https://yemek.com/tarif/yuksuk-corbasi | Yüksük Çorbası Tarifi

Bütün Sofraların Yıldızı Olabilecek Nohutla Yapabileceğiniz 17 Nefis Tarif

Favorilerime
Ekle

Açın bir harita, Anadolu'ya dikkatli gözlerle bakın bir. Yaklaşık 3 saniye sonra gözünüze "Bereket" kelimesi belirecek.

Öyledir çünkü bizim mutfağımız. En yok günlerde bile tasarruf etmeyi, azdan çok lezzet çıkarmayı, bereketli olmayı bilir. Tabii bunları yaparken tarhanadan, mercimekten, nohuttan destek alır. Dünyanın en doyurucu ve lezzetli destekleridir bunlar.

Fakat bugün nohudun sahne günü. İstediği takdirde bütün sofralara, her türlü tarife ayak uydurabileceğini gösterecek bugün nohut.

Nohut tarifi

O kadar uzun süredir birlikteler, o kadar uzun süredir milyonlarca sofraya bizdenlik ve lezzet kattılar ki pilav bile tek başına verebilir tarifi. Hatta 2 kilo pirinç tek başına yapabilir nohut yemeğini...

Öyle seviyorlar birbirlerini: Nohut tarifi

Pastırmalı humus tarifi

Nohudun belki de en farklı, en lezzetli hallerinden bile olan humusu daha önce böyle hiç denemediniz. Restoranlarda yiyip hayran kaldığınız pastırmalı humus artık sizin mutfağınızda!

Bozmaya kıyamazsın: Pastırmalı humus tarifi

Ayran aşı çorbası tarifi

İlerleyen saniyelerde göreceğiniz tariflerin yanında ve mizacını düşününce çok büyük bir sürpriz değil aslında nohudun çorba olabilmesi. Var onda o yetenek...

Ama bu kadar güzel olması ayrı bir şov: Ayran aşı çorbası tarifi

Şorbik tarifi

Etli, nohutlu ve sütlü nefis bir tarif o. Doyuruculuğuyla ana yemek olarak da tüketilen, diğer yandan düğün çorbası da denilen şorbik yiyeceğiniz en nefis lezzetlerden biri olacak.

Tadına doyum olmaz: Şorbik tarifi

Mantarlı nohut yemeği tarifi

Her zaman aynı tabak içerisinde bulunmaya alışkın olmayan nohut ve mantar ikilisini bir araya getirdik, ortaya çok doyurucu bir ana yemek çıktı.

Yanına da bulgur pilavı: Mantarlı nohut yemeği tarifi

Sebzeli nohut köftesi tarifi

Bu topraklarda yemek konusunda aşırı iyi olduğumuz, belki de en iyi olduğumuz konu köftedir. Binbir çeşidini yaparız. Neredeyse kartonpiyerden bile yenilebilir bir köfte çıkartırız. Böyle mutfaklara nohut verince...

Uçarız haliyle: Sebzeli nohut köftesi tarifi

Etli nohut yemeği tarifi

En fazla özlenen ev yemeklerinden olan etli nohut yemeği bakliyatların varlığına şükretmek için yeterli bir sebep. Anne evini hatırlatan etli nohut yemeği besleyiciliğiyle de her sofraya yakışan bir tarif.

Turşu da varsa tamam: Etli nohut yemeği tarifi

Nar ekşili nohut salatası tarifi

Salata diyince aklınıza sadece marullu salatalar geliyorsa orada durun. Başrolünü verdiğimiz nohut sayesinde hem doyurucu hem de besleyici bir öğün geçirmenizi sağlayacak bu tarif nar ekşisi desteğiyle de şaha kalkıyor.

Gün boyu tok tutar: Nar ekşili nohut salatası tarifi

Yuvarlama tarifi

Yolumuzu Gaziantep'e düşürüyor ve yörede özellikle Ramazan Bayramı'nda her evde yapılan tarif olan yuvarlama için kollarımızı sıvıyoruz. Çorba görünümlü, çok doyurucu bir tarif o.

Tüm emeklere değer: Yuvarlama tarifi

Tatlı patatesli nohut salatası tarifi

Tatlı patatesin son aylarda yıldızı parlıyor. Kuvvetle muhtemel 2016 yılı da ona iyi gelecek. Arkasına nohudun da rüzgarını alınca bir 10 yıl podyumlarda görebiliriz onu...

Yakışır: Tatlı patatesli nohut salatası tarifi

Falafel tarifi

Biraz mübalağa sanatı hakkımızı da kullandık tabii bir ülke mutfağını falafele sığdırarak ama Lübnan denince akla gelen birkaç şeyden biri falafel.

Peşinden koşmaya değer: Falafel tarifi

Yüksük çorbası tarifi

Mantıyla nohudun birleşmesinden hiç kötü bir şey çıkabilir mi? İşte yüksük çorbası da mantı, nohut ve et suyunun birleşiminden oluşan iç ısıtan bir çorba tarifi. Onun olduğu sofranın kötü olma ihtimali ise yok.

Kaşıklar dolsun: Yüksük çorbası tarifi

Humus tarifi

Nohuda sormuşlar "En sevdiğin tarif ne?" diye. Nefes bile almadan, kaynar suya atlamadan, tereddütsüz humus demiş. "Çok sıkıldım birbirine benzer sofralardan" diye de eklemiş.

Haklı: Humus tarifi

Fırınlanmış nohut cipsi tarifi

Patlamış mısırdan, çerez tabaklarından, yeri geldiğinde kabaktan, zaman zaman milföyden, çoğu zaman patatesten olan beklentilerinizi nohuda yönlendirebilirsiniz.

Gönül rahatlığıyla: Fırınlanmış nohut cipsi tarifi

Borani tarifi

Plazaların arasında çok bilinen yemek tarifleri arasında yer almaz borani. Anadolu'nun bereketli mutfaklarında daha çok bilinir. Bugün bunu biraz değiştirme vakti.

Herkes duysun: Borani tarifi

Pancarlı humus tarifi

Nohut söz konusu olunca ondan humus yapmadan duramıyoruz, onu meze olarak da çok seviyoruz. Şimdi bildiğiniz humus tariflerini unutma zamanı, çünkü sırf rengiyle bile kalpleri çalacak pancarlı humus sahnede.

Çok güzelsin: Pancarlı humus tarifi

Nohut dürümü tarifi

Nohut Dürümü Tarifi

Nohut Dürümü Tarifi

İçinde kebap, dönerle alışık olduğumuz dürümleri şimdilik bir kenara kaldırın. Çünkü Gaziantep mutfağından nefis ve farklı bir önerimiz var. Kendisi doyuruculuk ve ekonomiklik açısından bir dünya harikası olan nohut dürümden başkası değil!

Dengeler değişiyor: Nohut dürümü tarifiDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

Gülay Erken11 Ocak 2016 3:36
Bence eksik bırakmışsınız, Ege'de salçasız, etli nohut yemeği yapılır, kesinlikle onu da koymalıydınız.
Yanıtla
Ali Emre Yurtsever11 Ocak 2016 1:56
Olmadı şimdi ama... Nohut Dürümünü unutmuşsunuz :)
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?