Bayramda En Azından Birini Mutlaka Yapmak İsteyeceğiniz 19 Nefis Tatlı

https://yemek.com/tarif/ay-tatlisi/ | Ay Tatlısı Tarifi
Neşe Gülmez
Portobello mantarının mutlulukla bir ilgisi olmalı.
Neşe Gülmez
21766 takipçi414 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Şubat 15
Zeynep Çetin
Ocak 16, 2015
YENİ
Vestel
Nisan 12
YENİ
Yemek.com
Nisan 16

Bayram gelenekleri birçokları için klişe kıvamında değerlendirilse de artık, hiçbir zaman öyle olmamalı. Bundan 10 sene sonraya hatıra bıraktığımız şeyler, sevdiklerimizle birlikte aynı sofraya oturup afiyetle sohbet ettiğimiz anların toplamıdır. O yüzden bayram tatlıları önemlidir, bayram tatlıları mühimdir. Kısacası bayrama özel tatlı tarifleri olmadan tüm bayramlar biraz yarımdır.

Biz aşağıya baklava da ekledik ama her sene baklava yapmak istemeyebilirsiniz sonuçta. Bayram tatlıları tarifleri bu kadar fazlayken misafirlerinize küçük sürprizler de yapmak isteyebilirsiniz. Deriz ya hep, değişiklik iyidir çoğu zaman. Bünyeyi, ruhu, karakteri ve damağı zinde tutar. Sıradanlığın o bunaltıcı sıcaklığından kurtarır insanı. Bu bayramda bile olsa böyle.

Hazırsanız seçin tarifinizi bir koşu mutfağa gidelim. Bayram tatlısız olmaz.

İyi bayramlar!

"Ben yapılışlarını izlemek istiyorum" diyenlere özel video bonusuyla başlayalım: Bayramda en az birini yapmanız gereken 8 tatlı tarifi

Kalburabastıyı kıskandıracak cevizli ve hurmalı bayram tatlısından tutun, şekliyle insanın içini açan irmikli gül tatlısına, şerbetlisinden sütlüsüne, bayram sofralarınıza farklılık katacak tatlılar bunlar!

Birinci günün sonunda bitebilir: Kadayıf tarifi

Peşin peşin uyaralım. Bir şov yapıp bayram sabahını kadayıfla karşılamaya kalkarsanız, öyle baklavada olduğu gibi "Hadi bir tane daha vereyim" şeklinde tekliflerle gitmek zorunda kalmazsınız...

Kendileri alır zaten: Kadayıf tarifi

Sakın, dışarıdan alırız lafını duymadım: Tulumba tatlısı tarifi

Diğer şerbetli tatlılara nazaran satın aldığında az biraz daha ekonomik olan bir tatlı tulumba. O yüzden "Amaaan kim yapacak şimdi, alır geliriz" diyenler olabilir.

Duymadık öyle bir şey: Tulumba tatlısı

Bayram yaza gelirse: Lokma tatlısı tarifi

Lokma tatlısı halet-i ruhiyesi yüzünden çok yaz tatlısı olmasa da, yazlıkların ve yazlıkçıların favorilerinden. Özellikle son yıllarda yaz akşamlarına konuk olmayı biliyor.

Güzel seçim olacaktır: Lokma tatlısı tarifi

Sarayda bayram: Revani tarifi

Osmanlı mutfağının en güzel miraslarından biridir revani. Hakkını vererek yapanların sayısı, memlekette bulgur pilavını düzgün yapanlardan azdır ama...

Biz size güveniyoruz: Revani tarifi

Evden çıkmak istemeyebilirsiniz: Ekmek kadayıfı tarifi

Büyükleri falan ziyaret edeceksiniz, onları mutlu edeceksiniz, tüm aile hep birlikte olacaksınız. Bayram öyle güzel. Lakin ekmek kadayıfının bu konuda alamadığı riskler var...

Mutfaktan çıkamazsınız: Ekmek kadayıfı tarifi

Revaninin tahtını sallayacak: Paçavra tatlısı tarifi

Yalancı revani olarak da bilinen paçavra tatlısı, size en pratiğinden en lezzetli tatlı nasıl yapılır gösterecek. Üzerine de bir parça kaymak, biraz çikolata kreması geldi mi, değmeyin keyfinize.

Bir dilim asla yetmez: Paçavra tatlısı tarifi

Gözün baklavada kalmasın diye: Sütlü Nuriye tarifi

Sütlü Nuriye Tarifi

Sütlü Nuriye Tarifi

Baklava sevdasını, bayramdan bir şey anlamadım kıvamında tutacaklar için bu tatlı. Bize göre değişiklik yapma vakti gelmişti.

Süreci yavaş geçmek isteyenler için: Sütlü Nuriye tarifi

Şekli hurmadan: Hurma tatlısı tarifi

Adını görünce içinde hurma olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ama bu tarifte hurmaya yer yok. Şekli sebebiyle hurma tatlısı olarak anılan bu güzeller güzeliyle henüz tanışmadıysanız bayram vesile olsun.

Bayramın en sevimli ikramlarından olur: Hurma tatlısı tarifi

Mutfak bayram yeri olur o gelince: Kemalpaşa tatlısı tarifi

Baklavayı ağır bulan, revaniyi sevmeyen, künefe sıcak diyen, ne bileyim onlarca tatlıya onlarca kulp bulan insan var. Gayet makul, tek lafımız yok...

Ama onu sevmeyeni bulamazsın: Kemalpaşa tatlısı tarifi

Baklavanın bayramda en çok kıskandığı: Şekerpare tarifi

Pek istatistiği tutulmaz, araştırmalara konu olmaz ama çoğu zaman bayramlarda en az baklava kadar mutfaklara konuk olur şekerpare. Baklava kıskançlığını pek belli etmez ama...

Çatırdar aslında: Şekerpare tarifi

Yalnızca bir tatlı değil o: Kalburabastı tarifi

Babaannenin yaptığı ve bayram gibi bayrama benzeyen bayram sabahlarının en lezzetli sorumlusu o. İçinde "Nerede o eski bayramlar?" sorusunun yanıtı gizli...

Yapın onu emi: Kalburabastı tarifi

Tanır tanımaz sevmiştik onu: Trileçe tarifi

Trileçe malumunuz. Yabancı damat gibi, küt diye oturdu hayatımızın ortasına. Nereden geldi, hangi ara bu kadar ünlü oldu, biz bile takip edemedik.

Ama bu bayrama da konuk ettik: Trileçe tarifi

Balkanlar'dan gelen lezzet: Ay tatlısı tarifi

Şerbetini uzun uzun kaynatmadan hazırlayacağınız, malzemeleri arasında yer alan süt tozuyla şaşırtacak, tadına her bakanı kendine hayran edecek bir tarif var sırada.

Bayram sofranızın yıldızı olacak: Ay tatlısı tarifi

Bayram hep nostaljiktir: Şambali tatlısı tarifi

Çocukluğumuzun sokaklarından seyyar geçen bir tatlıdır şambali. Şambali amca diye diye peşinden koştuğumuz üç tekerlekli arabanın içinden nostalji gibi bakar bize. İşte biz bu nostaljiyi en çok yakıştığı bayrama alıyoruz bu sefer...

Çok güzel oldu: Şambali tatlısı tarifi

Ayıramadık: İrmik helvası tarifleri

Klasik, portakallı, kakaolu ya da dondurmalı... Birini seçmesek ötekinin boynu bükük kalacaktı, bu sebepten ayıramadık birbirinden bir irmik helvalarını bu bayram. Seçin istediğiniz tarifi, girin mutfağa yapın dilediğinizi...

Hepsi güzel: İrmik helvası tarifleri

Yumuşacık irmiğiyle: Şöbiyet tatlısı tarifi

Bugüne dek belki de hep hazır olarak alıyordunuz, belki bu bayram da yine dışarıdan almaya karar verdiniz. Ama bu tarifi görünce tüm fikirlerinizi değiştireceksiniz.

Çünkü o evde de misler gibi olur: Şöbiyet tatlısı tarifi

Öylesine pratik: Tavada künefe tarifi

Künefe yeme konusunda yer-zaman tanımayanları böyle alalım hemen. Bayramda kurduğunuz o kalabalık sofralara assolist gibi çıkacak nefis bir önerimiz var.

Hazırlaması da pek kolay: Tavada künefe tarifi

Böylesi daha güzel: Muhallebili revani tarifi

Geleneksel tatlılarımızdan revaniyi nefis bir muhallebi desteğiyle bayram sofrasına davet ediyoruz. Bayram ziyaretine gelen misafirleriniz ona bayılacak.

Çatallar hazırlansın: Muhallebili revani tarifi

Adana'ya selam olsun: Karakuş tatlısı tarifi

Adana'ya özgü, nefis mi nefis bir tatlı karakuş tatlısı. Kravat tatlısı, misafir tatlısı olarak da bilinen bu tarifi bayramda menünüze almamak için hiçbir sebebiniz yok.

İyi ki bayram geldi: Karakuş tatlısı tarifi

Herkese hayırlı bayramlar.

"Ben baklavadan vazgeçmem" diyenlere özel bonus: Baklava tarifi

Baklava Tarifi

Baklava Tarifi

Her bayram baklava olmaz, arada değişiklik yapmak gerekir dedik ama "Ben bayramda baklavadan başkasını tanımam" diyenleri de unutacak değildik. Misler gibi ev yapımı baklava tarifimizi de şöylece bırakalım istedik.

Tatlı yiyip tatlı konuşma zamanı şimdi: Baklava tarifi

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?