lahmacun-harcinda-neler-olmali-one-cikan

Olmazsa Olmazları Var: Lahmacun Harcına Hangi Malzemeler Konmalı?

Favorilerime
Ekle

Türk mutfağı denince kebap ve baklavadan sonra o incecik hamuru, içindeki bol harcıyla dünyaya ismini duyurmuş isimlerden biri de lahmacun. Her yörenin hatta her evin kendine ait bir lahmacun tarifi var. Kimimiz içerisine bolca soğan ilave ederken kiminin lahmacunda olmazsa olmazı sarımsak. Bazılarımız harcına biber koyarken bazılarımız salça olmadan harcı olmaz diyor. Peki nedir bu işin doğrusu? Gelin bugün hazırlayabileceğiniz en nefis lahmacun harcının yapımına beraber göz atalım. Mutlaka olması gerekenleri ve opsiyonel seçimleriyle karşınızda en iyi lahmacun harcının hazırlanışı. Sizin lahmacun harcında tercihiniz hangi malzemelerden yana? Onları da yorumlara bekliyoruz. Şimdiden ellerinize sağlık.

  • Lahmacun harcına hangi malzemeler konur?

lahmacun-harcina-ne-konmali1

Lahmacun harcı; kıyma, baharatlar, tuz, soğan temelinde şekillenen bir harç. Olmazsa olmazları arasında çok kaliteli kıyma kullanımı geliyor. Kıymanın lezzetini arttırmak için ise içerisine yan roller giriyor. Genellikle içerisine soğan mutlaka konuluyor. Soğanı ilave etmenin ise ince ve hassas bir noktası var. Soğan suyunu fazla bıraktığı takdirde harç çokça sulu olabiliyor ve lezzeti bozuluyor. Bu nedenle çok ince kıyarak eklemek, rondodan ya da rendeden geçiriliyorsa da suyunun bir kısmını sıkarak ilave etmek önemli.

lahmacun-harcina-ne-konmali2

Domates de eklenebiliyor harca. Ancak bu da tamamen tercih meselesi. Maydanoz, sarımsak, kapya veya yeşil biber de lahmacun harçlarında sıkça kullanılan malzemelerden. Baharat olarak ise genellikle toz kırmızı biber, pul biber ve karabiber tercih ediliyor. Kimyon ise opsiyonel. Bir diğer opsiyonel malzeme ise salça. Bazı tariflerde salça kullanılırken (renk vermesi adına), bazı tariflerde kullanılmıyor. Ancak salçanın harca nefis bir renk kattığı aşikar. Harca kuyruk yağı, tereyağı ya da zeytinyağı eklendiği durumlarda söz konusu. Tüm malzemeler aslına bakarsanız lahmacun harcına çokça yakışıyor. Buradaki önemli unsur damak zevki.

  • Lahmacun içi nasıl yapılır?

lahmacun-harcina-ne-konmali3

İşe önce orta yağlı ve tazecik bir kıyma seçerek başlayın. Yağsız kıyma tercih ederseniz lahmacununuz kuru kuru olacaktır. Soğanları incecik kıyıp maydanozları da aynı şekilde doğrayın. Bunlardan sonrası tamamen damak zevkinize bağlı. Domates, sarımsak, biber, taze nane gibi ilavelerde bulunabilirsiniz. Domates ekleyeceksiniz ortasındaki tohumlu kısmı çıkararak ilave etmeye özen gösterin.

lahmacun-harcina-ne-konmali4

Baharatları da ilave ettikten sonra güzelce yoğurun ve en az 1 saat dinlendirin. Lahmacun içinin diğer püf noktaları ve detaylı anlatımı için sizi buradan alalım: İşin Sırrı Bu Püf Noktalarında Saklı: Lahmacun İçi Nasıl Hazırlanır? Şimdiden ellerinize sağlık!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?