Kepekli Pirinç

Favorilerime
Ekle

Kepekli pirinç, buğdaygiller familyasından gelen beyaz pirincin kepeğinden ayrılma ve parlatma işlemine tabi tutulmamış halidir. Kepekli pirinçte, pirincin dış kabuğu yani çeltiği soyulurken kepek kısmı korunur. Esmer rengi ve normal pirince oranla daha yavan olan tadı ile tanınır. Kepekli pirinç, kimyasal işlemlerden geçirilmediği için beyaz pirince oranla daha sağlıklı bir pirinç türüdür.

Kepekli pirinç nerede satılır? Nasıl saklanır?

Kepekli pirinç, Türkiye'de yerli markalar tarafından üretildiği için kolayca bulunabilir. Yabani pirinç gibi büyük market zincirlerinden, gurme marketlerden, organik ürünler satan dükkanlardan ve gıda satışı yapan internet sitelerinden yarım kiloluk veya bir kiloluk paketler halinde satın alınabilir. Kepekli pirinç hava almayacak şekilde, ambalajının içinde, ışık almayan bir ortamda muhafaza edilmelidir. Paketi açıldıktan sonra bir yıl içinde tüketilmesi gerekir.

Kepekli pirincin besin değerleri

Kepekli pirinç, beyaz pirinç gibi işlenme sürecinden geçmediği için doğal vitaminlerini kaybetmez. Pirincin kabukları protein, yağ, karbonhidrat, demir ve kalsiyum açısından beyaz pirinçten daha zengindir. Nişasta açısından ise beyaz pirinçten daha fakirdir. Kepekli pirinç, beyaz pirinçten beş kat daha fazla lif içerir ve B2 vitamini açısından da önemli bir kaynaktır.

Kepekli pirinç nasıl tüketilir?

Kepekli pirincin diğer pirinçler gibi sade halde veya havuç ve soğan gibi sebzeler ile pilav yapılır. Özellikle piştiğinde şeklini koruduğu için sebze yemeklerine, et yemeklerine ve tavuklu sulu yemeklere katılır. Kavrularak mantar ve pırasa gibi malzemeler ile sote yapılabilir. Haşlandıktan sonra brokoli ve mısır ile birlikte salata yapımında kullanılır. Kepekli pirinç, sert bir yapıya sahip olduğu için haşlarken bol su kullanılmadır. Aynı zamanda sütlaç gibi tatlılara da eklenen kepekli pirincin pişme süresi normal pirince oranla daha uzundur.

Kepekli pirincin faydaları nelerdir?

- Kepekli pirinç, kalp sağlığını korur ve kolesterolün düşmesine yardımcı olur.

- İçeriğindeki yüksek lif ile kepekli pirinç, vücudu zararlı toksinlerden arındırır.

- Aminoasitler açısından zengin olduğu için enerji verir.

- Yabani pirinç gibi kepekli pirinç de diyet yaparken zayıflamaya yardımcı olur.

- Düzenli kullanıldığında damarlardaki yağları temizlediği düşünülmektedir.

Görselin kaynağı: http://www.tazedirekt.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?