Durduk Yere Mutlu Olmaya Sebep Kışı Kış Yapan 9 Yiyecek

yemek.com
Ufuk Utaş
Fırından yeni çıkmış mozzarella peyniri, ızgara bonfilenin üstünde uzanan karame ... Devamını okuyun
Ufuk Utaş
252977 takipçi401 içerik

Sıkça Yenen Konular

Cemre Özgüzel
Ekim 8, 2019
Cemre Özgüzel
Ekim 3, 2019
YENİ
5
Sütaş
Eylül 25
15 dakika
Cemre Özgüzel
Eylül 4

Bir yerlerde hala milkshake içiliyorsa, durduk yere Serdar Ortaç, Demet Akalın ya da Hande Yener duyuyorsanız, Maraşlı dondurma ustaları hala küçük şakalar peşindeyse, o elinizdeki kazağı dürebilirsiniz. Geçici bir soğuk yaşıyorsunuz o kadar.

Çünkü yukarıda saydıklarımız hala ortamlardaysa, kışı kış yapan yiyecekler sahne almamış demektir.

Kışın geldiğinin ilk göstergesi: Mandalina

Nasıl ekonominin görünmeyen lokomotifi çarşı ve pazarlarsa, kışın da mandalinadır. Usulca, çok gürültü yapmadan girer buzdolabına. Sonra bir bakmışız, kazaklar naftalin kokusundan kurtulmuş, bere ve eldivenler montların cebine girmiş.

Kışın resmi içeceği: Boza

İçiyoruz hala ama eski tatlar damağımızda saklı. Keşke yine bütün semtlerde "Boooooozaaaa" seslerini duyabilsek. Ustasının elinden gelen bozaya, tarçın ve leblebi ekleyebilsek. Belki Adile Teyze de gelip masal anlatırdı. Çok güzel olmaz mıydı?

Sobaya düşen ilk kış parçası: Kestane

Şimdilerde İstiklal Caddesei başta olmak üzere bütün işlek yerlerde görüyoruz kestaneyi ve ondan para kazanan kestanecileri. Hiçbiri sobanın üstüne konup, yavaş yavaş pişmesini beklemek kadar eğlenceli ve lezzetli değil elbet. Hele bir de dışarıda kar yağıyorsa.

Kışın reçetesi: Çorba

Kuşkonmaz Çorbası Tarifi

Biraz üşüsek çorba içeriz, kendimizi halsiz hissetsek hemen çorbaya koşarız, hasta olsak doktora gitmek, çorbadan sonraki seçenektir. Bu yüzden çorba da kışın reçetesidir.

Reçeteyi şöyle bırakıyoruz o zaman: Önümüzdeki 6 Ay Antibiyotik Niyetine İçilecek 8 Kış Çorbası

Kışın sanatsal etkinlikler sponsoru: Sıcak çikolata

Soğuk ve yağmurlu bir Cumartesi sabahında, elinde kitabı ve sıcak çikolatasıyla çekildiği fotoğrafı internete atan ilk kızdan itibaren sıcak çikolata, kışın sanatsal etkinlikler sponsorudur. Pek de yakışır.

Kışın ilk akşam yemeği: Kereviz, lahana, karnabahar, pırasa dörtlüsü

Düşüncemiz belli 'Kötü yemek yoktur, lezzetli yapılamayan yemek vardır'. Eğer bu konuda hemfikirsek, kış akşamlarında kereviz, lahana, karnabahar, pırasa kare asıyla birlikte olacağız demektir. Afiyetler olsun.

Kışın erken kalkan hali: Tahin - pekmez

Limonun mutfak tezgahına verdiği zararı, pekmez vücuttaki mikroplara verir. Bu bilgiye ulaşıldığı günden bu yana da soğuk kış sabahlarına tahinle birlikte misafir olur. Başımızın üstünde de yeri vardır.

Kışın acil kurtarma ekibi: Ihlamur ve kuzenleri

faydalıbesinler

faydalibesinler

Hasta olmanın eşiğinden dönülememiş, kışın yan etkiler baş göstermişse, konuya kışın acil kurtarma ekibi dahil olur. Ihlamur, adaçayı ve kuzenleri "İç sıcak sıcak hiçbir şeyin kalmaz" emrini aldıkları gibi görevlerini yere getirirler.

Okuyucu destek bonusu: Salep

Salep Tarifi
Kışın şehri bembeyaz yapan kardan daha güzel yağan tek bir şey varsa salebin üstüne yağan tarçındır.

Velhasıl dostlar, eğer kışı seviyorsak, eğer kış varsa iyi ki bu yiyecekler de var.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?