Sertleşmesin, Lokum Gibi Olsun: Ciğer Nasıl Kızartılır?

Favorilerime
Ekle

Her yörenin ciğeri ayrı meşhur. Ciğerin mangalda pişmiş hali, ciğer sotesi, kavurması... Hepsinin soframızdaki yeri çok başka. Ancak ciğerin en nefis hali ne diye sorsak çoğumuzun yanıtı kızarmış hali olurdu. Yaprak ciğeri, Arnavut ciğeri gibi versiyonlarında özellikle lokum gibi olması önemli. Severek tükettiğimiz ciğerin bu kez kızartılırken dikkat edilmesi gereken püf noktalarıyla geliyoruz. Çok basit adımlarla, az malzemeyle nasıl hazırlayacağınızı anlatalım. Hadi buyurun.

Ciğer nasıl kızartılır?

ciger-nasil-kizartilir-1

Ciğeri pişirmeden önce yapılan en büyük hataların başında ciğeri yıkamak geliyor. Kullanacağınız ciğer türü (kuzu, dana vb) hangi tür olursa olsun yıkmamanızı öneririz. Ciğerleri pişirmek istediğiniz boyutlarda kestikten sonra bir süzgecin üzerine alın. Altına bir kap koyun ve yıkamadan bu şekilde bekletin. Hem lezzetini kaybetmez hem de pişerken sertleşmez.

ciger-nasil-kizartilir-2

Karbonat ve un önemli püf noktası

Doğrudan kızartmak yerine ciğeri önce unlu bir karışımla kaplamak en nefisi. Bu sayede dışı çıtır çıtır olurken içi yumuşacık kalır. Bunun için bir diğer püf noktası ise karbonat kullanmak. Un, karbonat ve tuzdan oluşan bir karışıma dinlenen ciğerlerinizi bulayın. Ardından fazla ununu atması adına yeniden süzgecin üzerine alıp alt üst edin. Fazla ununun atılması önemli. Bu sayede üzerinde yanmalar oluşmaz.

ciger-nasil-kizartilir-3

Kullanacağınız yağın ilk kez bu ciğeri kızartmak için kullanılan bir yağ olmasına özen gösterin. Yağı tavaya alıp kızdırın. Ardından ciğeri yağa atın. 3-5 dakika arasında pişirin. Daha fazla pişirmemeye özen gösterin. Aksi takdirde sertleşmesine neden olabilirsiniz. Bu zaman aralığı ciğerin tam kıvamında kızarması için yeterli olacaktır.

ciger-nasil-kizartilir-4

Ardından ciğerlerin fazla yağını kevgir yardımıyla süzdürerek ocaktan alın. Dilerseniz sumaklı soğan ve kızarmış patates desteğiyle servis edebilirsiniz. Afiyetler olsun!Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?