https://yemek.com/tarif/sutlu-soguk-baklava/ | Sütlü Soğuk Baklava Tarifi

Bayramda En Azından Birini Mutlaka Yapmak İsteyeceğiniz 22 Nefis Tatlı

Favorilerime
Ekle

Bayram gelenekleri birçokları için klişe kıvamında değerlendirilse de artık, hiçbir zaman öyle olmamalı. Bundan 10 sene sonraya hatıra bıraktığımız şeyler, sevdiklerimizle birlikte aynı sofraya oturup afiyetle sohbet ettiğimiz anların toplamıdır. O yüzden bayram tatlıları önemlidir, bayram tatlıları mühimdir. Kısacası bayrama özel tatlı tarifleri olmadan tüm bayramlar biraz yarımdır.

Biz aşağıya baklava tarifini de ekledik ama her sene baklava yapmak istemeyebilirsiniz sonuçta. Bayram tatlıları tarifleri bu kadar fazlayken misafirlerinize küçük sürprizler de yapmak isteyebilirsiniz. Deriz ya hep, değişiklik iyidir çoğu zaman. Bünyeyi, ruhu, karakteri ve damağı zinde tutar. Sıradanlığın o bunaltıcı sıcaklığından kurtarır insanı. Bu bayramda bile olsa böyle.

Hazırsanız bu bayram tatlıları arasından seçin en beğendiğiniz tarifi, bir koşu mutfağa gidelim. Bayram tatlısız olmaz.

İyi bayramlar!

"Ben yapılışlarını izlemek istiyorum" diyenlere özel video bonusuyla başlayalım: Bayramda en az birini yapmanız gereken 8 tatlı tarifi

Kalburabastıyı kıskandıracak cevizli ve hurmalı bayram tatlısından tutun, şekliyle insanın içini açan irmikli gül tatlısına, şerbetlisinden sütlüsüne, bayram sofralarınıza farklılık katacak tatlılar bunlar!

 • Kadayıf tarifi

Peşin peşin uyaralım. Bir şov yapıp bayram sabahını kadayıfla karşılamaya kalkarsanız, öyle baklavada olduğu gibi "Hadi bir tane daha vereyim" şeklinde tekliflerle gitmek zorunda kalmazsınız...

Kendileri alır zaten: Kadayıf tarifi

 • Tulumba tatlısı tarifi

Diğer şerbetli tatlılara nazaran daha çok dışarıdan hazır olarak almaya alışık olduğumuz bir tatlı tulumba. O yüzden "Amaaan kim yapacak şimdi, alır geliriz" diyenler olabilir.

Duymadık öyle bir şey: Tulumba tatlısı

 • Ekmek kadayıfı tarifi

Büyüklerinizle konuşacak, onları mutlu edecek, tüm aile hep birlikte olacaksınız. Bayram öyle güzel. Lakin ekmek kadayıfının bu konuda alamadığı riskler var...

Mutfaktan çıkamazsınız: Ekmek kadayıfı tarifi

 • Lokma tatlısı tarifi

Lokma tatlısı halet-i ruhiyesi yüzünden çok yaz tatlısı olmasa da, yazlıkların ve yazlıkçıların favorilerinden. Özellikle son yıllarda yaz akşamlarına konuk olmayı biliyor.

Güzel seçim olacaktır: Lokma tatlısı tarifi

 • Revani tarifi

Osmanlı mutfağının en güzel miraslarından biridir revani. Hakkını vererek yapanların sayısı, memlekette bulgur pilavını düzgün yapanlardan azdır ama...

Biz size güveniyoruz: Revani tarifi

 • Cevizzade tarifi

Bayram yaklaşırken hala bir tatlı hazırlamamış olmanın huzursuzluğu içinizi kaplarsa hemen bu tarif gelsin aklınıza. Hazırlaması çok pratik, lezzetiyse baklavayla yarışacak kadar nefis.

Bayramın kurtarıcısı olmaya aday: Cevizzade tarifi

 • Sütlü nuriye tarifi

Baklava sevdasını, "bayramdan bir şey anlamadım" kıvamında tutacaklar için bu tatlı. Bize göre değişiklik yapma vakti gelmişti.

Süreci yavaş geçmek isteyenler için: Sütlü Nuriye tarifi

 • Soğuk baklava tarifi

Son zamanların en popüler tatlısı soğuk baklavayı bu kez bayram sofralarımıza davet ediyoruz. Sütlü hafif tadıyla klasik baklavanın ağırlığını üzerimizden almaya geliyor.

Dışarıdan almaya son: Soğuk baklava tarifi

 • Kemalpaşa tatlısı tarifi

Baklavayı ağır bulan, revaniyi sevmeyen, künefe sıcak diyen, ne bileyim onlarca tatlıya onlarca kulp bulan insan var. Gayet makul, tek lafımız yok...

Ama onu sevmeyeni bulamazsın: Kemalpaşa tatlısı tarifi

 • Deniz dalgası tatlısı tarifi

Yapılışı çok kolay ve şekli de çok cezbedici olan bu tatlı klasik şerbetli tatlıları unutturmaya kararlı. Gelin bu bayram bir değişiklik yapın.

Bayramın en sevimli ikramlarından olur: Deniz dalgası tatlısı tarifi

 • 3 dakika tatlısı tarifi

Bayram hazırlıklarını son dakikaya bırakanları da unutmadık. Dünyanın en pratik ve en kolay tatlısı karşınızda. Hazırlaması sadece 3 dakika.

Karıştır, at fırına: 3 dakika tatlısı tarifi

 • Şekerpare tarifi

Pek istatistiği tutulmaz, araştırmalara konu olmaz ama çoğu zaman bayramlarda en az baklava kadar mutfaklara konuk olur şekerpare. Baklava kıskançlığını pek belli etmez ama...

Çatırdar aslında: Şekerpare tarifi

 • Kalburabastı tarifi

Babaannenin yaptığı ve bayram gibi bayrama benzeyen bayram sabahlarının en lezzetli sorumlusu o. İçinde "Nerede o eski bayramlar?" sorusunun yanıtı gizli...

Onu bayramdan mahrum etmek olmaz: Kalburabastı tarifi

 • Trileçe tarifi

Trileçe malumunuz. Yabancı damat gibi, küt diye oturdu hayatımızın ortasına. Nereden geldi, hangi ara bu kadar ünlü oldu, biz bile takip edemedik.

Ama bu bayrama da konuk ettik: Trileçe tarifi

 • Ay tatlısı tarifi

Şerbetini uzun uzun kaynatmadan hazırlayacağınız, malzemeleri arasında yer alan süt tozuyla şaşırtacak, tadına her bakanı kendine hayran edecek bir tarif var sırada.

Bayram sofranızın yıldızı olacak: Ay tatlısı tarifi

 • Şambali tatlısı tarifi

Çocukluğumuzun sokaklarından seyyar geçen bir tatlıdır şambali. Şambali amca diye diye peşinden koştuğumuz üç tekerlekli arabanın içinden nostalji gibi bakar bize. İşte biz bu nostaljiyi en çok yakıştığı bayrama alıyoruz bu sefer...

Çok güzel oldu: Şambali tatlısı tarifi

 • İrmik helvası tarifleri

Klasik, portakallı, kakaolu ya da dondurmalı... Birini seçmesek ötekinin boynu bükük kalacaktı, bu sebepten ayıramadık birbirinden lezzetli irmik helvalarını bu bayram. Seçin istediğiniz tarifi, girin mutfağa yapın dilediğinizi...

Hepsi güzel: İrmik helvası tarifleri

 • Şöbiyet tatlısı tarifi

Bugüne dek belki de hep hazır olarak alıyordunuz, belki bu bayram da yine dışarıdan almaya karar verdiniz. Ama bu tarifi görünce tüm fikirlerinizi değiştireceksiniz.

Çünkü o evde de misler gibi olur: Şöbiyet tatlısı tarifi

 • Tavada künefe tarifi

Künefe yeme konusunda yer-zaman tanımayanları böyle alalım hemen. Bayramda kurduğunuz o kalabalık sofralara assolist gibi çıkacak nefis bir önerimiz var.

Hazırlaması da pek kolay: Tavada künefe tarifi

 • Muhallebili revani tarifi

Geleneksel tatlılarımızdan revaniyi nefis bir muhallebi desteğiyle bayram sofrasına davet ediyoruz. Bayram ziyaretine gelen misafirleriniz ona bayılacak.

Çatallar hazırlansın: Muhallebili revani tarifi

 • Karakuş tatlısı tarifi

Adana'ya özgü, nefis mi nefis bir tatlı karakuş tatlısı. Kravat tatlısı, misafir tatlısı olarak da bilinen bu tarifi bayramda menünüze almamak için hiçbir sebebiniz yok.

İyi ki bayram geldi: Karakuş tatlısı tarifi

"Ben baklavadan vazgeçmem" diyenlere özel bonus: Baklava tarifi

Baklava Tarifi

Baklava Tarifi

Her bayram baklava olmaz, arada değişiklik yapmak gerekir dedik ama "Ben bayramda baklavadan başkasını tanımam" diyenleri de unutacak değildik. Misler gibi ev yapımı baklava tarifimizi de şöylece bırakalım istedik.

Tatlı yiyip tatlı konuşma zamanı şimdi: Baklava tarifi

Herkese iyi bayramlar!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

miyahao24 Haziran 2017 08:28
Siteyi takip ediyorum. Her sey cok guzel gorunuyor. Ama neden butun tarifler tek resim. Bazi tarifleri detayli gormek istiyor insan. Anlamadigi kisim olabiliyor. Yapilis asamalarini da resmetseniz cok iyi olur.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?