Isırgan Otu Çayı

Isırgan Çayı

Favorilerime
Ekle

Isırgan çayı, üzerinde yakıcı tüyler bulunan ve çok yıllık bir bitki olan ısırgan otunun yapraklarından hazırlanır. Dik gövdesi ve kenarları tırtıklı yaprakları ile tanınan bitkinin tüylü yaprakları cilde değdiği zaman kaşıntı, yanma ve kızarıklığa neden olur. Isırgan otu, saç ve cilt bakımına yönelik üretilen kozmetik ürünlerinde ve ilaç sanayide kullanılır. Halk arasında ise doğal ilaç olarak hazırlanan bitki, sebze ve çay olarak tüketilir.

Isırgan çayı nasıl hazırlanır?

Isırgan çayı ısırgan otlarından, ısırgan köklerinden ve ısırgan tohumlarından hazırlanır. Taze toplanan ısırgan otunun yapraklarından ve kökünden çay yapılabilir. Isırgan otunun yaprakları kaynamış suyun içine atılarak kaynatılır ve soğuyunca süzülerek içilir. Isırgan kökü ise soğuk suyun içine konularak su ile birlikte kaynatılarak hazırlanmalıdır.

Kurutulmuş ısırgan otundan çay yapılacağı zaman ısırgan otunun bir yıldan eski olmasına ve otlar arasında ısırgan otunun kök ve çiçek kısımlarının karışmamış olmasına dikkat edilmelidir. Kaynayan suyun içine kurutulmuş ısırgan otları ve öğütülen ısırgan tohumları atılarak ocağın altı kapatılır. Ocağın ısısıyla birkaç dakika haşlanan ısırgan otları, ocaktan kaldırılarak 10 dakika demlenmeye bırakılır ve süzülerek içilir.

Isırgan çayının faydaları

- D vitamini içeren ısırgan otu, kanı temizler ve civanperçemi çayı gibi kansızlığa iyi gelir.

- Isırgan tohumundan hazırlanan çayın prostat kanseri riskini azalttığı bilinmektedir.

- İdrar söktürücü özelliğe sahip olan ısırgan çayı, böbrekleri temizler ve idrar yolu hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olur.

- Isırgan otu çayı, ginseng ve tarçın çayı gibi bağışıklık sistemini güçlendirir.

Isırgan çayının yan etkileri

Isırgan çayı genel olarak güvenli kabul edilse aşırı ve bilinçsiz kullanıldığında bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Aşırı tüketildiğinde mide bulantısı, kusma, terleme ve ishal gibi hastalıkları ortaya çıkarır. Özellikle uzun süre tüketildiğinde kadınlarda adet döngüsünü bozabilir. Bunun yanı sıra hamile kadınlarda düşük riskini arttırabileceği için hamile kadınların ısırgan çayı tüketmesi tavsiye edilmez.

Yapılan araştırmalar sonunda ısırgan çayının kan şekerini yükseltiği görülmüştür. Aynı zamanda diyabet ilacı, hipertansiyon ilacı, kan inceltici ve lityum kullanan hastaların ısırgan çayı içmeden önce mutlaka doktora danışması gerekir.

Görselin kaynağı: http://www.herbsandoilsworld.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?