https://yemek.com/tarif/izmir-kofte/ | İzmir Köfte Tarifi

İzmir Mutfağının Başlı Başına Bir Efsane Olduğunun Kanıtı 13 İzmirli Tarif

Favorilerime
Ekle

Instagram hesabımızdan bizi takip edenler bilir, her hafta bir şehrimizi "haftanın yöresi" olarak belirler ve tüm hafta boyunca o şehre ait lezzetleri tek tek tanıtmaya gayret gösteririz.

İşte bu çabamız sadece Instagram hesabımızla sınırlı kalmasın, ülkemizin zenginliklerini birlikte keşfettiğimiz serimizi tüm takipçilerimizle paylaşalım istedik, tam da bu yüzden bugün rotamızı İzmir'e çevirdik!

İzmir ile ilgili onlarca, yüzlerce güzellik sayabiliriz tabii ki ama bugün konumuz zenginliğiyle hem şaşırtan hem de midelere şenlik yaşatan o nefis mutfağı olacak! Kahvaltıdan akşam yemeğine, İzmirlilerin kendi dokunuşlarıyla güzelleştirdikleri boyozlar mı dersiniz, mis gibi zeytinyağlılar mı yoksa ana yemekler mi...

İştahınız şimdiden açılmaya başladıysa İzmir mutfağına ait bu yöresel yemek tarifleri ile bir an önce tanışmalısınız, bizden söylemesi!

O zaman İzmir'e sevgilerimizle diyor ve sizi İzmir yemekleri ile baş başa bırakıyoruz.

Unutmadan, Instagram hesabımızı hala takip etmiyorsanız "Haftanın Yöresi" başta olmak üzere tüm içeriklerimize kolayca ulaşmak için sizi hemen böyle alalım: Yemek.com Instagram hesabı

 • Samsades tarifi

Tatlı bir başlangıç olsun istedik, İzmir'in sevimli ilçesi Seferihisar'ın imza lezzetlerinden olan, lor peynirli dolgusu ve tarçınlı şerbetiyle şaşırtan bu miniklerle sizi tanıştıralım dedik.

İç baymayan enfes tatlı: Samsades tarifi

 • Boyoz tarifi

İzmir mutfağı ve kahvaltı dendiğinde akla gelen lezzetlerden biri İzmir tulum peyniriyse diğeri kesinlikle boyoz! Kendine has tadı ve katı yumurta ile servis edilmesiyle bugüne dek kahvaltılık olarak yenen tüm hamur işi tariflerini geride bırakan boyozla henüz tanışmadıysanız bir an önce mutfağa girmeli ve hemen denemelisiniz.

Her canınız istediğinde İzmir'e gidemeyecekseniz, bu tarifi not etmelisiniz: Boyoz tarifi

 • Pastiç tarifi

İlk bakışta ay çöreğine benzetebileceğiniz pastiç aslında İzmir'in mis kokulu pastanelerine özgü bir tarif. Kuru üzümlü ve kakaolu iç harcıyla şova kalkan İzmir'in bu unlu mamülünü artık siz de evde yapabileceksiniz.

Mis gibi kokar: Pastiç tarifi

 • Alaçatı kurabiyesi tarifi

İzmir'in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı, bildiğiniz gibi turizm açısından oldukça popüler adreslerden biri. Eğer en az bir kez sizin de yolunuz düştüyse bu mis gibi damla sakızı kokulu kurabiyelerle de mutlaka karşılaşmışsınız demektir. İşte bir sonraki gidişinize kadar beklemeyin diye, tadı damağınızda kalan o lezzet artık hep elinizin altında olsun.

Fırından mis kokular eşliğinde çıkacak: Alaçatı kurabiyesi tarifi

 • Kumru tarifi

İzmir mutfağından çıkan ve tadıyla, pratikliğiyle ünü tüm ülkeye yayılan, hatta ülke sınırlarını bile aşan bir lezzet o. Ancak bilirsiniz, İzmirliler başta olmak üzere kumrunun tadına İzmir'de bakmış olan herkese göre "Gerçek kumru, İzmir'de yenen kumrudur". O zaman aynısını evde yapmayı öğrenmenin vakti geldi de geçiyor bile!

Daha fazla vakit kaybetmeden: Kumru tarifi

 • Patlıcan çığırtma tarifi

Seferihisar ve Çeşme'den sonra, şimdi de sıra geldi yine İzmir'in ilçelerinden biri olan Bergama mutfağından çıkan ve Ege mutfağına ait özelliklerin hemen hepsini bünyesinde barındıran patlıcan çığırtmaya. Bolca zeytinyağıyla hazırlanan bu sebze yemeği, az malzemeli oluşuyla da kalpleri çalıyor...

Pratik bir şekilde hazırlanıyor: Patlıcan çığırtma tarifi

 • Girit kabağı dolması tarifi

Sebze yemeklerinin, hele de bol zeytinyağı kullanılarak hazırlanan mis kokulu ve hafif tatların arasında kendine has bir yeri olan, daha ilk lokmasıyla Ege özlemini dindiren bir tarif geliyor...

Sofrada güneş gibi parlıyor: Girit kabağı dolması tarifi

 • Şevketibostan tarifi

Bilirsiniz, nefis otların, belki de bugüne dek adını bile duyma fırsatı bulmadığınız yeşil yapraklı sebzelerin mutfağıdır Ege mutfağı. İşte o otlar arasında en bilinen ve sevilenlerinden biri de şevketibostan olur.

Üstelik bu kez sadece zeytinyağlı değil, etli: Şevketibostan tarifi

 • İzmir köfte tarifi

Bırakın İzmir ya da Ege mutfağına, o artık Türk mutfağının en klasik, en olmazsa olmaz lezzetlerinden biri. Patates ve kıymanın bir araya geldiği tüm tarifleri seviyoruz ama doğruya doğru, ona ayrı bir bayılıyoruz.

Her gün sofraya çıksa bıkan olmaz: İzmir köfte tarifi

 • İzmir lokması tarifi

İzmir sokaklarında dolaşırken burnunuza sık sık gelen o mis gibi lokma kokularını bilir misiniz? Nefis bir gelenek sayesinde yıllarda unutulmayan, iyi ki hep bizimle dediğimiz bir lezzet o!

Çıtır çıtır dokusu, o mis gibi kokusuyla, karşınızda: İzmir lokması tarifi

 • Damla sakızlı kurabiye tarifi

Sakız Adası'nda ve Çeşme Yarımadası'nda yetişen sakız ağaçlarından elde etme fırsatı bulduğumuz o damla sakızlı kurabiyeler şimdilerde ülkemizin dört bir yanında, her evde, her pastanede kendine yer bulsa da aslını unutmamak, sadece bu lezzet için bile İzmir'e kocaman bir teşekkür etmek şart.

Kokusunu içinize çeke çeke yiyiniz: Damla sakızlı kurabiye tarifi

 • Lorlu kurabiye tarifi

Daha önce hamurunda bolca lor peyniri kullandığınız bir kurabiye hazırlamış mıydınız bilemiyoruz ama... Ege kahvaltısı esintili bir kurabiye ile tanışmak istiyorsanız aradığınız tarif tam da karşınızda!

Malzemeleri hazırlayın, doğru mutfağa: Lorlu kurabiye tarifi

 • İzmir bomba tatlısı tarifi

Aslında kendisine İzmir'in yöresel ya da geleneksel lezzetlerinden diyemeyiz belki ama pek yakında onlar arasında da yerini alacağı kesin. Son yıllarda bir anda popüler olan bu tatlı rüyalara girecek türden iddialı.

Akışkanlığında kaybolursun: İzmir bomba tatlısı tarifi

Önemli bir not: "İzmir'in şöyle de nefis bir tarifi var." dediğiniz, eklemek istediğiniz tarifler olursa bize sözünü ettiğiniz yemeğin detaylı tarifini ve fotoğrafını kolayca gönderebilir, Yemek.com'da kendi isminizle yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak isterseniz sizi hemen şöyle alalım: Yemek.com'a Nasıl Tarif Yollanır?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?