Çakallı Menemen Tarifi

Domatesin Kahvaltı Sofrasına Çok Yakıştığının Kanıtı 11 Farklı Kahvaltılık Tarifi

Favorilerime
Ekle

Mis gibi domatesler, en taze halleriyle tezgahlarda şu sıralar. Onları bol bol değerlendirmek, salça yapma hazırlıklarına başlamadan önce hem taze taze afiyetle yemek hem de çeşit çeşit tarifin içinde kullanmak gerek!

Domatesin belki de en çok yakıştığı öğün de kahvaltı olduğuna göre, hemen kolları sıvayalım ve birbirinden farklı, doyurucu ya da hafif ama her biri nefis domatesli kahvaltılık tarifler hazırlayalım.

Hafta sonu da yaklaşırken bu tariflerden en çok sevdiklerinizi tarif defterlerinize not etmeyi, sevdiklerinizi enfes bir hafta sonu kahvaltısına davet etmeyi ve şimdiden malzemelerinizi hazırlamayı unutmayın.

Bu domatesli kahvaltılık tarifler ile güne başlamak artık çok daha lezzetli olacak!

 • Açık tost

İki dilim ekmek arasına dünyaları sığdırabilen insanlar olarak tostu zaten çok seviyoruz ama söz konusu hızlıca yapılması gereken bir kahvaltı olmadığında şöyle açık açık, mis gibi ekmeğin üzerinde yerlerini almış malzemelerle dolu tostlara ayrı bir bayılıyoruz.

Domatessiz eksik kalır: Açık tost tarifi

 • Milföy hamurundan domatesli kolay tart

Milföy hamuru sayesinde tahmin ettiğinizden çok daha kolay bir şekilde hazırlanacak, tarifte yer almayan ama çok sevdiğiniz farklı kahvaltılık malzemeler varsa onları da seve seve üzerinde ağırlayacak.

Her haliyle nefis olacak: Milföy hamurundan domatesli kolay tart tarifi

 • Yumurtalı domates dolması

Daha bol proteinli bir kahvaltılık hazırlamak istiyorsanız yine mis kokulu domateslerin başrolü kapacağı ama bu kez yumurtanın da ona eşlik edeceği şöyle bol proteinli, besleyici ve doyurucu bir lezzete imza atabilirsiniz.

Görüntüsünü de çok seveceksiniz: Yumurtalı domates dolması tarifi

 • Çakallı menemeni

Menemeni bir de böyle deneyin! Domatesin katkılarının daha da fazla hissedildiği, sadece 5 malzemeyle hazırlanan bu menemen, Samsun mutfağından geliyor...

Tüm sofralara konuk olması gerekiyor: Çakallı menemeni tarifi

 • Beyaz omlet

Sporcuların kahvaltısına biraz renk gelmesin mi artık? Kabul, bol bol protein almak için kahvaltıda genel olarak yumurta aklarını değerlendiriyorsunuz ama domateslerle onları lezzetlendirmek de elinizde.

Çünkü böylesi çok daha nefis: Beyaz omlet tarifi

 • Fırında tulum peynirli omlet

Tam da hafta sonu kahvaltılarına yakışır bir başka omlette sıra! Çünkü "içinde yok, yok" desek yeri bir omlet bu. Sofraya onu tek başına çıkarıp yanında bir demlik de çay hazırlasanız kimsenin gözü başka hiçbir kahvaltılığı aramaz.

Hem gözü hem mideyi doyurur: Fırında tulum peynirli omlet tarifi

 • Kahvaltılık sucuk sote

Hafta sonu kahvaltısı demek biraz da mutfaktan yükselen o mis gibi sucuk kokusuna uyandığımız huzurlu, lezzet dolu sabahlar demek birçoğumuz için. İşte o sucuk kokusunda domatesin kokusunu karıştırıyor, daha bol malzemeli, ekmek bana bana yemek isteyeceğiniz bir lezzet yapıyoruz şimdi.

Hep sucuklu yumurta olmaz, bir de böyle deneyin: Kahvaltılık sucuk sote tarifi

 • Domatesli kiş

Enfes bir kiş hamuru hazırlıyor, domatesleri sıra sıra diziyoruz üstüne. "Tam da zamanıyken domatese doyalım" diyenler, sadece mevsiminde domates tüketmeye dikkat edenler için bulunmaz bir fırsat sunuyor bu kiş.

Domatese doyuruyor, damaklarda enfes bir tat bırakıyor: Domatesli kiş tarifi

 • Ajvar

Domatesle hazırlayabileceğiniz birbirinden nefis kahvaltılık sostan da söz etmeden geçmek olmaz. Bu tarifte patlıcan ve kırmızı biber de domatesi yalnız bırakmıyor, ortaya ekmeğin üzerine sürmeye doyamayacağınız enfes bir sos çıkıyor.

Bol bol yapıp kavanozlara doldurmalı: Ajvar tarifi

 • Kahvaltılık acı sos

Acı severler ise ajvardan çok bu tarife bayılacak. Çünkü içinde kullandığımız malzemeler sayesinde tam kıvamında, enfes bir acılık bırakıyor damakta. Domatesin o kendine has enfes tadını gölgelemeyen bir acılık hem de.

Mükemmel dengeyi yakalamak isteyenler buraya: Kahvaltılık acı sos tarifi

 • Baharatlı domates reçeli

Domates Reçeli Tarifi

Domates Reçeli Tarifi

Kahvaltı sofranıza en büyük farklılığı getirecek isimle listemizi sonlandıralım. Domatese bir kez daha hayran bırakacak bu özel reçel, ilk kez gören, duyan herkese ilginç gelse de tadına bakınca herkes onu çok seviyor, sofrasından eksik etmek istemiyor.

Domates hangi tarife dahil olsa efsane oluyor: Baharatlı domates reçeli tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?