az-bilinen-geleneksel-yemekler

Türkiye'yi Baştan Aşağı Gezmeye Sebep, Az Bilinen 24 Yöresel Yemek

Favorilerime
Ekle

Şimdiye kadar bir yere gitmeden önce hep “Orasının nesi meşhur?” diye sorduk durduk. Bursa’da yalnızca iskenderi istedik, Trabzon’a gittik gözlerimiz en çok muhlamayı aradı, Edirne’yi bir tek ciğeri için sevdik. : (

Nereye gitsek arkadaşlarımıza hep oranın özel yiyeceğini getirmeye söz verdik ancak bir noktayı hep atladık. Gezip gittiğimiz, görüp keyif aldığımız bu yerlerin sadece öne çıkmış yemekleri yoktu. Geri planda kalan, az bilinen ancak tanısanız çok seveceğiniz lezzetleri, yemekleri vardı.

Bundan sonra aklınıza yalnızca en bilinen yemekler gelmesin, gitiğiniz yerde esnafla hemen karışabilin diye 20 tadından yenmez yöresel yemekleri bir araya getirdik.

Artık yerli turist değil, bayağı gittiğiniz şehrin yerlisi sayılabilirsiniz.

Bursa'nın cennet künkü

Bursa'yı yıllardır iskenderi ya da yoğurtlu kebabıyla andık ama cennet künkünü hep unuttuk. İskenderin yanına künefe söyleyip bu güzelim tatlıyı çok üzdük, artık üzmeyelim.

Adana'nın bamya dolması

Evde yapmaya kalksanız akıl işi değil diyerek bırakacağınız (çünkü her bir bamyanın içini iğne ile çıkarıp minicik kaşıklarla iç dolgusunu koyarsınız) bamya dolmasını unutup Adana kebapla ilgilendik, acı diye daha çok sevdik, bamya dolmasını çok üzdük.

Afyon'un düğülü haşhaş tatlısı

Afyon'a her gittiğimizde lap lup yediğimiz, eve dönerken korumak için binbir çaba sarf ettiğimiz kaymağı aradık da düğülü haşhaş tatlısının tadına bir bakmadık. Düğülü haşhaş tatlısını gücendirdik.

Antalya'nın kabak çiçeği dolması

Antalya'ya sadece oteller, deniz, kum ve güneş için gittik, kışın terk edip yalnız bıraktık ancak kabak çiçeği dolması hiç aklımıza gelmedi. Kabak çiçeği dolmasının çiçeklerini soldurduk.

Çorum'un karaçuval helvası

Leb demeden leblebiyi anladık, Çorum'dan dönerken kilolarca leblebi taşıdık. Sonra gelip leblebi üzerine çikolata döküp işi ticarete döktük ama pekmezle yapılan karaçuval helvasını unutup yüzüne bile bakmadık. Çok yanlış yaptık.

Denizli'nin çaput aşı pilavı

Denizli'nin horozu iyidir dedik, yıllarca televizyonda yasaklanan horoz dövüşlerini izledik ancak şifa veren çaput aşı pilavını bir kenarda mahçup bıraktık.

Edirne'nin ısırgan yemeği

Uzunköprü'den geçerken Edirne ciğerini nasıl ve nerede yesek diye hayal kurduk, yanına soğan olsun mu olmasın mı diye tartıştık ama yemeği yapılınca büyülü bir ferahlığı olan ısırganı unuttuk. Yemedik.

Erzurum'un kadayıf dolması

Cağ kebabına hasta kaldık, Erzurum'dan dönünce bir tek onu anlattık. Tadının damağımızda kaldığını kez be kez söyledik ama o kebabın üzerine bir kadayıf dolması söylemedik, tatlıya geçmeden konuyu kapadık.

Gaziantep'in kamış yahnisi

Yabancı Damat burada çekilmiş diye gezip durduk Gaziantep sokaklarında, baklavadan dolayı şeker komalarına girmeye yaklaştık, yedik de yedik. Bir de bilseydik ki kamış yahnisi diye efsane bir yemek var... Onu öyle başıboş bırakmasaydık.

Giresun'un kiraz tuzlaması

Karadeniz'in Giresun'u kara lahanasıyla yapılan her yemeğe sorgusuz sualsiz düştük de kiraz tuzlamasını umursamadık. Bir tatsaydık o tuzlamadan, bir yeseydik bir daha kara lahana der miydik?

Hatay'ın yumurta öccesi

Anadolu'nun en büyük mutfağı diye Hatay'a gidip künefeleri nam nam nam yerken mücvere benzeyen yumurta öccesini görsek de tanımazdık. Doğru, yumurta öccesi kimdi ki?

İzmir'in gelincik böreği

Kumru şöyle yapılır, böyle yapılır. Kumruya şu konulur, bu konulur derken yumuşacık gelincik böreğini çok boşladık.

Kahramanmaraş'ın un sucuğu

Binbir şekilde Maraş dondurmasını dondurmacıdan alayım derken triplere girdik, efor sarf ettik de orada sessiz sakin duran ve eforsuz alabileceğimiz un sucuğunu unuttuk. Dondurmaya kandık.

Kars'ın tandırda kazı

Dünyaya nam salmış Kars kaşar peynirini eve getirdik, dolapta nereye koysak bilemedik, dolabı hınca hınç doldurduk ama tandıra bir kaz sokup nar gibi kızarmasını bekledik mi? Belki bazılarımız bekledi ama çoğumuz beklemedik. Canım kaz. : (

Kayseri'nin hasan paşa köftesi

Kayseri pastırmasını ta uzak şehirlerden sipariş ettik, hatta giden arkadaşlarımıza salık verdik: Bana da bir pastırma alasın. Naptık peki? Hasan paşa köftesine, bu güzelliğe sırt çevirdik. Hain biz.

Konya'nın zülbiyesi

Etli ekmeğin büyüklüğünden, Mevlana şekerinin lezzetinden bahsederken adında bile asalet olan zülbiyeyi umarsızca geri teptik. Tatlıyı Mevlana şekeriyle kapadık.

Malatya'nın zeytinyağlı marul sarması

Malatya'ya ne zaman yolumuz düşse kağıt kebabı söyledik, masaya gelen kebapla kendimizden geçtik ama yöresel, geleneksel bir lezzet olan marul sarmasını kâle almadık. Hakir gördük.

Manisa'nın şekerli pidesi

Mesir macunu etkinliklerinde birbirimizi ezdik, eve dönüp bir an önce yemeyi bekledik. Bizi gidi bizi, peki 100 mesir macunu gücündeki şekerli pideyi naptık? Yemedik.

Mersin'in topalak çorbası

Mersin'in tantunisi bambaşka, İstanbul'da böylesi yok diyebilmek için ta Mersin'e gittik, yerinde yedik. Mersin'i avucumuzun içi gibi öğrendik ama topalak çorbasını yemeğe alt yapmadık. Menüde yerini bile görmedik.

Rize'nin Rize simidi

Hamsi kuşu, hamsi pilavı derken denize deryaya daldık, derya kuzularını kendimize dost bildik. Halbuki bilmiyorduk ki bizim sadık yarimiz Rize simididir.

Tekirdağ'ın keşkeki

Köfte varken keşkek kim yer canım deyip keşkeği öteledik, yabancılaştırdık. Hem zaten keşkek bir tek Tekirdağ'a özel değil ki deyip bir de köfteyi savunduk. Köftelik ettik.

Trabzon'un pazı burmalısı

Ah o tereyağın akışı aklımızı başımızdan aldı, muhlama mı mıhlama mı diye düşünürken pazı burmalısını, bir tanısak tabakta bırakmayacağımız yemeği askıya aldık. Facebook muyduk ki biz hesabı askıya alıyorduk?

Kocaeli'nin mancar yemeği

Pişmaniye diye delirip mancar yemeğini yemediğimize pişman hale geldik. Daha doğrusu gelmedik de gelip tatsaydık keşke. Sonra ünlü kahve firmaları mancarlı börek yapınca bam güm satın aldık, haksız rekabet yasası yarattık.

Yozgat'ın incir uyutması

lezzetcadisi

lezzetcadisi - incir uyutması

Yozgat'ı bağrımıza basıp her yerde ondan konuştuk, arabaşı var çok lezzetli dedik. Her şeyi ile bahsettik ama incir uyutmasının seksiliğini aklımıza getirmedik. Acaba iyi mi araştırmadık? Arasak görürdük halbuki...


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

5

Su Nursu5 Mayıs 2016 20:05
e hani tarifler??
Yanıtla
belgin17 Aralık 2014 17:38
keşkek için tekirdağ değil çanakkale diyenler filan olmuş. arkadaşlar keşkek zaten batı anadolu'nun hemen hemen her yerinde hatta belki de tüm anadolu'da bilinen kırsal bir yemek, köy düğünü yemeği. belli bir ile tapulayamayız yani kendisini, tekirdağ, çanakkale fark etmez. edirne'nin tek ciğerli lezzeti yaprak ciğer değil bir de. gömlek denen hayvansal bir zara sarılarak yapılan üzümlü, fıstıklı bir ciğer sarması var ki parmakları da yedirir. ince ince kıyılmış ciğer parçaları üzüm ve fıstıkla birlikte incecik çıtır bir zarın içine doldurulmuş, yuvarlak bir dolma şeklinde servis ediliyor.
Yanıtla
nuranyum13 Aralık 2014 00:09
27 yıllık Manisalıyım şekerli pideyi ne gördüm ne de duydum çok ilginç
Yanıtla
Şevkiye Karaca Tekeli12 Aralık 2014 21:06
Ben Burdur Tefenniliyim çocukluğumda babannem bize incir uyutması yapardı.Yozgat nere Tefenni nere otürk kültründe olan ve her yerde yapılan bir tatlıdır.Bilgilerinize sunulur.
Yanıtla
Sevda cint12 Aralık 2014 00:54
hepsi birbirinden lezzetli elinize sağlık ve çoğunu deneyeceğim teşekkürler
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?