Etli Bulgur Pilavı Tarifi

Pirinç Pilavının Pabucunu Dama Attıracak 18 Farklı Bulgur Pilavı Tarifi

Favorilerime
Ekle

Bulgur pilavına hep bir ikinci sınıf muameleler yapıldı, pirinç pilavının yanında, yazık, hep bir önemsenmeden, tercih edilmeden kaldı.

Yapılır mı bu ona?

Yapılır mı güzelim, ekonomik ve nefis bir tada bu?

Olmaz, olmamalı. Bu kadar faydalı, bu kadar besleyici ve bu kadar bütçe dostu bir yiyecek olan bulgur, artık hak ettiği değeri görmeli. "Ama çok kuru oluyor, tadı bir yavan sanki" gibi cümleler bitsin artık. Onu her damağa uygun hale getirmek bizim ellerimizde sonuçta.

Bu arada, onu mutfağına sık sık konuk edenleri, pilav deyince aklına pirinç pilavından bile önce bulgur pilavı gelenleri ayrı tutuyoruz tabii. Onların da sofralarına renk gelsin, zaman zaman sebzelerle zaman zaman da etle lezzetlenen bulgur pilavı alternatifleriyle ona olan sevgilere katlanarak artsın istiyoruz.

Bakınız, iddiamız iddia, bu tarifleri çok sevecek, en az birinin müptelası olacak, her gün yapmak isteyeceksiniz.

 • Doyuran bulgur pilavı tarifi

Madem farklı bulgur pilavlarından söz edeceğiz, tek tabakta dev bir akşam yemeği menüsüne dönüşen, üstelik çok da bulaşık çıkarmayan bir öneriyle başlayalım.

Hemen bu akşam yapmalık: Doyuran bulgur pilavı tarifi

 • Bulgur pilavı tarifi

Bulgur pilavı genelde sade ya da salçalı olarak hop diye hazırlandığı için size biraz tatsız, biraz kuru geliyor olabilir. O zaman ne yapıyorsunuz, mesela içine en kolayından biraz da şehriye katıyor, lezzetini artırıveriyorsunuz.

Onu sevmenin yolu çok: Bulgur pilavı tarifi

 • Domatesli bulgur pilavı tarifi

Bulgur pilavı deyince akılda beliren ilk görüntü budur işte. Ama o görüntünün ardında efsane bir lezzet olması için doğru tarifi bilmek gerekir.

İşte o reçete de tam burada: Domatesli bulgur pilavı tarifi

 • Sebzeli bulgur pilavı tarifi

Bulgur pilavını sadece et yemeklerinin yancısı olarak tüketenleri şaşırtacak, lezzetiyle tek başına sofradaki herkesin damağına mutluluk saçacak bir tariften söz ediyoruz.

Midelerde bir şenlik havası: Sebzeli bulgur pilavı tarifi

 • Kaymaklı bulgur pilavı tarifi

Bu kez sadece sebzelerle şenlendirmiyoruz bulgur pilavını. Onları dahil edince efsane olduğunu öğrendik zaten. Şimdi sırada küçücük bir sır var: Son anda eklenip damak çatlatmaya karar veren kaymak.

Tadanlar tarifini sormadan edemiyor: Kaymaklı bulgur pilavı tarifi

 • Etli bulgur pilavı tarifi

Zaten et yemeklerinin yancısı olarak pek benimsediğimiz bulguru, bu kez tabağın bir köşesinde bir başına bırakmıyoruz. Misler gibi etle, baharatlarla bir araya getiriyor, onu tek başına bir ana yemek olarak sofraya çıkarıyoruz.

Ayranlar çalkalansın, lezzet şöleni başlasın: Etli bulgur pilavı tarifi

 • Tavuklu bulgur pilavı tarifi

Kırmızı ete yakışan bulgur, tavuğa yakışmaz mı hiç? Böyle bir şey elbette mümkün değil. Et yemeden doyamayanları, tavuktan aldığı proteinden vazgeçemeyecek olanları böyle alalım hemen.

Bir tabak daha: Tavuklu bulgur pilavı tarifi

 • Mercimekli bulgur pilavı tarifi

Bulgur pilavı zaten doyurucu, zaten çok besleyiciydi. İşin içine bir de mercimek girince evlere şenlik bir lezzete, doyuruculukta ve besleyicilikte zirveye yükseldi.

Makarnayı ekmekle yiyenler bile bir kasesiyle doyar: Mercimekli bulgur pilavı tarifi

 • Mantarlı bulgur pilavı tarifi

Mantarlar alındıysa bulgur pilavına sınıf atlatıyoruz, hazır mısınız? Kurutulmuş domates ve tavuk suyuyla lezzeti tavan yapan bu mantarlı bulgur pilavı, bulgura olan bakış açınızı tümden değiştirecek.

Hazırsanız başlayalım: Mantarlı bulgur pilavı tarifi

 • Patlıcanlı bulgur pilavı tarifi

Patlıcan sevdamızı bulgur pilavıyla buluşturduğumuz an... O tane tane dökülen bulgur, o lezzeti ağzımızın dört bir yanına dağılan misler gibi patlıcan... Anlatırken bile ağzımız sulandı.

Daha fazla konuşamayacağız: Patlıcanlı bulgur pilavı tarifi

 • Kestaneli bulgur pilavı tarifi

Yılbaşı sofrasına çok yakışacak ama sadece tek bir akşam yapmakla da sınırlandırılamayacak bir güzel o. Kışın en mis kokulu getirilerinden kestanelerle bir araya gelen bu bulgur pilavı, ana yemeği gölgede bırakır, bizden söylemesi.

Sofraya lezzet geldi: Kestaneli bulgur pilavı tarifi

 • Ayvalı bulgur pilavı tarifi

Ayva ne yazık ki kısa süreli bizimle kalıyor, sonra arkasından bir yıl uzun uzun bekleniyor. O yüzden mevsimi gelince onu bol bol değerlendirmeli, bulgur pilavından da eksik etmemeli.

Zerdeçalın tüm şifası da tam burada: Ayvalı bulgur pilavı tarifi

 • Meyhane pilavı tarifi

Bulgur pilavını pek sevmeyenlerin bile bayıla bayıla yediği, malzemesi bol, lezzeti şahane meyhane pilavını unutmak olmaz. Misler gibi kokusuyla sofralara çıkıp herkesi kendine hayran eden bu pilavı sofralardan eksik etmek hiç olmaz.

Yoğurt da gelince başka yemeğe gerek kalmaz: Meyhane pilavı tarifi

 • Mercimekli soğanlı bulgur pilavı tarifi

Yukarıda mercimekli bulgur pilavı tarifimizi vermiştik ama bu lezzetten de söz etmeden geçmek istemedik. Zira, bu kez biraz farklı pişirme teknikleri uyguluyor, bulgur pilavına lezzet dopingi yapıyoruz.

Buyurun, kaşıklamaya başlıyoruz: Mercimekli soğanlı bulgur pilavı tarifi

 • Karidesli bulgur pilavı tarifi

Bulgur pilavı en ekonomik tercihlerden olur dedik ama bu kez onu karidesle daha özel, bir parça daha pahalı hale getirdik. Neyse ki bir tabağıyla herkesi doyurdu, yanında başka bir yemeği ne göz ne de mide aradı.

Arada bir farklılık yapmak mis olur: Karidesli bulgur pilavı tarifi

 • Siyez bulguru pilavı tarifi

Siyez bulguru, bulgurun atası olarak bilinen ve pek özeli pek sağlıklı olan bulgur çeşitlerinden biri. Ana malzemedeki farklılığı sayesinde bu bulgur pilavı da farklılığın ta kendisi oluyor tabii.

Detaylı bilgi ve tarif tam şurada sizi bekliyor: Siyez bulguru tarifi

 • Firik pilavı tarifi

Bulgur pilavından söz ederken firik pilavı da nereden çıktı demeyin, kendisi bulgur ailesinin atalarından firik bulguru ile hazırlanan pek özel bir lezzet. Bize düşünse daha fazla vakit kaybetmeden sizi onunla tanıştırmak.

Buyurun, tanıştıralım: Firik pilavı tarifi

 • Etli firik pilavı tarifi

Firik bulguruyla tanıştığınıza göre, geçelim onu ana yemek lezzetine kavuşturabileceğiniz efsane bir reçeteye. Gaziantep mutfağının farkını konuşturduğu bu özel lezzet, sofranıza sık sık konuk ettikleriniz arasına girecek.

Hayran olunası: Etli firik pilavı tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?