Arborio Pirinci

Favorilerime
Ekle

İtalyan kökenli pirinç türlerinden biri olan arborio pirinci, yuvarlak ve kısa taneli bir yapıya sahiptir. Taneleri parlak ve yarı şeffaf olan pirinç diğer pirinç türlerine oranla daha tombul yapısı ile tanınır. Tanelerinin ortasında beyaz bir benek bulunur ve kısa bir pirinç olmasına rağmen genişlik açısından orta boy pirinçler sınıfına girer. İtalya’nın Po Vadisi dışında Japonya’da da üretilen arborio pirinci, nişasta açısından oldukça zengindir.

Arborio pirinci nerede satılır? Nasıl saklanmalıdır?

Arborio pirinç, Türkiye’de üretilmediği için uzun taneli pirinç ve kırık pirinç gibi kolay temin edilmez. Lüks marketlerde, alışveriş merkezlerinde ve büyük şehirlerdeki gurme dükkânlarda yarım ve bir kiloluk vakumlu ambalajlar içinde ya da karton kutular içinde bulunur.

Büyük marketlerin internet sitelerinden ve ithal gıda satışı yapan sitelerden de arborio pirinç satın alınabilir. Arborio pirinç, vakumlu ambalajlar içinde iki yıl tazeliğini koruyabilir. Açılan pirinç paketleri ise hava almayacak şekilde kapatılarak muhafaza edilmeli, pirinç nemli ve çok sıcak yerlerde saklanmamalıdır.

Arborio pirinci nasıl kullanılır? Püf noktaları nelerdir?

İtalyan mutfağında yaygın bir şekilde kullanılan arborio pirinci, Türk mutfağında nadiren tüketilir. Özellikle kremamsı yumuşak kıvamı ile diğer pirinçlerden ayrılır ve İtalyan pilavı risotto’nun ana malzemesi olarak bilinir. Risotto yaparken kullanılan arborio pirincin rengi saydamlaşana kadar kavrulmalıdır. Kavurma işlemi sırasında pirinçte su kalmadığında tekrar et veya tavuk suyu eklenerek kavurma işlemine devam edilmelidir.

Arborio pirinçten risotto yaparken pirincin nişastasını salması için pirincin iyice yağa bulanması gerekir. Risotto dışında arborio pirinci pişirirken pirinci 18 dakikadan fazla pişirmemeye dikkat edilmelidir. Hızlı yumuşamasına rağmen piştikten sonra canlı ve diri görünümünü kaybetmeyen pirinç, yüksek oranda nişasta içerdiği için sütlaç gibi tatlılarda da kullanılabilir.

Arborio pirincinin içerdiği vitamin ve mineraller nelerdir?

Arborio pirinç, siyah pirinç gibi önemli bir antioksidan kaynağıdır. İçeriğinde yüksek oradan potasyum ve karbonhidrat barındıran arborio pirinç, lif açısından zengin yağ oranı açısından ise fakirdir. Beyaz pirinçten daha fazla demir ve magnezyum içeren arborio pirinç, düşük oranda piridoksin yani B6 vitamini içerir ve beyaz pirinç ile aynı enerji değerine sahiptir.

Görselin kaynağı: http://www.yourhealthyhedonista.com/


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?