https://yemek.com/tarif/cevizli-baklava/ | Cevizli Baklava Tarifi

Bayram Neşesini İki Katına Çıkaracak 12 Nefis Bayramlık Baklava Tarifi

Favorilerime
Ekle

Baklava, kuşkusuz bu topraklardan çıkan en nefis tatlılardan biri. Kat kat açılan hamuru, nefis şerbeti, içindeki fıstığı, ceviziyle hemen herkesin sevdiği baklavayı en fazla bayramlarda anıyor, misafirlerimize ev yapımı baklavaları sunarken mutlu oluyoruz. İşte bu noktada da "Bayramda ne yapsam?" diye düşünenler için devreye bayramlık baklava tarifleri giriyor.

Bayram için evde baklava yapmak istiyor ancak hangi tarifi yapacağınızı bilmiyorsanız doğru yerdesiniz.

İşte karşınızda bayramlık baklava tarifleri...

Klasikten vazgeçmeyenlere: Baklava

Hamurunu açmak biraz zaman alıyor olabilir, çokça emek istiyor olabilir ancak pastaneleri kıskandıracak baklavaları evde hazırlamak bu tarifle hiç de imkansız değil.

Onu sevmeyen yok: Baklava tarifi

Bu zor dediyseniz: Ev yapımı kolay baklava

Hamurları incecik açmak zor geliyorsa daha pratik ve kolay bir baklava tarifimiz daha var. Dışarıda satılan hazır baklava yufkalarıyla da yapabileceğiniz bu tarif lezzet olarak orijinaliyle yarışır.

Yalancı baklava da derler: Ev yapımı kolay baklava tarifi

Hazır almaya son: Ev baklavası

İkram ettiğiniz herkesin "Nereden aldın?" diye soracağı, sizin de gururla "Ben yaptım" diyeceğiniz bir tarif bu. Bu bayramda hazır baklava yok, ev baklavası var.

Gururlandırır: Ev baklavası tarifi

Yeşil yeşil bak bana: Fıstıklı baklava

İnsanlar ikiye ayrılır: Fıstıklı baklava sevenler ve cevizli baklava sevenler. Eğer baklava dendiğinde Antep fıstıklı baklavadan başka bir şey gelmiyorsa aklınıza doğru yerdesiniz.

Antep'e saygılar: Fıstıklı baklava tarifi

Fıstıklısı kusura bakmasın: Cevizli baklava

cevizli-baklava-onecikan

Cevizli baklava sevenler sayıca fıstıklı baklava sevenlerden daha az gibi geliyor olsa da cevizli baklavanın da hakkını yiyecek değiliz. Cevizin gazete kağıdı inceliğinde açılmış hamurların her katmanına dağıtıldığı bir baklava düşünün.

Şu an hangi baklavayı yapacağınıza karar verdiniz bile: Cevizli baklava tarifi

Biraz farklılık zamanı: Büzgülü baklava

Bildiğimiz baklavadan çok daha kolay ve sunumuyla fark yaratan bir tarif bu. Baklava hamurlarını açıyor, içlerini fındık ve cevizlerle dolduruyor, oklava ile şekil verip üzerine tereyağı sürüp fırınlıyoruz. İşte bu kadar basit aslında.

Yanına da çay: Büzgülü baklava tarifi

Ağızda dağılsın: Kıyır kıyır ev baklavası

Evde binbir emekle yapılan tüm baklavalara büyük saygı duyuyoruz. Ama kıyır kıyır, ağızda eriyen ev baklavalarının yeri kalbimizde çok başka. İşte bu tarif de o hayranı olduğunuz baklavaların aynısını yapın diye.

En makbulü: Kıyır kıyır ev baklavası tarifi

Her şeyin bir kolayı var: Hazır yufkadan baklava

"Evde baklava yapmak istiyorum ama çok vaktim yok" diyenlere pratik bir baklava tarifiyle geldik. Hazır alacağınız 1 paket baklavalık yufka ile en zor kısmı atlayabilir ve misafir çatlatan baklavalara imza atabilirsiniz.

Çıtırtısı buraya geldi: Hazır yufkadan baklava tarifi

Hamurlar açılsın: Burma baklava

Klasik baklavalardan sıkılanlara ilaç gibi gelecek bir baklava tarifi bu. Çıtır çıtır olacak, şerbetiyle baymayacak bir baklava tarifi arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Tek kelimeyle nefis: Burma baklava tarifi

Onları şaşırtın: Kekli baklava

Kekli baklava ismini ilk kez duyuyorsanız şimdiye kadar çok şey kaçırdınız demektir. Baklavanın belki de en hafif hali olan kekli baklavanın içinde kek, altında ve üstünde baklava hamuru var.

Sonuç muazzam: Kekli baklava tarifi

Baklavasız bayram olmaz diyenlere: Hazır yufkadan büzme baklava

Bayram telaşına kapılıp baklava hazırlamayı unutanlara ama hazır almak istemeyenlere nefis bir önerimiz var. Baklavalık hazır yufkalardan hazırlayacağınız büzme baklava bu bayramın yıldızı olacak.

Herkese baklava tadında iyi bayramlar: Hazır yufkadan büzme baklava tarifi

Son zamanların popüler ismi: Soğuk baklava

Soğuk Baklava Tarifi

Soğuk Baklava Tarifi

Son dönemde ismini her yerde duymaya başladığımız soğuk baklavayı evde yapmak sandığınızdan çok daha kolay aslında. Ferah ferah bir lezzet arıyorsanız denemenizin zamanı geldi.

Yapmayan kalmasın: Soğuk baklava tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?