https://yemek.com/tarif/ayvalik-lor-tatlisi/ | Ayvalık Lor Tatlısı Tarifi

Bayram İçin Hangi Tatlıyı Yapacağına Karar Veremeyenlere 14 Yöresel Bayram Tatlısı

Favorilerime
Ekle

Yavaş yavaş bayram hazırlıklarına başlayanları, "Bu sene nasıl bir tatlı yapsam?" diye düşünenleri, sürekli aynı ev baklavasını yapmaktan sıkılanları, daha farklı tatlar arayanları hemen böyle alalım, ülkemizin dört bir yanından çıkıp gelen, az bilinen ama bir an önce herkesin keşfetmesi gereken yöresel bayram tatlıları ile sizi buluşturalım.

Bayram için hazırlayabileceğiniz bu birbirinden farklı, pratik ve nefis bayram tatlıları sayesinde bu sene tüm misafirlerinizi elinizin lezzetine hayran bırakabilir, herkesin sizden tarifini isteyeceği çok özel tatlılara imza atabilir, bayram sofralarına yepyeni tatlar kazandırabilirsiniz.

Hadi buyurun, biz yöresel bayram tatlılarımızı bir bir sıralamaya başlayalım, siz de içlerinden damak tadınıza en uygun olanı seçip hemen kolları sıvayın. Mutfaktan bekleniyorsunuz!

 • Nefis bir videoyla başlayalım: Türkiye'nin farklı bölgelerinden lezzetiyle meşhur 7 yöresel bayram tatlısı

Bu sene bayram tatlısı olarak baklava değil de farklı lezzetler hazırlamak isteyenlere ilk önerimiz Ferhat Şef'ten geliyor, şefimiz ülkemizin farklı bölgelerinden seçtiği yöresel bayram tatlılarıyla damaklara şenlik, midelere şölen bir sofra kuruyor. Sizi tariflerin detaylarını ve yapılışını izlemek üzere önce hemen yukarıdaki videomuza, hemen ardından da yazılı tarifleri için aşağıya doğru alabiliriz.

 • Samsıra tarifi

Toplam 4 malzemeyle kısa sürede, kolayca yapabileceğiniz bir bayram tatlısıyla başlıyoruz. Kendisi bayram ziyaretlerinde çayın, kahvenin yanında misafirlerinize konuk edebileceğiniz, her lokması enerjiye enerji katan bir lezzet.

Sıradan tatlılardan çok daha farklı: Samsıra tarifi

 • Nevzine tarifi

Kayseri mutfağının en özel tatlarından nevzineyle devam ediyoruz şimdi. Kendisi pekmezli şerbetiyle farkını ortaya koyan, içindeki tahin ve ceviz sayesinde lezzeti de kıvamı da mükemmel olan bir tatlı.

Bir dilim yiyen bir dilim daha ister: Nevzine tarifi

 • Zerde tarifi

Farklı yörelerde ufak farklılıklarla da olsa mutlaka yapılan, bir yöresel tarif olmanın ötesinde, artık bizim için geleneksel bir tatlı olan zerdeyi de unutmak olmaz. Bayramda tercihi görece hafif tatlılardan yana olanlardansanız sizi hemen bu tarifimize doğru alabiliriz.

Mükemmel renginin sırları tarifimizde: Zerde tarifi

 • Keşkül tarifi

Tıpkı zerde gibi keşkül de bize Osmanlı mutfağından armağan lezzetlerden. Üstelik bayrama da en çok yakışanlardan biriyken onu hazırlamadan olmaz dedik, farklılık arayanlara mis gibi badem aromalı, toplam 5 malzemeli bir keşkül hazırladık.

Yapımı pratik, lezzeti hafif: Keşkül tarifi

 • Kliçe tarifi

Bayramda ikram edeceğiniz çayın, kahvenin en lezzetli eşlikçisi olacak, nostalji yaşatıp eski bayramların lezzetini damağınızda hissetmenizi sağlayacak tatlı bir kurabiye karşınızda şimdi. Ne yazık ki pek bilinmeyen bu lezzetle tanışmayan kalmamalı bizce.

Tadı öyle nefis ki: Kliçe tarifi

 • Hatay bayram kömbesi tarifi

Bayram gelince Hatay ve çevresinde daha sık görmeye başladığımız bu özel lezzet, yöresel bayram tatlılarının en sevilenlerinden biri! Eğer bugüne dek onunla yollarınız kesişmediyse malzemeleri hazırlayın, hemen yapmaya başlayalım.

Bol baharatıyla o bir harika: Hatay bayram kömbesi tarifi

 • Gasefe tarifi

Kuru meyvelerden destek alarak kolayca yapabileceğiniz bir başka yöresel tatlımız olan gasefede sıra! Kendisi hem diğer birçok şerbetli tatlıya göre çok daha hafif hem de bayrama çok uyacak kadar renkli ve nefis.

Hadi yapalım: Gasefe tarifi

 • Hira tatlısı tarifi

Bayrama en çok şerbetli tatlıları yakıştıranlardansanız Tokat mutfağının en özel lezzetlerinden hira tatlısını da bayram için değerlendirebilirsiniz. İçindeki irmik sayesinde dokusu nefis oluyor...

Hafif şerbetiyle iç baymıyor: Hira tatlısı tarifi

 • Karakuş tatlısı tarifi

Bayrama yakışır yöresel tatlılarımızı keşfetmeye Adana'dan devam ediyoruz! Adana denince aklımıza hemen mis gibi kebapları geliyor olsa da bu tatlısıyla bir kez tanışınca onu da en az kebapları kadar seveceksiniz.

Farklılık arayanları böyle alalım: Karakuş tatlısı tarifi

 • Taş ekmeği tarifi

Tatlı hazırlamak için uzun uzun vakit ayıramayacaksanız Elazığ mutfağının en sevilen tatlılarından taş ekmeğini hazırlayabilir, adının aksine yumuşacık bir dokusu olan bu tatlıyı dilim dilim servis edebilirsiniz.

Cevizi bol: Taş ekmeği tarifi

 • Yalova sütlüsü tarifi

Konuklarınızı şaşırtacak sıra dışı bir tatlı hazırlamak istiyorsanız Yalova'dan çıkıp gelen bu özel Yalova sütlüsü tatlısı tam size göre demektir. Kendisi adeta güllacın lezzetin ikizi.

Baklavalık yufkaları daha önce belki de hiç böyle görmemiştiniz: Yalova sütlüsü tarifi

 • Kadayıf dolması tarifi

Kadayıfla yapılan tatlıların her biri zaten birbirinden nefis ama biz bu kez onu nefis bir dolmaya dönüştürmek üzere mutfaktayız. Erzurum mutfağının en tatlı yanlarından biri o.

İçini de güzelce dolduralım: Kadayıf dolması tarifi

 • Kıvratma tatlısı tarifi

Şimdi de Samsun'a uzanıyor ve bayramlara bambaşka bir lezzet katan kıvratma ile buluşalım istiyoruz. İç harcında fındık kullanılan bu özel tatlıyı hazırlaması da düşündüğünüzden kolay üstelik.

Her lokması ayrı bir ziyafet: Kıvratma tatlısı tarifi

 • Ayvalık lor tatlısı tarifi

Ayvalık Lor Tatlısı Tarifi

Ayvalık Lor Tatlısı Tarifi

Hamurunda taze lor kullanıldığı için klasik şerbetli tatlılara göre çok daha dengeli bir şekeri ve kıvamı oluyor, bu tatlı Ege mutfağından bayramınızı renklendirmek için çıkıp geliyor.

Sofrada ona yer açın: Ayvalık lor tatlısı tarifiDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?