Baldo Pirinç

Favorilerime
Ekle

Baldo pirinç iri taneli, kokusuz, camsı ve mat görünüme sahip bir pirinç türüdür. Pişirildiğinde tane tane ayrılması, hafifliği ve yüksek su çekme kapasitesi ile baldo pirinç genellikle pilavlık olarak tercih edilmektedir. Anadolu iklim şartlarında yılda bir kez hasadı yapılabilen baldo pirinç, Türkiye’de en çok tanınan ve tüketilen pirinç çeşitleri arasında yer alır. Basmati pirince oranla daha tombul yapılı tanelere sahip olan baldo pirinç, önemli miktarda karbonhidrat ve protein içermektedir.

Baldo pirinç nerede yetişir? Mevsimi ne zamandır?

Ülkemizde Marmara, Karadeniz ve Ege bölgelerindeki sulak ve ılıman havzalarda tarımı yapılan pirinç bol suyu seven bir tahıl türüdür. Trakya’nın batısı, Balıkesir, Samsun, Sinop, Manisa ve Kastamonu illerinde yoğun olarak üretilmektedir.

Ekimi yapılan bölgenin iklimsel koşullarına ve sezondaki yağış miktarına bağlı olarak ağustos, eylül ve ekim aylarında hasadı tamamlanır. Baldo pirinç üretimi, mevsim şartları nedeniyle bazı yıllarda düşüş göstermekte ABD, Mısır ve Avustralya’dan ithal edilmektedir.

Baldo pirinç nasıl tüketilir?

Türkiye’de ve dünya genelinde baldo pirinç, özellikle pilav yapımında tercih edilmektedir. Baldo pirinç ile yapılabilecek çok sayıda yemek çeşidi vardır. Etli, domatesli hamsili pilav, büryan pilavı, şehriyeli pirinç pilavı, zeytinyağlı yaprak sarma ve fırın sütlaç gibi bir çok yemek bu pirinç ile yapılabilir.

Baldo ile yapılan pilav, neredeyse her yemeğin yanına yakışır. Özellikle etli yemeklerde, yanında cacık ya da salata ile servis edilebilir. Baldo pirinç ile üretilen un, pastacılık sanayisinde de kullanılmaktadır.

Baldo pirincinin içerdiği vitamin ve mineraller nelerdir?

Dünya nüfusunun önemli bir bölümünün günlük kalori ihtiyacının yarısını karşılayan pirinç, Türk sofralarının da vazgeçilmezi konumundadır. Doyurucu ve besleyici yönüyle baldo pirinç, diğer pirinç türleriyle benzer özellikler taşır. Protein, karbonhidrat, fosfor, demir, kalsiyum elementlerinin yanı sıra B1, B2, B3 vitaminleri ve düşük miktarda A ve C vitamini içerir. Ayrıca bünyesinde kas gelişiminden sorumlu sekiz farklı aminoasit barındırır.

Baldo pirinç nasıl saklanır?

Baldo pirinç mümkün olduğunca kokudan uzak ortamlarda muhafaza edilmelidir. Güneş ışığı görmeyen, 18 derece civarındaki rutubetsiz ortamlarda ve mümkünse bez torba içinde saklanması tavsiye edilmektedir.

Görselin kaynağı: http://www.dogallezzetlerim.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?