Kokulu Pirinç

Favorilerime
Ekle

Buğdaygiller familyasından gelen pirincin, fındığa benzeyen doğal aroması ile tanınan beyaz ve uzun taneli pirinçtir. Pürüzsüz görünüşü ve hafif şekerli tadı ile tanınan pirincin asıl adı “Thai Hom Mali” olarak bilinir.

Hoş kokusu nedeni ile dünya genelinde jasmine pirinç olarak da geçen kokulu pirincin ana vatanı Tayland’dır ve kokulu pirinç Tayland’ın milli ürünü olarak kabul edilir. Mayıs ayından şubat ayına kadar toplanabilen kokulu pirinçten en iyi sonuçlar ekim ayında alınır ve kokulu pirinç dünya genelinde kaliteli pirinç çeşitlerinden biri olarak kabul görür.

Kokulu pirinç nasıl tüketilir? Püf noktaları nelerdir?

Dünya mutfaklarında yaygın bir şekilde kullanılan kokulu pirinç, İran pilavının ve Uzak Doğu ülkelerinde yapılan kızarmış pilavın ana malzemesidir. Türk mutfağında da başta pilav yapımında kullanılan kokulu pirinç pilavına, toz şeker eklenir ve kokulu pirinci normal pirinçten daha fazla pişirmek gerekir. Sade yapılan kokulu pirinç pilavı et yemeklerinin yanında servis edilir.

Tavuk suyu ile yapılan kokulu pirinç pilavına havuç, sarımsak, soğan ve bezelye gibi sebzeler de eklenebilir. Kokulu pirinç, pilav dışında kepekli pirinç gibi salata yapılır. Zeytinyağı ve dereotu gibi malzemeler ile hazırlanan bu salataya Çin salatası ya da yasemin salatası denir. Sütlaç gibi tatlılarda kullanılmayan kokulu pirinç, normal pirinçten daha geç pişer. Sert yapısından dolayı pişerken normal pirinçlerden daha çok su çeker.

Kokulu pirincin besin değeri

Kokulu pirinç beyaz pirinç gibi yüksek oranda lif içerir. Protein, karbonhidrat ve kalsiyum açısından zengin olan kokulu pirinç; sodyum, potasyum ve demir gibi mineralleri de içeren bir kaynaktır.

Özellikle vücudun enerji üretirken ihtiyaç duyduğu B1 ve B2 vitaminin içeren kokulu pirinç, az miktarda da B3 vitamini içerir. Kabuğu alındığı için besin değeri azalan kokulu pirinç, nişasta açısından oldukça zengindir.

Kokulu pirinç nerede satılır?

Kokulu pirinç, yabani pirinç ve siyah pirince oranla daha kolay bulunur. Farklı markaların ürünleri, küçük ya da büyük marketlerden, alışveriş merkezlerinden, bakkallardan ve gıda satışı yapan internet sitelerinden yarım veya bir kiloluk paketler içinde temin edilebilir.

Görselin kaynağı: http://www.plgida.com.tr/


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?