Dünyaca Ünlü 15 Şefin İmzası Sayılan 15 Yemek

Favorilerime
Ekle

Yaptığı yemekler ile kendi sektöründe bir ekol oluşturmuş 15 dünyaca ünlü şef ile karşınızdayız.

Tüm gözlerin üzerinde olduğu, dünyanın en iyi restoranlarında yemekler hazırlamış ve çok önemli kişilere sunmuş olan Jamie Oliver’dan Massimo Bottura’ya, Daniel Humm’dan Micheal Bras’a, dünyanın en ünlü 15 şefi ve onların imzaları olarak da bilinen yemeklerini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Bu yemeklerin hepsi şeflerin verdiği röportajlar, hakkında yazılan yazılar ve dünya otoritelerinin belirlediği şekilde bir araya geldi. Lezzetli ve otantik bir geziye hazır olun.

Massimo Bottura

Dünyaca ünlü şefler listemizde ilk sırayı Massimo Bottura’ya veriyoruz. Üç Michelin yıldızlı Osteria Francescana’da çalışan İtalyalı şef, kariyerine avukat olarak başlamış ancak yemeğe duyduğu ilgi nedeni ile çalışmalarına ara verip şefliğe yönelmiş.

Bottura’nın amacı geleneksel lezzetleri modern sanat ile bir araya getirmek olmuş. Toplamda 44 ödüle sahip olan Bottura’nın imzası olarak sayılabilecek yemek ise: Ragu ve cetarese soslu spagetti.

Gordon James Ramsay

Televizyonda yüzünü görmeye alıştığımız ve artık evimizden birisi gibi hissettiğimiz İskoçya doğumlu Gordon James Ramsay’in sahip olduğu restoranlar toplamda 14 adet Michelin yıldızına sahip. İlk kariyer adımını futbolcu olarak atan Ramsay, yemek dünyasına girişini “Kaza, tamamiyle bir kaza.” olarak söylüyor.

Dünya genelinde 33 adet restorana sahip olan Ramsay’in imzası: Wellington biftek

Ferran Adrià

Kariyerine Hotel Playafels’da bulaşık yıkayarak başlayan İspanyol Ferran Adria, moleküler gastronomi konusunda adından söz ettirdi. Yaptığı yemeklere yeniden bir hayat veren Adria, İspanya’nın en bilinen ve aranan şefi oldu.

"Yalnızca yemeklerimi yemek için değil farklı bir deneyim yaşamak için denemeliler." diyen Adria’nın imza yemeği: Fıstık parçalı kuzu kaburga

Jamie Oliver

Kendisini izleyerek sevdiğimiz, İstanbul’da da kendi restoranını açarak yemek tutkunlarına ulaşan İngiltereli Jamie Oliver, küçüklüğünden itibaren hep yemekle haşır neşir olmuş. Ailesinin sahip olduğu restoranda yetişen ve ilk deneyimlerini orada yaşayan Oliver, yayınladığı 18 kitap ile okuyucularıyla da buluşmuş.

Britanya İmparatorluk Nişanı ile ödüllendirilen Jamie Oliver’ın imza yemeği olarak kabul edilebilecek yemek ise: Muz yaprağında balık buğulama

Michel Guérard

Fransız mutfağının önde gelen isimlerinden bir tanesi olan Michel Guérard, tatlılar konusunda uzmanlaştı. Sahibi olduğu Le Pot-au-Feu’ye Michelin yıldızı kazandıran Guérard; Onur Nişanı, Sanat ve Edebiyat Nişanı gibi 4 adet büyük onur ile ödüllendirildi.

Tatlı dünyasına yeni bir bakış ve dokunuş getiren Michel Guérard’ın imza yemeği ise: Havyarlı çırpılmış yumurta

Anthony Bourdain

Ailesi ile birlikte çıktığı tatilden sonra yemek tutkusuna giriş yapan Amerikalı Anthony Bourdain, dünyayı dolaşarak farklı lezzetleri bulmak için yola çıktı. 13 farklı ödül ile şefliğini de tescilleten Bourdain, 7 kitap ile okurlarına tarif ve püf noktaları verdi. Aynı zamanda gezdiği yerleri de anlattı.

Anthony Bourdian’ın en bilinen imza yemeği: Etli fasulyeli türlü

Daniel Humm

İsviçreli Daniel Humm, 3 Michelin yıldızlı Eleven Madison Park’ın sahibi ve dünyaca ünlü bir şef. Şimdiye kadar 10 adet ödül kazanmış ve Amerika’nın en bilinen aşçılarından bir tanesi olmayı başarmış Humm, yaptığı renkli yemekler ile kendi kişiliğini de yansıtmaya devam ediyor.

Daniel Humm’ın göze ve mideye hitap eden imza yemeği: Lavanta ve ballı kavurma ördek

Alex Atala

Brezilya yemeklerini, Fransız ve İtalyan mutfağı ile birleştiren Brezilyalı Alex Atala, moleküler gastronomi konusunda da en bilinen isimlerden bir tanesi. Yaratıcılığı lezzetle birleştirerek kendine has üslubunu oluşturan Atala, yemeğe çok farklı bir bakış getiriyor.

Kendisi gibi enteresan yemekleri arasından sıyrılan ve Alex Atala’nın imza yemeği olan yemek ise: Limon ve muzlu priprioca

Juan Mari Arzak

Yeni Bask mutfağının en iyi ismi olarak adlandırılan İspanyol Juan Mari Arzak mutfağını; avangart, imza, araştırma mutfağı olarak adlandırıyor. Çocukluğunun büyük bir bölümünü büyükbabasının restoranında geçiren Arzak, Evrensel Bask ve 3 Michelin yıldızının sahibi.

Arzak’ın kendi imzası olarak karşılaşacağınız yemek ise: Çıtır sarımsaklı berlam balığı

José Andrés

Küçük porsiyon yemek konseptini Amerika ile tanıştıran şef olarak da bilinen İspanyol Amerikan José Andrés; 8 ödül, 11 restoranın sahibi. Harvard Üniversitesi’nde Ferran Adrià ile mutfak fiziği dersi veren Andres, modern ve geleneksel İspanyol mutfağının öncülerinden.

Yiyeceklerin insanlığı nasıl şekillendirdiği konusunda verdiği dersler ile George Washington Üniversitesi’nden onur ödülü sahibi olan Andres’nin imza yemeği: Piquillo biberli ve ton balıklı Katalan tostu

Andoni Aduriz

San Sebastian, Ramón Roteta, Hilario Arbelaitz, Jean Louis Neichel, Juan Mari Arzak gibi dünyaca ünlü şeflerle vakit geçirip onlardan öğrenme fırsatı bulan İspanyol şef Andoni Aduriz, uluslararası gastronomi yayınlarında “Son zamanların en iyi gastronomi fenomeni” olarak adlandırılmış.

Yayınladığı 8 kitabı ile okuyucularına ulaşan Aduriz’in imza tatlısı ise: Çikolata baloncukları

Grant Achatz

28 ödülü ile dünyanın en iyi şefleri arasına giren Amerikalı Grant Achatz, moleküler gastronominin önemli isimlerinden bir tanesi. 2003 yılında "Yükselen yıldız" olarak ödüllendirilen ve kansere yakalanmasına rağmen kurtulan Achatz, kariyerini restoran şefi olarak sürdürüyor.

Grant Achatz'ın dünya mutfağına sunduğu imza yemeği ise: Alman usülü pretzeller

Joan Roca

Katalan mutfağının içine doğan ve çocukluğunu burada geçiren Joan Roca, modern ve geleneksel yemek anlayışını bir araya getiren Roca, aynı zamanda damıtma ve vakumda pişirme gibi teknikler ile öne çıkıyor.

Kendine has üslubu ile yemeklerine lezzet veren Roca'nın imza yemeği: Geyik tartar

Michel Bras

Yemek yapmayı annesinden öğrenen ve dünyaca ünlü şefler listesine giren Michel Bras, kardeşi ile birlikte çalıştığı Restaurant Bras'ya 3 adet Michelin yıldızı kazandırmış. Özel bıçak üretimine de el atan Michel Bras, ilginç kişiliği ile de seviliyor.

sgfoodonfoot.

sgfoodonfoot

Michel Bras'nın imza yemeği olarak söylenebilecek ve merak uyandıracak yemeği ise: Kızartılmış ekmekli mantar çorbası


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

ersin1 Aralık 2014 23:42
Mükemmel muhteşem harikulade müthiş emeğine sağlık :) bayildim bellissima molto molto bella :)
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?