Artan Ramazan Pidelerini Değerlendirmenin En Lezzetli Yollarını Sunan 9 Tarif

yemek.com
Zeynep Çetin
Yemek yemediğim zamanları, ne yiyeceğimi düşünerek değerlendiririm.
Zeynep Çetin
254085 takipçi2170 içerik

Sıkça Yenen Konular

Cemre Özgüzel
Şubat 23
Zeynep Çetin
Şubat 19
Pepsi BadgeAdvertisement
Pepsi
Şubat 9
Zeynep Çetin
Şubat 22

Ramazanın gelmesiyle birlikte tüm fırınlardan yükselmeye başlayan misler gibi pide kokuları, sıcak sıcak alınıp içine tereyağı sürülerek afiyetle yenen o pideler, pidelerimiz...

Kendisini taptazeyken afiyetle yemeye, iftar sofralarımızı onunla zenginleştirmeye bayılıyoruz ama bir önceki iftardan kalan, sahurda yense dahi hala tamamı bitmeyen, bayatlamaya yüz tutan hallerini de değerlendirmeyi öğrenmeliyiz bizce.

Hem bilirsiniz, israfı hiç ama hiç sevmeyiz.

O zaman ne yapıyoruz, ramazan pidesiyle yapılan tarifleri öğreniyor, onlarla iftar sofralarının yıldızı olacak, yiyen herkese tarif sordurtacak efsane lezzetler hazırlıyoruz.

Şimdiden afiyet, bal, şeker olsun.

Bayat pide kebabı tarifi

11 ay sabırla beklediğimiz ramazan pidelerine kavuşmuşken onları ziyan edecek değiliz, her bir lokmasını tek tek değerlendirebiliriz! Üstelik bu kez oldukça pratik...

Şipşak hazır: Bayat pide kebabı tarifi

Tirit tarifi

Ülkemizin hemen hemen her yöresinde ufak farklılıklarla da olsa kendine yer buluyor, et suyuyla ıslatılan pidelerin üzerine konan didiklenmiş etle lezzetine doyum olmuyor. Kimi yörelerde düğün yemeği olarak sunuluyor, kimi yörelerde tüm özel günlerde kurulan sofraların yıldızı oluyor.

Yıllardır süregelen lezzet: Tirit tarifi

Galacoş tarifi

Kuşbaşı etlerin pahalılığını da unutmamak, pideyi, sürekli parça etle bir araya getirmemek lazım tabii. Biraz kıyma, e biraz da ona eşlik edecek mercimekle de pidelerin üzerini şenlendirebilir, ortaya şöyle tüm iftar sofralarına yakışır efsane bir lezzet çıkarabilirsiniz.

O bir Bayburtlu, o bir harika: Galacoş tarifi

Tavuklu fette tarifi

Bir Arap yemeği olsa da namı yavaş yavaş ülkemizi de sarmaya başlayan tavuklu fette, yoğurt ve tahinle hazırlanan sosuyla, içine dahil olan nohutlarla kendine özgü bir tada kavuşuyor. İftar sofraları için hem ekonomik, hem pratik hem de çok lezzetli bir ana yemek alternatifi oluyor.

Bayat pideler de ziyan olmuyor, mis: Tavuklu fette tarifi

Balaban kebabı tarifi

7'den 77'ye sofradaki herkesin kalbini fethedebileceğiniz bir lezzet o. Çünkü et yiyip de köfte sevmeyene henüz rastlanmadı, o köftenin küp küp kesilmiş pideler, yoğurt ve nefis domates sosla buluşmasına bugüne dek kimse hayır diyemedi.

Teşekkürler Eskişehir: Balaban kebabı tarifi

İskender tarifi

Genelde dışarıda hazır olarak yemeye alışık olduğumuz bu lezzeti evde yapmayı henüz denemediyseniz hiç vakit kaybetmeden, ilk fırsatta deneyin deriz. Tırnak pideyle yapabileceğiniz gibi ramazan pidesiyle de misler gibi hazırlayabileceğiniz bu lezzetin ev yapımı halini de çok seveceksiniz, eminiz.

Her gün olsa her gün yenir: İskender tarifi

Manisa kebabı tarifi

Manisa kebabı ne yazık ki bir Adana, Urfa kebapları kadar bilinmez bilinmesine ama... Tadına bir kez bakanın damağında uzunca bir süre izi alır, "Keşke tarifi olsa da yapsam" diye düşündürür. İşte tam da bunun için ev yapımı nefis bir Manisa kebabı hazırladık. İster misafirlerinizi çağırdığınız iftar sofralarında değerlendirin isterseniz yalnızca kendinizi şımartmak için yapın, fark etmez...

Bu lezzet her anı güzelleştirmeye yeter: Manisa kebabı tarifi

Yoğurtlu kebap tarifi

"Yok artık, bu kadar da olmaz, olamaz" demeyin, mutfakta imkansız diye bir şey yoktur. Bayatlamaya yüz tutan ramazan pidelerinizi misler gibi değerlendirebileceğiniz bu lezzet, size dışarıda yediğiniz en lezzetli yoğurt kebabını bile bir lokmasıyla unutturur.

İddialıyız: Yoğurtlu kebap tarifi

Pideli köfte tarifi

Pideli Köfte Tarifi

Pideli Köfte Tarifi

Yine o çok sevdiğimiz köfteyle kapanışı yapalım dedik, pidelerin üzerine özenle dizdiğimiz bu köfteyi bir de üstüne gezdirdiğimiz tereyağıyla taçlandırdık.

Böyle iştah açan bir koku başka yerde yok: Pideli köfte tarifi

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?