https://petersfoodadventures.com/2015/07/05/how-to-make-farmers-cheese-tvorog-%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B3/ |petersfoodadventures.com

Mayaya Gerek Yok: Ekşimiş Yoğurttan Peynir Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Önemli not: Evde yapmak istediğiniz yoğurt, peynir, tereyağı gibi süt ürünlerini hazırlarken güvenilir, sağlıklı, taze ve temiz içerikli olduğuna emin olduğunuz yerlerden çiğ süt temin etmeye özen gösterin. Eğer böyle bir süte erişiminiz yoksa ya da o sütlerin tazeliğinden ve güvenliğinden emin değilseniz bu ürünleri hazırlarken taze günlük süt veya pastörize süt kullanabilirsiniz.

Binbir emekle yaptığınız ev yoğurdunuz hemen ekşiyebiliyor. Yoğurt bu şekilde ekşidiğinde, yenmeyecek duruma geldiğinde döküyorsanız aman diyelim israf etmeyin. Gelin hadi onları kahvaltılarda afiyetle yiyebileceğimiz, hamur işlerinin içerisinde rahatlıkla kullanabileceğimiz peynirlere dönüştürelim. Üstelik çok ekonomik bir şekilde ve maya kullanmadan yapalım.

Bu şekilde elde edeceğimiz peynir, çökelek (lor peyniri) kıvamında bir peynir olacak. Ekşimiş yoğurttan kalıp peynir elde edebilmek biraz zor. Eğer mayanız varsa kalıp bir peynire de dönüştürmeye çalışabilirsiniz. Üzerine sert bir ağırlık koyarak şekillendirme şansınız da var. Onu da anlatacağız. Şimdiden ellerinize sağlık diyor, adım adım ekşimiş yoğurttan nasıl peynir elde edebileceğinize geçiyoruz.

Ekşimiş yoğurttan peynir yapımı

Öncelikle ekşimiş yoğurdunuzu bir tencerenin içerisine aktarın. Yoğurdunuzun üzerini biraz geçene kadar su ilave edin. Yoğurdun sulanması yeterli çok fazla su ilave etmenize gerek yok. Örneğin; 1 kilo yoğurt kullanıyorsanız ve yoğurdunuz çok katı değilse, 2-2,5 su bardağı ilave etmeniz yeterli olacaktır. Yoğurdunuz katıysa miktar fazlalaşabilir. Ardından yoğurdunuzu ocağın üzerine alın. Kısık ateşte kaynamaya bırakın. İlk kaynamasından sonra içerisine 1 çay kaşığı kadar tuz ilave edin. Kaynadıkça yoğurdunuzun içerisine tortular oluşmaya başlayacak.

15 dakika kadar kaynama işlemini sürdürün. Yoğurt iyice kesildiğinde ocaktan alın. Bir süzgecin içerisine temiz bir tülbent sarın ve altına bir kap koyun. Yoğurdunuzu bu tülbentin içerisine boşaltın. Ardından güzelce sıkıp ağız kısmından bağlayın. Tülbentinizi hafif yüksek ve tülbenti taşıyabilecek bir yere asın ve süzdürmeye başlayın. En az 4-5 saat bu şekilde süzdürün.

Tüm sularının bittiğinden emin olduğunuzda tülbenti açın ve içerisindeki peyniri tahta kaşık yardımıyla dağıtın. İsterseniz bu şekilde tüketebilirsiniz. Ancak şekil vermek istiyorsanız peynir hafif ılıdığında tüm peynirleri elinizle sıkı sıkı bir şekilde tülbentin içerisinde toparlayın ve yayvan bir şekil verin. Tülbenti üzerine koyun.

Peynirin üzerine birkaç tane ağırlık koyun ve bu şekilde 4-5 saat kadar bekletin. Ardından açın ve peyniriniz tüketilmeye hazır. Peyniri üzerine ağırlık koymadan çökelek peyniri şeklinde tüketebileceğiniz gibi, bu şekilde kesilebilir şekle sokarak da tüketebilirsiniz.

petersfoodadventures.com

petersfoodadventures.com

Peynirden elde ettiğiniz suyu da değerlendirebilirsiniz. Merak edenlerinizi şöyle alalım: Dökmeden Önce Durun: Peynir Altı Suyu Nasıl Değerlendirilir? Peynirizi çökelek haldeyken ya da şekil verdikten sonra kapaklı bir kabın içinde, buzdolabında hava almayacak şekilde 1 haftaya kadar saklayabilir ve afiyetle tüketebilirsiniz. Şimdi gelsin kahvaltılar, enfes hamur işleri... Ellerinize sağlık.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?