Moraliniz Bozuk Olduğunda Terapi Etkisi Yaratacak 11 "Konfor Yemeği"

Favorilerime
Ekle

Bazen günümüz diğer yaşanmış günlere oranla çok daha zor geçer, TV'nin karşısında bekleme modunda otururken bizi kendimize getirecek bir şeyler düşleriz. Bazen de gerçekten çok uzaklarda oluruz. Başka bir şehirde, başka insanlarla. Ama yaşadığımız yere yakın olmak, yediğimiz bir yemekle tekrar oralara dönmek isteriz. İşte "konfor yemekleri" de böyle anlarda imdadımıza yetişiyor, bizi rahatlatıp bünyelerimizi şımartıyor; mutlu ediyor.

Yabancıların "comfort food" dediği konfor yemekleri; stres, üzüntü, depresyon, yalnızlık hisleri bastırdığında yeniliyor. Yendiğinde kendimizi ruhsal açıdan biraz daha iyi hissettiğimiz, genel olarak karbonhidrat ve nişasta oranı yüksek, bazen de nostaljik esintiler barındıran yemekler "konfor yemekleri".

Herkesin kendine göre farklı "konfor yemekleri" olabilir ama ülkemiz bireyini tek bir insan olarak gözümüzün önüne getirirsek hepimizin birçok konfor yemeği birbirleriyle benzer çıkacaktır.

O halde -umuyoruz çok mutlusunuzdur ama- bu aralar kendinizi biraz mutsuz hissediyorsanız bünyenizde serotonin etkisi yaratacak tariflerimize göz atabilirsiniz.

 • Fırında makarna


Size sunacağı karbonhidratlarla bir makarna şöleni gerçekleştirecek, beşamel sosunun tat hücrelerinize akın edişiyle de kendinizden geçecek, hüzünlü bünyeniz Netflix karşısında bekleme modundan çıkıp koca bir tabağı hızlıca tüketecektir.

Her derde deva makarna: Fırında makarna tarifi

 • Bal badem tatlısı


Sadece içinden akan sosu gördüğünüzde moralinizi düzeltebilecek bu özel tatlının tarifi de hiçbir yerde bulunmuyor. Ruh halinizi ballandıracak bu tatlıyı sevdiklerinizle de paylaşmak isteyeceksiniz. Ama ilk çatalı siz alacaksınız.

İçinden adeta mutluluk akıyor: Bal badem tatlısı tarifi

 • Kaşarlı fırın köfte

"Duygularımı ancak aşırı bol kaşarlı köfteler bastırabilir" diye seslenen ruhunuza çok iyi gelecek tarifimizi yerken adeta hipnoz olacaksınız. Köfteyle birlikte uzayan kaşarlar sizi mutluluğa götüren uzun ince yollar olacak.

Gördüğünüz anda gözleriniz gülecek: Kaşarlı fırın köfte tarifi

 • Rumeli böreği


O yoğurt, o salça sos zaten mutlu olmaya yeter. İç harcında haşlanmış ve didiklenmiş tavuk olan böreğimiz adından da anlaşıldığı gibi Rumeli yöresine özel. Görüntüsüyle bile doyuracak bu börek yüzünüze bol soslu gülücükler konduracak.

Teşekkürler Rumeli: Rumeli böreği tarifi

 • Kayseri yağlaması


Kayseri'nin tüm dünyaya mutluluk katmak adına ortaya çıkardığı bir tarif yağlama. Bu hafta sonu bir planınız yoksa, işte size ruhunuza nefis bir yağlama çekip moralinizi kat kat arttıracak yağlama tarifi. Üşenmeyelim, çünkü ödül çok büyük olacak.

Lezzetiyle Nirvana'ya ulaşacaksınız: Kayseri yağlaması tarifi

 • Karpatka


Mutluluğumuzun kaynağı bu sefer Polonya'dan geliyor. Hafif çıtır hafif yumuşak dış dokusu, vanilyalı kokusu ve muazzam kremasıyla sizde Polonya usulü, kremamsı terapi etkisi yaratacak.

Belki de hayatınızın tatlısı olacak: Karpatka tarifi

 • Gurme ekmek


O sıradan bir ekmek değil. Onu hiçbir fırında bulamazsınız. Gurme ekmeğimiz bir ekmeğin alabileceği en lezzetli hal. İlk ısırıkla birlikte ruhunuza işleyecek mutluluk ve lezzet hiç bitmesin isteyeceksiniz. Hem kıtır hem yumuşak hem acı hem tatlı. Bu ekmeği anlatmakla olmaz, yaşamak lazım.

Mutluluğun formülü ekmekmiş: Gurme ekmek tarifi

 • Rulo katmer


"Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı" demiş Cemal Süreya, çünkü muhtemelen o bu dizeleri yazarken rulo katmer yiyordu. Hamur aşığı bir ülke olarak sevmeyeninin olmayacağı bu tarifimizle kahvaltıdan sonra siz de mutluluk şiirleri yazmaya başlayacaksınız.

İnsana 10 kıtalık şiir yazdırır: Rulo katmer tarifi

 • Anne köftesi


Ağza atıldığı anda zamanda yolculuk yaptırıp sizi çocukluğunuza götürecek bu tarifimiz, kendinizi biraz yalnız hissettiğiniz anda anne şefkatini hissedebileceğiniz türden.

Anne yapmış gibi: Anne köftesi tarifi

 • Yağ çekmeyen çiğ börek


Eskişehir denilince akla ilk gelen lezzetlerden olan çiğ böreğin yağ çekmeyen bu tarifiyle kendinize hafif bir ziyafet hazırlayacak, zor geçen günün üzerine bir güzel yağı çekip unutacaksınız.

Mutluluğunuz puf puf kabaracak: Yağ çekmeyen çiğ börek tarifi

 • Bonus: Tarhana çorbası


Çok uzaklardasınızdır, çok yakındasınızdır, kendinizi her türlü yalnız hissediyorsunuzdur... İşte böyle içine çıkılmaz zamanlarda belki de en bizlik çözüm bir tarhana çorbası. Sizi anneanne evine, köyünüze, memleketinize, çocukluğunuza götürecek bu çorbayla o gün üzüntüyü kendinizden uzak tutabilirsiniz. Garantilidir.

Buram buram Anadolu kokuyor: Tarhana çorbası tarifi

Bu listeyi kendini biraz hüzünlü hisseden sevdiklerinize yollayabilir, kendi "konfor yemeğinizi" aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz.

Afiyet olsun!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?