buzluk-icin-taze-fasulye-nasil-yapilir

Zamandan Kazandıran Pratik Çözüm: Buzluk İçin Taze Fasulye Yemeği Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Yaz mevsiminin gelişiyle mutfaklarımızda pişen zeytinyağlı yemeklerden artmaya başlıyor. Kış ayları gelince de bu zeytinyağlıların özlemini çekiyoruz. Çünkü uygun fiyatlı ve lezzetlilerini bulmakta zorluk çekiyoruz. Gelin bu işe şahane bir çözüm bulalım. Tazecik fasulyelere henüz ekonomik bir şekilde ulaşma şansımız varken onlardan enfes bir taze fasulye yemeği hazırlayalım. Ama bu kez buzlukta donsunlar ve canımız çektiğinde çıkarıp yiyebilelim.

Özellikle çalışan hanımların ve beylerin en pratik yemek çözümlerden birine dönüşecek tekniklerden de biri o. Fasulyelerin yeşil rengini koruyarak en lezzetli şekilde dayanmaları için de önemli bir püf noktası var. Hadi o zaman bolca taze fasulye ve domateslerinizi hazır edin. Kışa hazırlıklarımız tam gaz devam ediyor.

Buzluk için taze fasulye nasıl yapılır?

buzluk-icin-taze-fasulye

Öncelikle fasulyelerin en taze ve kılçıksız fasulyelerden olmasına özen gösterin. Ayşe kadın, boncuk, börülce fasulye gibi fasulye çeşitlerinden dilediğinizi kullanabilirsiniz. Fasulyelerinizin uçlarındakı sap kısımlarını bir bıçak yardımıyla temizleyin. Bıçak ya da soyacak yardımıyla varsa kılçıklarını da temizleyin. Fasulyeleri dilediğiniz boyutlarda doğrayın. Ardından güzelce yıkayın.

industryeats

industryeats

Bir tencerenin içerisine su koyun ve kaynatın. Ayrı bir kabın içerisine soğuk su ve bolca buz koyun. Kaynayan suyun içerisine fasulyelerinizi koyun. Yaklaşık 3 dakika kadar sıcak suyun içerisinde bırakın. Ardından sıcak suyun içerisinde fasulyelerinizi maşa yardımıyla veya kevgir yardımıyla çıkarıp soğuk suyun içerisine koyun. Orada da 30-40 saniye beklettikten sonra şoklanan fasulyelerinizi bir süzgecin üzerine alın.

buzluk-icin-taze-fasulye-nasil-yapilir

Şoklama işlemi sayesinde fasulyeleriniz daha yeşil kalacak ve uzun süre dayanacaktır. Üstelik pişirme süresi de bu sayede kısalacaktır. Fasulyelerin suları güzelce süzüldükten sonra doğranmış domates, zeytinyağı ve salça ile birlikte güzelce bir kabın içerisinde harmanlayın. Ardından buzdolabı poşetlerine aktarın.

buzluk-icin-taze-fasulye-nasil-yapilir-1

Dilerseniz fasulyeleri şoklamadan sadece doğrayıp, yıkadıktan sonra diğer malzemelerle buluşturarak ya da çok hafif kavurarak da dondurma işlemine geçebilirsiniz. Dondurduktan sonra çözdürmeden direkt pişirme işlemine geçebilirsiniz.

buzluk-icin-taze-fasulye-nasil-yapilir-2

Pişirmek için; fasulyenizi buzdolabı poşetinden çıkarıp tencereye aktarın. Üzerine zeytinyağı ilave edin. Ara ara karıştırarak ve bir miktar su ilave ederek pişmeye bırakın. Tuzunu da ilave ettikten sonra yemeğiniz oldu bile. Dilediğiniz zaman buzlukta yemeğiniz hazır. Afiyetler olsun.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?