Mısır Püskülü Çayı

Favorilerime
Ekle

Mısır püskülü çayı, tek yıllık tarım bitkisi olan mısırın lif benzeri püskül kısımlarından hazırlanan çaydır. Şerit şeklindeki mısır kabukları ile mısır arasında bulunan bu püsküller halk arasında mısır saçağı olarak tanınır. 10 -30 cm uzunluğundaki bu saçaklar ipliksi bir yapıya sahiptir ve iyileştirici özelliği ile eski Çin tıbbında geleneksel ilaç olarak kullanılmıştır. Aynı zamanda mısır püskülü hem çay olarak hem ilaç yapılarak Amerikan yerlileri tarafından da tüketilmiştir.

Mısır püskülü çayı nerede bulunur?

Mısır püskülü çayı, tıpkı melisa çayı, sinameki çayı gibi hazır bitki çayı halinde aktarlardan ve şifalı ürünler satan büyük marketlerden satın alınabilir. Evde mısır püskülü çayı hazırlamak için kullanılacak mısır püskülleri ise aktarlarda ve gıda satışı yapan internet sitelerinde bulunabilir.

Açık sarı, kızıl ve kahverengi gibi renklerde olan bu mısır püsküllerini küçük poşetler içinde bütün halinde veya kıyılmış olarak bulunur. Satın alınan mısır püsküllerinin bir yıldan eski olmamasına dikkat edilir. Çay için kullanılacak taze mısır püskülleri ise bahçelere ekilen mısır bitkisinin koçanlarının başından yaz aylarında, mısır bitkisi çiçeklenmeden toplanabilir.

Mısır püskülü çayı nasıl demlenir?

Mısır püskülü çayı hazırlamak için ilk olarak seçilen püsküller küçük küçük doğranır ve kaynayan suyun içine atılır. Mısır püskülü çayı yaparken püskülleri su ile birlikte kaynatmamak gerekir. Suyun içine atılan mısır püskülleri 10 -15 dakika kapağı kapalı kalacak şekilde demlendirilir ve içilebilir. Çay için kullanılan ölçü 1 su bardağı suya kıyılmış 2 tatlı kaşığı püskül şeklindedir. Aynı zamanda mısır püskülü çayının zayıflama özelliğinden yararlanılacak ise kiraz sapı ile birlikte hazırlanması gerekir.

Mısır püskülü çayının faydaları nelerdir?

- İdrar yolları, mesane ve prostat bezi enfeksiyonu gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Mısır püskülü çayı bu hastalıklara karşı kullanılacaksa civanperçemi ile birlikte hazırlanması gerekir.

- Mısır püskülü çayı, vücuda kuvvet verir.

- Kırkkilit çayı gibi romatizma ağrılarına iyi gelir.

- Kan şekerini dengeleyen mısır püskülü çayı, diyet yaparken zayıflamaya yardımcı olur.

- İdrar söktürücü özelliğe sahip olan mısır püskülü çayının, böbrek taşı oluşumunu azalttığı düşünülmektedir.

Görselin kaynağı: http://nasilicilir.com/


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?