Krep mi Pancake mi

Gözbebeklerimiz Pancake ve Krep Arasındaki Farklar Nelerdir?

Favorilerime
Ekle

Siz onları akıtma, döndürme, cızlama ya da tava keki olarak tanıyor olabilirsiniz. Daha iyisini hazırlamak için birbiriyle yarışan ve sunumlarıyla fark yaratan mekanların açıldığı modern adlarıyla krep ve pancake’den bahsediyoruz. Özellikle Pazar kahvaltılarının yıldızı olan bu ikiliyi Yemek.com olarak masaya yatırdık. Aralarındaki fark ve benzerlikleri bir bir değerlendirdik.

Pancake ve krep nasıl yapılır ve servis edilir?

Amerikan orjinli pancake, birbirinden tatlı servisleri ve podufuk kıvamıyla tam bir kahvaltılık. Dilimize yerleşen ismiyle akıtma diye de bilinen krep, tatlının yanı sıra yaygın olarak tuzlu olarak hazırlanıyor. Çeşitli iç malzemelerle tekrar fırınlandıktan sonra kısa sürede pişirilip, ikram edilen pek çok krepli tarif var. Örneğin; Kremalı ıspanaklı krep. Tatlı bir seçenek olarak da Fransızların ünlü “Crepe Suzette” tatlısını yabana atmayın.

Tül gibi ince oluşuyla (hayli geniş olduğundan) krep, dürüm yapmaya oldukça elverişli. Ezine’den gelen peynir, zeytin ezmesi, acı biber salçası, muhammara hatta elde kalan diğer krepler için babaannenizin yaptığı ayva reçeli ne güne duruyor? Bolca sürüp rulo şeklinde sarın sarmalayın krepleri.

Göz göz olmuş görünümü, hafif kalın yapısı ve podufuk dokusu ile pancake çatal bıçak yardımıyla tek tek yenir diye düşünmeyin. Akçaağaç şurubu, çırpılmış krema, taze meyve dilimleri ve hatta dondurma ile üst üste dizilip, servis edilen pancake kuleleri var.

Krep Kanepe

Krepten Kanepe Yapımı

Pancake ve krep yapımında kabartma tozu kullanımı

“Pancake karışımına kabartma tozu konulur, krep harcında kabartma tozunun işi yoktur” dediğinizi duyar gibiyiz. Evet genel olarak doğru ancak bu konuda siyahla beyaz kadar net bir ayrım yok. Örneğin; İngilizlerin pancake yapımında kabartma tozu bulunmuyor. Yumurta, süt ve unun karıştırılmasıyla hazırlanan harç küçük ölçeklerle yanmaz-yapışmaz tavada tek tek pişiriliyor.

Sünger gibi kabarması için genelinde kabartma tozu bulunan pankek tariflerinde alternatif olarak karbonat ve birkaç damla limon suyu hatta kefirden destek alabilirsiniz.

Pancake ve krep yapımında toz şeker

Başlı başına tatlı olarak tüketmeye daha yatkın olan ve geleneksel olarak Akçaağaç şurubu ile servis edilen pancake harcına bir miktar toz şeker ekleniyor. Bazı tariflerde şekerin yerini bal alıyor.

Krep hamuruna ise toz şeker eklenmiyor, küçük bir miktar tuz ile tutulan hamur, tek tek pişirildikten sonra kahvaltıda da tükettiğimiz tahin-pekmez, reçel, Nutella gibi hayatı tatlandıran lezzetlerle servis ediliyor.

Muzlu Pancake

Muzlu Pancake

Pancake ve krep hamurunun kıvamı nasıl olmalı?

Pankekin kalın göründüğüne aldanmayın siz, kalbi yumuşak onun. Pancake yapımında amaç tüy gibi hafif hamurlar elde etmek. Bu nedenle katı ve sıvı malzemeleri ayrı ayrı karıştırdıktan sonra birleştiriyor ancak çok fazla karıştırmıyoruz. Hamurun hafif topaklı kalması dert değil. Eğer kabartma tozu da eklediysek özelliğini kaybetmemesi için hamuru çok fazla bekletmeden pişirmeye başlıyoruz.

Hatta daha da yumuşak ve kabarık olması için yumurta sarısı ve beyazlarını ayırın. Beyazları tuz ile köpük kıvamına gelene kadar çırptıktan sonra yumurta sarılarını süt ve diğer malzemelerle karıştırın. Yumurta beyazlarını ezmeden sarılarına yedirip hazırladığınız harçtan pankekleri tek tek pişirin.

Pancake tarifinin aksine krep karışımını pütür kalmayacak şekilde bir çırpıcı yardımıyla karıştırmak gerekiyor. Kabartma tozu kullanmadığınız krep harcını oda ısısında 20 dakika kadar beklettikten sonra pişirmeye başlayabilirsiniz. Pankekin aslında bir tava keki olduğunu düşünecek olursak kıvamının bozaya yakın olması gerektiğini hep bir ağızdan söyleyebiliriz.

Pancake ve krep pişirme süreleri

Çok küçük bir miktar sıvıyağ ile yağladığınız yanmaz-yapışmaz tabanlı tavanın orta kısmına döktüğünüz pankek harcı çok fazla yayılmamalı. Kısa sürede kabarmaya ve sünger görünümünü almaya başlayan hamuru ters yüz ederek kısa sürede pişirmelisiniz bizden hatırlatması.

Hamuru döktükten sonra ocağın altını kısmayı ve elinizi çabuk tutmayı unutmayın. Hamur yaklaşık 1 cm. kalınlığında diye uzun süre pişirmeyin, içi sulu kalmayacak inceden inceye pişecektir. İlk defa krep ya da pancake hazırlıyorsanız birkaç adetini gözden çıkartın. Muhtemelen yakacaksınız demeyelim de fazla pişeceklerdir.

Kıvamı daha sulu olan krep harcından bir kepçe kadar yağlanmış tavaya dökün. El çabukluğu maharet, hamuru hızlıca tüm tavaya yayın. Orta ateşte pişirmeye başladığınız kreplerin orta kısımlarının göz şeklinde siyahlıklara bürünmesi cazip. Dantel inceliğinde olan krepleri geniş bir spatula ya da elinizle incitmeden ters yüz ederek pişirin.

Krep Tarifi

Krep Tarifi

Un, yumurta, süt gibi temel malzemelerle hazırlanan ve bu nedenle uzak da olsa akraba olduklarını düşündüğümüz pancake ve krebi mutfağınızdan eksik etmeyin, her gün bir yenisi eklenen pancake mekanlarını ziyaret edin. Farklı tat ve sunumlarla görsel bir şölene çevirdiğiniz sofralarınızı sevdiklerinizle paylaşın.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

firuze1 Nisan 2015 22:18
krep pankek ve akitma, , üçude birbirinden farklı seyler
Yanıtla
nesrin26 Kasım 2014 12:33
KREP DEĞİL ANACIM AKITMA O! AKITMA! ALLAHIM YA.....
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?