla beraber çileğin suyla temas etmesi bozulmayı hızlandırmaktadır. Bu özelliği nedeni ile yıkarken çok fazla suda bekletmemek ve suyunun tam olarak süzüldüğüne emin olduktan sonra hava almayacak bir şekilde paketlemek gerekmektedir. Çilek buzdolabında ya da sabit oda ısısında ise yıkanmadan en fazla üç gün dayanabilmektedir. Bu nedenle çileği dondurmayı düşünmüyorsanız, satın aldıktan sonra günlük olarak tüketmeniz daha yerinde olacaktır.


Editör
Doyamayanlar için bir önerimiz daha var!

Yorumlar

0

Bir Tabak Daha?

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?

armut
Armut
Yemek.com
Yemek.com
Nisan 9, 2015
kiraz
Kiraz
Yemek.com
Yemek.com
Nisan 3, 2015
ayva
Ayva
Yemek.com
Yemek.com
Nisan 3, 2015
nar
Nar
Yemek.com
Yemek.com
Nisan 3, 2015
muz
Muz
Yemek.com
Yemek.com
Nisan 3, 2015