https://yemek.com/tarif/3-portakal-ile-5-litre-portakal-suyu/ | 3 Portakaldan 5 Litre Portakal Suyu Yapımı Tarifi

Yaza ve Ramazana Hazırlık: Buzlukta Saklamalık Limonata & Portakal Suyu Yapımı

Favorilerime
Ekle

Özelikle yaz mevsimi gelince elimiz serinlemek için limonata ve portakal suyuna gidiyor. Şöyle taze sıkılmış bir portakal suyunun güzelleştirmediği sabah kahvaltısı yok. Hele pastalara, kurabiyelere limonata kadar yakışan başka bir içecek de düşünemiyoruz. Ancak limon ve portakal aslında kış meyveleri. Yazın onların en taze hallerini bulmak ne yazık ki mümkün olmuyor. Hadi gelin portakallar ve limonlar henüz en güzel hallerindeyken yaza hazırlık yapalım. Dilediğiniz zaman limonata ve portakal suyunuz buzluğunuzda hazır olsun.

En ekonomik ve lezzetli halleriyle karşınızda buzlukta saklamalık limonata ve portakal suyu yapımı!

Püf noktası: Limonları dondururken içerisine portakal, portakalları dondururken de içerisine limon koyabilirsiniz. Böylelikle her ikisinin de rengi ve lezzeti enfes olacaktır. Limon ve portakalları buzdolabı poşetinin içerisinde yaymaya özen gösterin ki birbirlerine yapışmasınlar. Bizden söylemesi.

Buzluktaki limonlardan limonata yapımı

Öncelikle limonlarınızı güzelce yıkayıp kurulayın. Limonlarınızın taze, bol sulu olmalarına özen gösterin. Limonlarınız ne kadar sulu olursa yapacağınız limonatanın lezzeti de o kadar nefis olacaktır. Güzelce yıkayıp kuruladığınız limonları yuvarlak halkalar, orta boy küpler ya da iri dilimler halinde doğrayın.

Doğradığınız limonları kilitli torbalara ya da buzdolabı poşetlerine aktarın. Ağız kısımlarını hava almayacak şekilde güzelce kapatın ve limonları düz bir şekle gelene kadar torbanın içerisinde yayın. Dilerseniz içerisine portakal dilimleyerek de koyabilirisiniz. Ardından buzluğa kaldırın ve buzlukta donana kadar bekletin. Bu işlemi limon ve portakalların yoğun olduğu kış döneminde yapmanızı öneririz.

dondurulmus-limonata

Limonlarınızdan limonata yapmak istediğiniz zaman buzluğa attığınız limonları çıkarıp oda sıcaklığında 15 dakika kadar hafif çözülmesi için bekletin. Ardından bir robotun içerisine aktarın. Üzerine 1 su bardağı kadar toz şeker ilave edin ve robotunuzda çekin. Bu işlemi yavaş yavaş yapmaya özen gösterin. Böylelikle robotunuza zarar vermemiş olursunuz.

dondurulmus-limonata-3

Bir kabın içerisine süzgeci oturtun. Şekerle limonlar (ilave ettiyseniz de portakallar) güzelce harmanlandıktan sonra süzgeçten geçirin. Tortu ve kabuklarından arındırın.

Ardından elde ettiğiniz limon suyunun içerisine su ilave ederek sulandırın. Damak zevkinize göre şeker miktarını ayarlayabilir, içerisine nane de koyabilirsiniz. Afiyetler olsun.

Buzluktaki portakallardan portakal suyu yapımı

Mevsimindeki çürük olmayan, ince kabuklu portakalları güzelce yıkayın ve kurulayın. Ardından halka şeklinde, küp ya da dilim şeklinde doğrayın. Portakallarınızı ne kadar küçük doğrarsanız blenderdan geçirmesi o kadar kolay olacaktır. Dilerseniz kabuklarını soyarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak kabuklu portakallardan yaptığınız portakal suyu çok daha lezzetli olacaktır.

Ardından doğranmış portakalları bir buzdolabı poşetine aktarın. Dilerseniz içerisine 1 adet limonu da dilimleyerek koyabilirsiniz. Buzluğa atın ve portakalları dondurun.

Donduktan sonra dilediğinizde portakalları buzluktan çıkarıp oda sıcaklığında çözdürerek kullanabilirsiniz. Oda sıcaklığında 15 dakika çözdürüp robotun içerisine alın ve 1 su bardağı kadar toz şeker ilave ederek limonatadaki işlemi uygulayın. Güzelce çektikten sonra süzgeçten geçirerek sulandırın.

3 Portakaldan 5 Litre Portakal Suyu Yapımı Tarifi

3 Portakaldan 5 Litre Portakal Suyu Yapımı Tarifi

Sulandırdıktan sonra zevkinize göre şeker ilavesinde de bulunabilirsiniz. İlave ettiğiniz su miktarına göre portakal ya da limon suyu çıkacaktır. 1 limon ve 1 portakaldan yaklaşık 1,5 litre kadar meyve suyu elde edebilirsiniz. Daha çok lezzetlendirmek isterseniz içerisine limon tuzu da ilave edebilirsiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?