TARİF / YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Çıtırtılarıyla İştahınızı Katlayacak Hazır Baklavalık Yufkadan 11 Pratik Tatlı Tarifi

yemek.com
Yemek yemediğim zamanları, ne yiyeceğimi düşünerek değerlendiririm.

Sıkça Yenen Konular

Hiçbir şey insanın evde, elleriyle özene bezene hazırladığı, binbir emekle açtığı yufkalarla yapılan lezzetlere benzemez, bir kere bunu en baştan kabul etmek lazım ama... Hazır yufkaların pratikliğini de yok sayacak değiliz sonuçta.

Özellikle söz konusu olan piştiğinde çıtır çıtır oluşuyla kalpleri çalan baklavalık yufkalarsa değmeyin keyfimize. Pişince damaklarda uzun süre iz bırakan çıtırlığı ve lezzeti bir yana, bir de öyle pratik tatlılara imza atılıyor ki onunla...

Hazır baklavalık yufkalardan bugüne dek yalnızca baklava yapmak için faydalandıysanız bir an önce bu tariflerle buluşmalısınız diyor ve sizi hemen baklavalık yufkadan tatlı tariflerimize doğru alıyoruz.

Afiyet, bal, şeker olsun, mutfağınızdan pratiklik, sofranızdan lezzet eksik olmasın.

Kaç tane yiyeceğinizi sayamayacaksınız: Tahinli fıstıklı sarma

Tahinli nefis bir muhallebi, çıtır çıtır baklavalık yufkalar ve toz Antep fıstığı... Sadece içindekileri öğrenince bile şöyle bir yutkunma sebebi olan, videosunu izleyince koşar adım markete gitmek, malzemeleri almak isteyeceğiniz bir lezzet o.

Yeri gelir baklavayı bile unutturabilir: Tahinli fıstıklı sarma tarifi

Baklava yapmak şart değil ya: Bayram tatlısı

Biz ona bayram tatlısı diyoruz, zira kendisi bayram günlerinde baklava yapmak istemeyenlerin en pratik kurtarıcısı oluyor, gelen tüm misafirlerden tam puan alıyor. Tabii biz onu yapmak için bayram olmasını beklemiyor, canımız her tatlı istediğinde baklavalık yufkalarımızı hazır ediveriyoruz.

Mis oluyor, mis: Bayram tatlısı tarifi

Hepsi bir arada: Baklava yufkasında kadayıf sarma

Baklavalık yufka, kadayıf ve ceviz içi bir araya geliyor, bu lezzet tabakta üzerine gelen Antep fıstığıyla daha da unutulmaz bir tatlıya dönüşüyor.

Şerbetli tatlı sevenlerin yeni favorisi olacak: Baklava yufkasında kadayıf sarma tarifi

O bir Karadeniz harikası: Laz böreği

İçindeki nefis muhallebiyle farkını ortaya koyan bu nefis tatlının en güzelini yemek için elbette Karadeniz'e doğru yol almak gerekir ama canımız her istediğinde de yollara düşemeyeceğimize göre onu evde, en lezzetlisinden, en pratiğinden yapmayı da öğrenmek gerek.

İşte tam olarak şöyle: Laz böreği tarifi

Bu kez işin içine irmik de giriyor: İrmikli perde tatlısı

Hazırlaması yalnızca 10 dakikanızı alacak, 20 dakikada da pişirip misler gibi bir tatlı ortaya çıkaracaksınız diyoruz. Üstelik bu kez baklava yufkasını yalnız bırakmıyor, irmikten de destek alıyoruz.

Arasına da kaymak ya da dondurma geldi mi, tamamdır: İrmikli perde tatlısı tarifi

Farklılık mı istemiştiniz: Limonlu süt tatlısı

Baklavalık yufkaları kullanarak yapabileceğiniz en farklı, en sıra dışı, aynı zamanda da en lezzetli ve ferah tatlılardan biri o! İrmik, süt, limon kabuğu rendesi ve vanilya bir araya gelir de ortaya lezzetsiz bir şey çıkabilir mi zaten?

Dilimlerce yenir: Limonlu süt tatlısı tarifi

Bakmayın adına, kendisi en değerlilerinizden olacak: Paçavra tatlısı

Adını duyunca yüzünüzü buruşturmuş olabilirsiniz ama aslında kendisi bir kez tadına bakınca her gün yapmak isteyeceğiniz kadar lezzetli. Öyle ki bağımlılık yapabilir, en değer verdiğiniz, en çok sevdiğiniz tatlılar arasında üst sıralara tırmanabilir.

Hem pratik hem de pek nefis: Paçavra tatlısı tarifi

Pratikliğin böylesi: Armutlu strudel

Avusturya mutfağının meşhur lezzetlerinden strudel, aslında hamuru da evde hazırlanarak yapılabilecek özel bir tarif ama baklavalık yufkalardan destek alarak aynı lezzeti yakalamanız da mümkün. Dilerseniz iç harcını elmalı ya da vişneli olarak da hazırlayabileceğiniz strudel, çay saatlerinizin yeni yıldızı olmaya aday.

Mutfakta ona yer açın: Armutlu strudel tarifi

Tam kıvamında, çıtır çıtır: Tahin helvalı çıtır rulo

Şefimiz Yasemin'in tüm püf noktalarıyla bir bir anlattığı, tahin helvasıyla hazırlanıyor oluşuyla şaşırtan ama bir kez tadına bakınca yemelere doyulmayan rulolar bunlar.

Bu çıtırtılara kayıtsız kalmak imkansız: Tahin helvalı çıtır rulo tarifi

Mevsimini dört gözle bekleme sebebi olur: Bal kabaklı pide

Sadece 5 malzemeyle hazırlanan, bal kabağını hiç sevmeyen insana bile sevdirecek kadar iddialı bir pide bu. Yılın çok kısa bir zamanı bizimle birlikte olan bal kabağının mevsiminin gelmesini dört gözle bekleme sebebiniz olacak, öyle diyelim.

Pidelerin en tatlısı: Bal kabaklı pide tarifi

Baklavasız olmaz bonusu: Ev yapımı kolay baklava

Bu kadar çok baklava demişken bir baklava tarifi vermeden olmaz dedik, ondan vazgeçemeyenlerin karşısına yine pratik bir tarifle çıkageldik. Kolayca hazırlanışını hazır baklava yufkalarına borçlu olan bu baklava, harcındaki mis kokulu malzemeyle, pratikliğiyle, lezzetiyle size bugüne dek yediklerinizi unutturabilir.

Artık hep onu yapmak isteyeceksiniz: Ev yapımı kolay baklava tarifi

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?